- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Klimatyczny precedens w holenderskim sądzie [WIDEO] (18662)
2015-06-29Drukuj
Sąd w Hadze nakazał holenderskim władzom obniżenie emisji dwutlenku węgla, by chronić Holendrów przed zmianami klimatu. To precedensowy w skali światowej wyrok w sprawie, w której obywatele pozwali swój rząd w związku ze zmianami klimatu.
24 czerwca sąd okręgowy w Hadze nakazał holenderskiemu rządowi obniżenie emisji CO2 o 25% w ciągu pięciu lat – po tym jak grupa 900 obywateli i organizacja ekologiczna pozwały go za niewystarczające działania na rzecz ochrony klimatu. Mimo, że powodowie chcieli znacznie głębszej redukcji (o 40% - tak jak w Niemczech czy Danii), ocenili wyrok jako przełom i skwitowali go gromkimi brawami.
– Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi. Sąd postawił sprawę jasno: zmiany klimatu są ogromnym problemem, któremu musimy skutecznie przeciwdziałać, a państwa nie mogą już dłużej pozwolić sobie na bezczynność – mówiła po ogłoszeniu wyroku Marjan Minnesma z Fundacji Urgenda. – Kraje powinny chronić swoich obywateli przed zmianami klimatu. Jeśli politycy nie robią tego z własnej woli, wtedy możemy liczyć na pomoc sądów – dodała aktywistka.
Precedensowy wyrok
Sąd stwierdził w uzasadnieniu wyroku, że zmiany klimatu są poważnym problemem zagrażającym ludzkości i wynikają z działalności człowieka. W ocenie sądu to na państwu ciąży prawny obowiązek chronienia swoich obywateli i w związku z tym nakazał władzom podjęcie bardziej zdecydowanych kroków na rzecz ochrony klimatu. Holandia od wielu lat należy do krajów o najwyższym poziomie emisji dwutlenku węgla per capita. Dlatego, jak argumentowali ekolodzy, choć Niderlandy w pojedynkę nie powstrzymają światowego kryzysu klimatycznego, to powinny zrobić co w ich mocy, aby go zażegnać.
Na mocy wyroku, Holandia ma do 2020 roku obniżyć o 25% poziom emisji CO2 w porównaniu do roku 1990. Dotychczasowe plany przewidywały 16% obniżkę. Decyzja haskiego sądu była długo wyczekiwana nie tylko przez tamtejszych ekologów. Podobna sprawa przeciwko rządowi toczy się też w Belgii, a swój pozew szykują także Norwegowie.
Klimatyczne tezy z Oslo
Prawnicy Urgendy liczą na sukces podobnych procesów w innych krajach, wskazując na zasady prawa międzynarodowego. W marcu 2015 roku spotykająca się w Oslo grupa uznanych prawników z całego świata sformułowała tezy, zgodnie z którymi, to na państwach oraz firmach ciąży obowiązek walki z globalnym ociepleniem. Obowiązek ten – w ich ocenie – istnieje na gruncie praw człowieka, międzynarodowego prawa ochrony środowiska oraz prawa deliktów niezależnie od międzypaństwowych porozumień ws. walki ze zmianami klimatu. Autorami 7-stronicowego dokumentu są m.in. profesorowie prawa z amerykańskich uniwersytetów Yale i Columbia, chińskiego Uniwersytetu Wuhan oraz czołowi prawnicy specjalizujący się w prawach człowieka oraz prawie międzynarodowym z Brazylii, Australii, Wielkiej Brytanii, Holandii czy Indii.
W kwietniu tego roku wywiadzie dla holenderskiego „Trouw” jeden z autorów tez – Jaap Spier, rzecznik generalny holenderskiego Sądu Najwyższego – podkreślał, że o sukcesie procesów takich jak ten w Hadze, nie powinny decydować ekologiczne zapatrywania sędziów, a jedynie stosowanie istniejących regulacji. – To wyłącznie kwestia stosowania istniejącego prawa, choć z pewnością nie wszyscy sędziowie będą na to otwarci – mówił. – Procesy sądowe są prawdopodobnie jedyną skuteczną metodą na przełamanie apatii w kwestii ochrony klimatu – dodał.
Marek Józefiak, Chrońmy Klimat
Podobne artykuły
- Runda negocjacji klimatycznych w Bonn – palące pytania, żadnych odpowiedzi
Negocjatorzy w Bonn zrobili niewiele. Praktycznie żaden z kluczowych bloków tematycznych nowego porozumienia nie jest gotowy. Dla osłody, udało się ustalić zasady działania mechanizmu REDD+.
Więcej
- Chiny – wyzwaniem dla świata?
13 maja odbyło się czwarte spotkanie grupy Galeon, którego tematem przewodnim był „Energia, klimat, zanieczyszczenie środowiska, gospodarka niskoemisyjna: Chiny wobec aktualnych wyzwań rozwojowych”.
Więcej
- Encyklika Franciszka: Polska rozdarta między religią a uzależnieniem od węgla
Jak Polska odpowie na zieloną encyklikę papieża Franciszka? Czy możliwe jest „nawrócenie” polskiej energetyki na zielone technologie? - zastanawia się Grzegorz Wiśniewski.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności