- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Powstała ekologiczna strategia dla Łodzi (21111)
2020-01-09Drukuj
Wizja Łodzi jako miasta zieleni, z 50 tys. nowo posadzonych drzew, wolnego od smogu i selektywnie zbierającego 75 proc. odpadów znalazła się w ekologicznej strategii, którą przedstawiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
"Zmiany klimatyczne są faktem i wszyscy musimy zacząć działać na rzecz środowiska. Unia Europejska ogłosiła ambitny plan neutralności klimatycznej kontynentu do 2050 roku. Europejski Zielony Ład to nowa strategia wzrostu gospodarczego dla UE. Zakłada przeznaczenie co najmniej 30 proc. całego budżetu UE na lata 2021-2027 na działania w dziedzinie klimatu. Łódź wsiada do tego pociągu, który właśnie odjeżdża. Chcemy być miastem zieleni, z czystym powietrzem, miastem wolnym od smogu i od plastiku. Miastem, które do 2030 roku posadzi 50 tys. nowych drzew, które będzie selektywnie zbierać 75 proc. wytwarzanych śmieci" - podkreśliła Zdanowska na konferencji prasowej w piątek.
Określający politykę ekologiczną miasta Ekopakt dla Łodzi ma formę otwartą; prezydent zachęciła wszystkich łodzian, ale także przedstawicieli ościennych gmin, do udziału w konsultowaniu i rozwijaniu jego treści.
"Zakładamy, że będzie on nieustannie ewoluował i odpowiadał na zmieniającą się rzeczywistość. Oczekuję, że Biuro Partycypacji przygotuje formułę skonsultowania eko-polityki w duchu zero waste, a więc nie wyprodukuje w ich trakcie nawet jednego zbędnego arkusza" - dodała.
W przedstawionej w piątek ekologicznej strategii dla miasta wyodrębniono pięć obszarów działania. Są to: rozwój i ochrona terenów zieleni, poprawa jakości powietrza, racjonalizacja gospodarowania wodą - w tym rozwój programu retencji, zwiększenie efektywności gospodarowania odpadami i kształtowanie nowych, proekologicznych postaw.
"Do 2030 roku chcemy osiągnąć szereg konkretnych celów, m.in. posadzić w mieście 50 tys. drzew, doprowadzić do sytuacji, w której selektywna zbiórka obejmie 75 proc. odpadów. Chcielibyśmy wymienić we wszystkich lokalach komunalnych ogrzewanych piecami - jest ich obecnie 18 tys. - ogrzewanie na ekologiczne i żeby 30 proc. miejskich autobusów było napędzanych elektrycznie" - wymieniła sekretarz miasta Barbara Mrozowska-Nieradko.
Dodała, że inne cele zawarte w Ekopakcie to poprawa w dziedzinie racjonalnego użytkowana energii przez miejskie jednostki, redukcja zużycia plastiku, zwiększenie udziału terenów zielonych i leśnych w powierzchni miasta do 25 proc. W Łodzi ma przybyć zbiorników wodnych i retencyjnych z 61 do 72, podjęte będą też działania zmierzające do poprawy retencji na obszarach niezielonych. Do 224 km ma zwiększyć się długość ścieżek rowerowych (obecnie jest 158 km); w planach jest też utworzenie 220 stacji ładowania pojazdów.
Zarządzaniem realizacją strategii zajmie się w magistracie Departament Ekologii i Klimatu. Ze względu na zbliżające się w woj. łódzkim ferie, społeczne konsultacje Ekopaktu zostaną zorganizowane po 26 stycznia.
Źródło: PAP
Podobne artykuły
- PGNiG wybrało najbardziej innowacyjne pomysły z polskich uczelni
PGNiG zamierza do 2022 roku przeznaczyć na innowacje około 700 mln zł. Branża gazu i paliw inwestuje w inteligentne systemy monitoringu sieci dystrybucyjnej, wykorzystanie pojazdów bezzałogowych w procesie poszukiwania węglowodorów czy technologie wytwarzania i magazynowania wodoru.
Więcej
- Polska potrzebuje szybszego rozwoju magazynów energii
W Polsce w magazynach energii jest zainstalowanych łącznie ok. 1 450 MW mocy, tymczasem docelowo powinno to być 2 proc. całej mocy zainstalowanej w polskiej energetyce, czyli ok. 5 GW – szacuje Polska Izba Magazynowania Energii.
Więcej
- Przy zakupie materiałów jeszcze w tym roku, Właściciele domów mogą skorzystać z ulgi podatkowej na termomodernizację budynku
Wymiana okien, drzwi i systemu ogrzewania oraz ocieplenie ścian zewnętrznych przekładają się na niższe rachunki za ogrzewanie domu i większy komfort mieszkańców.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności