- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Jak Paryż adaptuje się do zmian klimatu? (19437)
Anna Kucińska2016-05-05
Drukuj
Ochrona mieszkańców przed ekstremami pogodowymi, odpowiednie zarządzanie zaopatrzeniem miasta w wodę, żywność i energię, przemyślane rozwiązania urbanistyczne, rozwój zielonej infrastruktury i zmiana stylu życia - to najważniejsze elementy paryskiej strategii.
Paryż przyjął strategię adaptacji do zmiany klimatu 30 września 2015 roku. Dokument jest rozwinięciem Planu Klimat i Energia Paryża (Climat Energie de Paris), zaktualizowanego w 2012 roku, i wyznacza cele szczegółowe do realizacji do roku 2050, aby przygotować miasto i jego mieszkańców na skutki zmiany klimatu i kurczenia się zasobów naturalnych.
Po pierwsze ochrona mieszkańców
Pierwszym filarem strategii jest ochrona mieszkańców i mieszkanek Paryża przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Jednym z głównych zagrożeń dla miasta są fale upałów, co udowodniły katastrofalne w konsekwencji upały z roku 2003. W sierpniu tamtego roku poziom umieralności spowodowanej upałami wzrósł o 190% w porównaniu z poprzednimi latami. Przewiduje się, że tego typu fale upałów mogą stać się normą w 2050 roku, pociągając za sobą problemy sanitarne, rekordową konsumpcję wody pitnej i przeciążenie systemów dostarczających energię elektryczną. Według studium opracowanego przez Météo France do końca XXI wieku istnieje ryzyko, że liczba dni upalnych (podczas których temperatura dzienna przekroczy 30°C) wzrośnie w Paryżu czterokrotnie, a liczba nocy tropikalnych (temperatura w nocy przekraczająca 20°C) aż dziesięciokrotnie.
Park la Villette w Paryżu. Fot. Marko Kudjerski, CC-BY 2.0 Generic.
Aby stawić czoła temu wyzwaniu władze miasta zamierzają otwierać parki miejskie nocą, wydłużyć godziny otwarcia basenów, przystosować miejsca, w których będzie można się kąpać (np. basen w parku la Villette i jezioro Daumesnil w Lasku Vincennes) oraz otworzyć dla Paryżan i Paryżanek dodatkowe 30 ha terenów zielonych w 2020 roku.
Po drugie woda, żywność i energia
Drugim filarem paryskiej strategii jest odpowiednie zaopatrzenie miasta w wodę, żywność i energię. Zdaniem Celii Blauel, zastępczyni mera ds. środowiska i planu Climat Énergie, "strategie adaptacji opracowane przez takie miasta jak Londyn, Nowy Jork czy Melbourne ograniczają się do przygotowania miasta na ekstrema pogodowe. W Paryżu chcieliśmy pójść dalej i doprowadzić do ewolucji zarządzania zasobami energii, pożywienia i wody w mieście". W dokumencie paryskim wspomniane są następujące rozwiązania: rozwój rolnictwa miejskiego (33 ha tego typu obszarów do 2020 roku), wdrożenie planu zrównoważonego żywienia (do 2050 roku 25% produktów spożywczych ma pochodzić z otaczającego Paryż regionu Île-de-France), zabezpieczenie sieci dystrybucji energii i trzykrotne zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych do 2024 roku. Władze miejskie liczą także na wybudowanie nowych studni głębinowych i fontann z wodą pitną na ulicach Paryża.
Po trzecie odpowiednie rozwiązania urbanistyczne, po czwarte zmiana stylu życia
Trzecim strategicznym filarem adaptacji miasta do skutków zmiany klimatu są odpowiednie rozwiązania urbanistyczne. W zamyśle autorów strategii budynki w mieście mogą oferować ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i naturalną wentylację. Jeśli chodzi o czwarty obszar – towarzyszenie w zmianie stylu życia, władze miasta wymieniają m.in. dostosowanie godzin pracy (w tym szersze wprowadzenie telepracy) oraz godzin otwarcia urzędów do zmieniających się warunków klimatycznych, solidarność i współpracę, aby wspierać najwrażliwsze na upały grupy społeczne oraz pozwolenia na sadzenie roślin w mieście, wydawane dla mieszkańców, organizacji i przedsiębiorców, którzy zgłoszą odpowiedni projekt. Ten program zazieleniania Paryża funkcjonuje od 30 czerwca 2015 roku, jest finansowany z budżetu partycypacyjnego miasta.
Sałata w ogrodzie na dachu budynku Palais de Tokyo w Paryżu. Fot. Jean-Pierre Dalbéra, CC-BY 2.0 Generic.
Mieszkańcy Paryża mogą zgłosić do realizacji np. projekty założenia przydomowego ogródka warzywnego lub ogródka na dachu, zasadzenia roślin na trawniku wokół drzewa, zazielenienia ściany budynku roślinami pnącymi lub wystawienia klombów i donic z roślinnością na ulicach. Program zazielenienia Paryża ma za zadanie pomóc rozwijać bioróżnorodność w mieście, zaoferować dodatkowe tereny zielone dla potrzeb społecznych mieszkańców, złagodzić efekt miejskiej wyspy ciepła, poprawić jakość powietrza oraz obniżyć temperaturę w budynkach w razie upałów oraz poziom hałasu.
Ambitne cele
Celem przyjętego w 2007 roku Planu ds. Klimatu i Energii (Plan Climat Énergie Territorial, PCET), zaktualizowanego w 2012 roku (Plan Climat Énergie de Paris) jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 75% do roku 2050, w porównaniu z rokiem bazowym 2004. Dokument wyznacza cele pośrednie: obniżenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii o 25% i zwiększenie o 25% produkcji energii ze źródeł odnawialnych do 2020 roku.
Póki co, stolicy Francji udało się osiągnąć 4-procentową redukcję emisji w porównaniu z rokiem bazowym i obniżyć zużycie energii o 4,6%. Natomiast jeśli chodzi o energię odnawialną, zwiększyła jej produkcję już o 17%.
Anna Kucińska
Na podstawie:
- Paris livre son plan d’adaptation au changement climatique, 2015, http://www.euractiv.fr/
- Plan Climat Énergie de Paris – stratégie d’adaptation, Mairie de Paris
- Emmanuelle Cadot, Alfred Spira, Canicule et surmortalité á paris en août 2003, le poids des facteurs socio-économiques, 2006, https://eps.revues.org
- Le permis de végétaliser, http://www.paris.fr/
Źródło: www.adaptcity.pl
Podobne artykuły
- Pierwsza na świecie dzielnica odporna na zmiany klimatu
Zdaniem władz Kopenhagi adaptacja do zmian klimatu i rozwój atrakcyjnych, zielonych miast będą w bliskiej przyszłości dwoma stronami tej samej monety.
Więcej
- Madryt przygotowuje się do upałów
Władze Madrytu zdecydowały się w najbliższych latach wydać miliony euro na rozbudowę zielonej infrastruktury w mieście, aby zaadaptować je do skutków zmiany klimatu.
Więcej
- Najbardziej zrównoważone miasta na świecie
Raport Arcadis Sustainable Cities Index 2015 przedstawia ranking miast rozwijających się w sposób najbardziej sprzyjający ludziom i środowisku. W badaniu uwzględniono trzy podstawowe kryteria – jakość życia mieszkańców, wpływ miast na środowisko naturalne i czynniki sprzyjające rozwojowi gospodarczemu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności