- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Koszty wytwarzania energii odnawialnej w 2020 r. (21914)
2021-06-23Drukuj
W dekadzie 2010-2020 generowanie energii odnawialnej stało się domyślnym ekonomicznym wyborem dla nowych mocy. Trend polega nie tylko na tym, że odnawialne źródła konkurują z paliwami kopalnymi, ale także znacznie je podcinają, gdy potrzebne są nowe moce produkcyjne energii elektrycznej.
W latach 2000–2020 moce wytwórcze energii ze źródeł odnawialnych na całym świecie wzrosły 3,7-krotnie, z 754 gigawatów (GW) do 2 799 GW, ponieważ ich koszty gwałtownie spadły, napędzane przez stale ulepszane technologie, korzyści skali, konkurencyjne łańcuchy dostaw i coraz lepsze doświadczenie deweloperów . Koszty energii elektrycznej z fotowoltaiki słonecznej (PV) na skalę przemysłową spadły o 85% w latach 2010-2020.
W 2020 r. globalny średni ważony uśredniony koszt energii elektrycznej (LCOE) z nowych przyrostów mocy w lądowej energetyce wiatrowej spadł o 13% w porównaniu z 2019 r. W tym samym okresie LCOE morskiej energetyki wiatrowej spadł o 9%, a energetyki. w skali fotowoltaiki słonecznej (PV) o 7%.
Koszty wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych gwałtownie spadły w ciągu ostatniej dekady dzięki stale ulepszanym technologiom, ekonomii skali, konkurencyjnym łańcuchom dostaw i coraz lepszym doświadczeniom deweloperów. Koszty energii elektrycznej z fotowoltaiki słonecznej (PV) na skalę przemysłową spadły o 85% w latach 2010-2020.
Koszt energii elektrycznej z energii słonecznej i wiatrowej spadł do bardzo niskiego poziomu. Od 2010 r. na całym świecie dodano łącznie 644 GW mocy wytwórczych energii odnawialnej, przy czym szacunkowe koszty były niższe niż najtańsza opcja opalana paliwami kopalnymi w każdym odpowiednim roku. W gospodarkach wschodzących 534 GW dodane po kosztach niższych niż paliwa kopalne obniży w tym roku koszty wytwarzania energii elektrycznej nawet o 32 miliardy dolarów.
Nowe projekty słoneczne i wiatrowe coraz bardziej podcinają nawet najtańsze i najmniej zrównoważone z istniejących elektrowni węglowych. Analiza IRENA sugeruje, że 800 GW istniejących mocy opalanych węglem ma koszty operacyjne wyższe niż nowe ogniwa fotowoltaiczne i wiatrowe na skalę użytkową, w tym 0,005 USD/kWh na koszty integracji. Zastąpienie tych elektrowni węglowych obniżyłoby roczne koszty systemu o 32 miliardy USD rocznie i obniżyłoby roczne emisje CO2 o około 3 gigatony CO2.
Program analizy kosztów IRENA gromadzi i raportuje dane dotyczące kosztów i wydajności technologii wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych od 2012 roku. Dwa podstawowe źródła danych dla wskaźników kosztów i wydajności zawartych w niniejszym raporcie to Baza Danych Kosztów Odnawialnych IRENA oraz Aukcje i Energetyka IRENA Bazy danych umów zakupu (PPA). W tym roku po raz pierwszy raport zawiera również podsumowanie danych IRENA dotyczących kosztów przechowywania baterii za licznikiem i technologii słonecznej energii cieplnej w ciepłownictwie przemysłowym.
Oprócz przeglądu ogólnych trendów kosztów i ich czynników, raport szczegółowo analizuje składniki kosztów. Analiza obejmuje około 20 000 projektów wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych z całego świata, wraz z danymi z 13 000 aukcji i umów zakupu energii ze źródeł odnawialnych.
Podobne artykuły
- Morskiej energetyce wiatrowej brakuje kadr
W 2040 roku Polska ma szansę być już dojrzałym rynkiem w branży morskiej energetyki wiatrowej, wiodąc prym w basenie Morza Bałtyckiego. Warunkami są jednak dostosowanie zaplecza portowego, rozwój innowacji oraz infrastruktury logistycznej i obsługowej, a także budowa kadr, których dziś brakuje – wynika z nowego raportu „Energia (od)nowa” ILF Consulting Engineers Polska. Eksperci wskazują, że wyzwaniem będzie też jak największe zaangażowanie w rozwój sektora offshore polskich przedsiębiorstw. W tej chwili optymistyczne szacunki zakładają, że udział krajowych dostawców produktów i usług w polskim rynku, wartym ok. 130 mld zł, nie przekroczy 50 proc.
Więcej
- Rozwój energii z wiatru kołem zamachowym polskiej gospodarki
Energia z wiatru zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a jej rozwój to także szansa na nowe miejsca pracy dla tych, którzy dziś pracują w sektorze węglowym i jego otoczeniu – to niektóre wnioski z konferencji PSEW2021 Live Debate, podczas której przedstawiciele branży wiatrowej dyskutowali o przyszłości sektora z reprezentantami strony rządowej.
Więcej
- Dzień Działania Paktu Klimatycznego | 29 czerwca 2021
Razem możemy odwrócić los zmian klimatycznych, dokonując zmian w naszym własnym świecie – czy to w szkole, w pracy, w domu, czy w naszej szerszej społeczności. Wspólnie nasze działania zmienią nasze społeczeństwo, naszą gospodarkę i naszą planetę na lepsze.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności