- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Warszawa dopłaci do domowej retencji wody, ruszają konsultacje programu (20908)
2019-08-09Drukuj
Podczas briefingu, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m. st. Warszawy Justyna Glusman poinformowała, że jest to część szerszego programu Warszawskiego Planu dla Klimatu.
- W ramach tego planu finansujemy odnawialne źródła energii, nowe nasadzenia, urządzenia do magazynowania wody, ekologiczny transport publiczny, czyli wszystkie te działania, które spowodują, że Warszawa będzie zmniejszać emisję dwutlenku węgla, i które pomogą zwalczać negatywne skutki zmian klimatycznych, z którymi się już dziś borykamy. Przede wszystkim mówię tu o gwałtownych ulewach, deszczach nawalnych, suszach, a także zwalczaniu miejskiej wyspy ciepła - powiedziała Glusman.
Jak dodała, z programu dotacyjnego będą mogli skorzystać wszyscy warszawiacy - zarówno osoby prywatne, które mają domowe ogródki, jak i spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
Jeżeli Rada Warszawy przychyli się do propozycji, dotacje będą w wysokości: 4 tys. zł dla osób fizycznych i 10 tys. dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Miasto sfinansuje do 80 proc. kosztów inwestycji.
Ratusz chce, żeby skorzystanie z dotacji było możliwe jeszcze w tym roku. Projekt uchwały będzie przedstawiony na wrześniowej radzie miasta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z programu. Glusman zachęciła też do włączania się w proces konsultacji społecznych, które potrwają ok. dwóch tygodni.
Projekt jest bardzo istotny w kontekście zmian klimatycznych, bo chodzi o zatrzymywanie wody opadowej, tak aby ona się nie marnowała. Ratusz podkreśla, że mieszkańcy sami bardzo często apelują o podlewanie zieleni, w szczególności dbanie o drzewa czy trawniki miejskie.
- My oczywiście staramy się robić co w naszej mocy, ale potrzebujemy też nowych rozwiązań. Sami w nie inwestujemy i zachęcamy spółdzielnie, wspólnoty, posiadaczy ogródków do aplikowania o te środki, które wkrótce będą dostępne - dodała koordynator.
Funkcją zbiorników będzie przede wszystkim gromadzenie wody - głównie deszczowej. Zbiorniki pozwolą też mieszkańcom na zmniejszenie kosztów np. podlewania ogródka.
- Stawy, zbiorniki wodne na terenach zieleni spółdzielczej bardzo ładnie wyglądają, mają funkcję estetyczną. Dlatego zachęcamy mieszkańców do korzystania z tych dotacji - powiedziała Glusman.
Warszawa aktywnie działa na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Włącza się w działania różnych organizacji, współpracuje z Komisją Europejską.
- Chcemy, aby Warszawa była liderem w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, ale działamy też na mikropoziomie lokalnym, tworząc instrumenty, z których mogą korzystać mieszkańcy i które pomogą przeciwdziałać niekorzystnym zmianom - powiedziała Glusman. Dodała, że wkrótce będą ogłoszone kolejne elementy programu.
Źródło: PAP
Podobne artykuły
- Wrocławianie będą mogli łapać deszczówkę z miejskim dofinansowaniem - miasto uruchamia specjalne dopłaty
Od 2 sierpnia wrocławianie mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach pilotażowego programu „Złap deszcz”. Każdy, kto na swojej posesji zainstaluje zbiornik do zbierania deszczówki lub gdy już ma taki zbiornik i chciałby go zmodernizować, może liczyć na zwrot kosztów inwestycji. Program jest finansowany w całości z budżetu miasta
Więcej
- W okolicach Wrocławia powstała farma słoneczna o mocy 500 KW
Składająca się z niemal dwóch tysięcy paneli farma słoneczna powstała w miejscowości Ligotka pod Wrocławiem. Siłownia ma moc 500 KW; powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Więcej
- Miejskie instytucje z Krakowa dostaną samochody elektryczne
Krakowski Holding Komunalny rozstrzygnął przetarg na długoterminowy najem samochodów elektrycznych na potrzeby urzędu miasta, miejskich spółek i jednostek organizacyjnych. 47 takich pojazdów o łącznej wartości 4,7 mln zł brutto dostarczy firma Arval.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności