Aktualności

Certyfikaty energetyczne ważnym źródłem informacji (16524)

2013-11-29

Drukuj

Przy modernizacji, budowie, zakupie i wynajmie domu lub mieszkania warto zapoznać się z dokumentem potwierdzającym charakterystykę energetyczną budynku, tzw. certyfikatem energetycznym. Zawarte w nim informacje mogą nam pomóc przy podjęciu decyzji o planach budowy bądź zakupie nowego lokum lub, w przypadku istniejącego już budynku, wskazać najefektywniejsze działania termomodernizacyjne.

Dla większości z nas głównym kryterium przy podejmowaniu decyzji o budowie, zakupie czy wynajmie domu lub mieszkania jest jego cena. Aby mieć pełniejszy obraz rzeczywistych kosztów, należałoby zastanowić się również nad wydatkami związanymi z codzienną eksploatacją nowego miejsca zamieszkania, które w istotny sposób mogą wpływać na nasz domowy budżet. Jednym z comiesięcznych kosztów, który powinniśmy uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji, są rachunki za energię elektryczną. Wielkość rocznego zapotrzebowania budynku na energię związanego z ogrzewaniem, przygotowaniem ciepłej wody użytkowej czy wentylacją, a tym samym koszty utrzymania, pozwala nam określić świadectwo charakterystyki energetycznej tzw. certyfikat energetyczny. Zgodnie z prawem budowlanym od początku 2009 roku każdy budynek oddawany do użytku, sprzedawany lub wynajmowany musi posiadać taki dokument.

Jeżeli zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi rocznie nie więcej niż 50 kWh/m2, budynek spełnia standardy budownictwa energooszczędnego. Przy zapotrzebowaniu na energię cieplną nieprzekraczającym rocznie 15 kWh/m2, mamy do czynienia z budynkiem pasywnym. Niskie zużycie energii zagwarantuje nam, że rachunki za prąd będą znacznie niższe niż w przypadku domu standardowego, który zużywa rocznie aż 120 kWh/m2.

"Obowiązek certyfikacji skłania do budowy energooszczędnych budynków, a także do termomodernizacji już istniejących, co przekłada się na zmniejszenie zużycia energii, zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Ponadto inwestycje tego typu są przedmiotem dofinansowania, dzięki czemu energooszczędność budynków staje się jeszcze bardziej opłacalna", piszą Łukasz Sikora i Ilona Świąder, eksperci projektu edukacyjnego "Energooszczędne 4 kąty".

Dzięki certyfikatom energetycznym, planując przeprowadzkę, z łatwością możemy uzyskać ważne dla nas informacje i zadbać, aby budynek, w którym zamieszkamy, charakteryzował się niewielkim zapotrzebowaniem na energię. Świadectwo energetyczne, poza informacjami na temat efektywności energetycznej budynku, wskazuje także możliwe rozwiązania techniczne podnoszące jego standard, takie jak termoizolacja, wymiana systemu grzewczego, okien i drzwi. Co ważne, jeżeli nasze lokum spełni odpowiednie warunki, możemy złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja w energooszczędność z pewnością nam się opłaci.

Certyfikaty energetyczne są wykonywane wyłącznie przez uprawnionych do tego specjalistów. Koszt sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dla średniej wielkości domu jednorodzinnego wynosi od 100 zł do 500 zł. Dokument jest ważny 10 lat od daty jego wystawienia.

Więcej informacji na temat certyfikatów energetycznych i budownictwa energooszczędnego można znaleźć w multimedialnej prezentacji i tekstach ekspertów na stronie projektu "Energooszczędne 4 kąty": www.chronmyklimat.pl/4katy.

Zapraszamy również do udziału w konkursie na stronie: www.chronmyklimat.pl/4katy-konkurs, który w tym miesiącu związany jest z tematyką świadectw charakterystyki energetycznej budynków.

Informacja prasowa.pdf

***

Projekt realizowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) jest pozarządową organizacją typu think tank, która zajmuje się promowaniem i wdrażaniem zasad oraz rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi Polski, dążąc do jej proekologicznej restrukturyzacji. W swojej działalności Instytut kieruje się misją budowania pozytywnych relacji między rozwojem społecznym i gospodarczym a ochroną środowiska, występując w interesie obecnych i przyszłych pokoleń. Opracowania InE wykorzystują parlamentarzyści, administracja rządowa i samorządowa, naukowcy, studenci i uczniowie.

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej