Aktualności

IEA: Potraktujmy efektywność energetyczną jako "pierwsze paliwo na świecie" (16369)

2013-10-31

Drukuj

Efektywność energetyczna jest "ukrytym paliwem", dzięki któremu dłużej możemy korzystać z innych źródeł energii. Zwiększa bezpieczeństwo energetyczne, obniża emisje dwutlenku węgla i przyczynia się do wzrostu ekonomicznego – to główne wnioski raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencją Energetyczną w połowie października.

"The Energy Efficiency Market Report" to pierwszy dokument Międzynarodowej Agencji Energetycznej (ang. International Energy Agency, IEA) poświęcony tylko i wyłącznie efektywności energetycznej. Plasuje się obok innych dokumentów poświęconych ropie, gazowi, węglu i odnawialnym źródłom – i w ten sposób podkreśla miejsce efektywności energetycznej pośród największych źródeł energii.

iea pierwsze paliwo 1"Pierwsze paliwo": Miejsce efektywności energetycznej w porównaniu do innych źródeł energii zużytej w 2010 roku w 11 analizowanych krajach. Źródło: iea.org.

 

"Efektywność energetyczna nazwana została 'ukrytym paliwem'", przypomniała dyrektor wykonawcza IEA, Maria van der Hoeven, podczas prezentacji dokumentu w Korei Południowej. "W rzeczywistości stopień inwestycji w efektywność energetyczną na świecie oraz skutki oszczędności energii są tak ogromne, że wymagają zadania sobie następującego pytania: może efektywność energetyczna jest nie tyle ukrytym paliwem, lecz raczej światowym pierwszym paliwem?", zapytała.

Inwestycje w oszczędność energii na świecie – oraz ich wpływ na zapotrzebowanie w energię – mają obecnie taki sam wkład do sieci jak inne źródła energii, stwierdza IEA w raporcie. Organizacja oszacowała, że w roku 2011 wyniosły one na 300 mld dolarów (221 mld euro), niemal tyle samo, ile inwestycje w odnawialne źródła energii czy w produkcję energii z paliw kopalnych.

Finansowe wspieranie efektywności energetycznej przyniosło pożądane skutki. W latach 2005-2010 w 11 państwach członkowskich IEA oszczędności energii wyniosły 420 mld dolarów (310 mld euro). Było to więcej niż pieniądze przeznaczane przez te kraje na jakiekolwiek inne pojedyncze źródło energii. Bez tych inwestycji analizowane państwa zużywałyby dziś o ok. 2/3 energii więcej niż obecnie.

iea pierwsze paliwo 2 "Pierwsze paliwo": Mniejsze zużycie energii dzięki efektywności energetycznej w 11 krajach. Źródło: iea.org.

 

Wszystko odbyło się również z pożytkiem dla klimatu. Od 1974 r. oszczędność energii w omawianych 11 krajach pozwoliła uniknąć spalenia 1,5 mld ton ekwiwalentu ropy naftowej, szacują eksperci IEA.

Rynek efektywności energetycznej jest rozproszony i różnorodny, jednakże obejmuje wszystkie energochłonne sektory gospodarki. Brak dynamicznych cen na rynku energii łącznie z dotacjami, wysokimi kosztami transakcji, niepełnymi informacjami przy braku zdolności instytucjonalnych mogą czasem utrudniać wprowadzanie ulepszenia na rzecz efektywności, stwierdzono w dokumencie.

Wskazano jednocześnie na ogólny wzrost na rynku efektywności energii, za który odpowiadają efektywnościowe strategie polityczne i wysokie ceny energii. Standardy energetyczne, etykietowanie, dostęp do ocen i finansowania i obowiązki nakładane na dostawców okazały się kluczowe.

Podczas gdy tradycyjne rynki mogą wydawać się statyczne, efektywne energetycznie produkty i sprzęt dla telekomunikacji oraz informatyki są dziedzinami, które się rozwijają.

W raporcie podkreśla się, jak istotne są wysokiej jakości, aktualne dane o efektywności energetycznej, aby dobrze zrozumieć rynek. Dopiero na takiej solidnej podstawie można określić przyszłe trendy i perspektywy inwestycyjne. Omawiany dokument nie poprzestaje jednakże na przedstawieniu sytuacji na rynku efektywności energetycznej w wybranych krajach i w poszczególnych sektorach. Prognozuje także, jak sytuacja na nim może rozwijać się w najbliższych latach, do 2020 roku.

"Najnowszy raport wskazuje, że efektywność energetyczna robi sobie miejsce w tradycyjnym zarządzeniu dostawami energii", powiedział portalowi euractiv.com Stefan Scheuer, sekretarz generalny Koalicji na rzecz Oszczędności Energii (ang. Coalition for Energy Savings), organizacji zrzeszającej przedstawicieli przemysłu, władz lokalnych, specjalistów i organizacje społeczne. "Nadszedł czas, aby Komisja Europejska skończyła zaniedbywać oszczędności energii, największe źródło energii, w swoich planach, które są oparciem dla decyzji na poziomie Unii Europejskiej".

Raport (w jęz. angielskim) można zakupić na stronie: www.iea.org/w/bookshop/add.aspx?id=460.

 

UD, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: iea.org, euractiv.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej