- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Bułgaria przestraszyła się Komisji (16591)
2013-12-17Drukuj
W czwartek, 5 grudnia br., Komisja Europejska uznała umowy między Rosją a państwami South Streamu za nielegalne. Spośród siedmiu państw związanych z budową gazociągu zareagowała do tej pory tylko Bułgaria – donosi Euractiv.pl.
Bułgarska wicepremier odpowiedzialna za sprawy europejskie, Zinajda Zlatanova, powiedziała dziś w Brukseli, że Bułgaria poddaje się opinii Komisji Europejskiej i będzie szukać sposobów dostosowania umowy z Gazpromem do wymogów prawa unijnego.
KE uznała umowy dwustronne zawarte pomiędzy rosyjskim Gazpromem a państwami, przez które ma przebiegać Gazociąg Południowy – South Stream (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Grecja, Serbia, Słowenia i Węgry) za niezgodne z unijnym prawem.
Wedle opinii Komisji jedynym sposobem na rozwiązanie tej sytuacji jest powtórne otwarcie negocjacji z Gazpromem. Główne zarzuty KE to naruszenie trzeciego pakietu energetycznego. Bruksela stawia trzy warunki, które muszą być zawarte w tych kontraktach: 1) właściciel sieci przesyłowej nie może być jednocześnie producentem i dostawcą gazu, 2) strony trzecie mają mieć zapewniony dostęp do gazociągu, a 3) taryfy mają być ustalone na odpowiednim poziomie.
Jednak wicepremier Zlatanowa, mimo zapewnień, że Sofia nie chce łamać unijnego prawa, nie powiedziała jasno czy Bułgaria faktycznie będzie renegocjować umowę.
Trudna sytuacja w Bułgarii
Bułgaria jako państwo jest pogrążona w kryzysie państwowości. Od prawie pół roku trwają tam protesty antyrządowe, iskrą do rozpoczęcia których było mianowanie magnata medialnego Deljana Pjewskiego na stanowisko szefa agencji bezpieczeństwa narodowego w maju br. Mimo szybkiego wycofania się rządu lewicowego Płamena Oreszarskiego z tej decyzji, demonstranci zaczęli się domagać oczyszczenia całego bułgarskiego systemu politycznego z korupcji i układów, jakie w nim dostrzegają
Sytuację zaognia fakt, że będąca u władzy Bułgarska Partia Socjalistyczna (BPS) jest bezpośrednią spadkobierczynią dawnej partii komunistycznej, której Bułgaria zawdzięcza bycie postrzeganą jako najwierniejszy sojusznik ZSRR w XX w.
Bułgaria od czasu transformacji ustrojowej zmaga się z korupcją i defraudowaniem środków publicznych. Było to też przyczyną zawieszenia przez UE wsparcia z funduszy strukturalnych w 2008 r.
Reakcja Rosji...
Rosja nie zareagowała pozytywnie na ocenę KE. Obecni przy jej ogłaszaniu wiceminister energii Anatolij Jankowski i dyrektor generalny Gazpromu Aleksandr Miedwiediew zapowiedzieli, że Gazprom nie zrezygnuje z budowy South Streamu.
W opublikowanym oświadczeniu Gazprom ostro krytykuje KE za wydanie tej oceny już po rozpoczęciu budowy Gazociągu Południowego. „Treść tych umów była znana od lat. Dlatego jesteśmy zaskoczeni i rozczarowani, że KE dopiero teraz zdecydowała się ujawnić swoje wątpliwości (...). Jest to tym mniej zrozumiałe, że w kilku państwach UE budowa South Stream została uznana za priorytet narodowy" – czytamy.
Jednak Gazprom wyraża też nadzieję, że podobnie jak w przypadku wątpliwości dotyczących Nord Streamu, tak i przy jego południowym bliźniaku da się osiągnąć porozumienie.
... i odpowiedź UE
UE za pośrednictwem Marlene Holzner, rzeczniczki prasowej komisarza ds. energii Guenthera Oettingera, stanowczo zaprzeczyła, że znała treść umów już wcześniej. Holzner zauważa, że tylko niektóre z nich były publikowane w dziennikach rządowych zaangażowanych państw, a KE otrzymała je oficjalnie dopiero 17 lutego 2013 r.
Po ich przeanalizowaniu, 14 sierpnia Bruksela wysłała listy wyliczające wszystkie naruszenia przepisów unijnych przez te kraje.
EurActiv widział jeden z tych listów, zaadresowany do bułgarskiej minister energii Ewgieni Haritnowej i z datą faktycznie 14 sierpnia. Sześciostronicowy dokument, oprócz powyższych uwag, które dotyczą wszystkich siedmiu państw, KE w przypadku Bułgarii zauważyła jeszcze kolejne nieprawidłowości:
- zobowiązanie do objęcia Gazpromu najniższymi możliwymi podatkami - KE traktuje to jako naruszenie zasad o pomocy państwa;
- umowa zakłada, że w razie konieczności korzystania z usług podwykonawców, preferowane będą firmy z określonych państw (Bułgarii, Grecji i Rosji) – co stoi w sprzeczności z unijnymi zasadami konkurencyjności.
„Między młotem a kowadłem"
Informatorzy w rządzie Bułgarii powiedzieli EurActiv, że z uwagi na brak ogólnego porozumienia pomiędzy UE a Rosją w tej kwestii, Bułgaria znalazła się między młotem a kowadłem. Z jednej strony, jeśli zdecydowałaby się nie anulować umowy, czekają ją unijne sankcje. Z drugiej natomiast, jednostronne zerwanie umowy z Rosją zaowocuje koniecznością wypłacenia wysokiej rekompensaty.
Wedle źródeł EurActiv jest to główny powód, dla którego Bułgaria jako pierwsza zdecydowała się prosić UE o pomóc w znalezieniu wyjścia z sytuacji, w którą sama się wplątała.
Holzner dała Bułgarii moment oddechu mówiąc, że z punktu widzenia KE, budowa może być kontynuowana bez przeszkód. W momencie, w którym gaz popłynie gotowym rurociągiem, prawo unijne zacznie być łamane. Do czasu zakończenia budowy państwa mogą usiłować znaleźć rozwiązanie.
Jednak Holzner wątpi, by w zaistniałej sytuacji budowa była faktycznie kontynuowana. Nie wyobraża ona sobie żadnego banku, który by zechciał udzielić jakiegokolwiek kredytu na tak ogromny projekt o niejasnym statusie prawnym.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności