- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Świeże powietrze w domu zimą - jak wietrzyć, żeby nie żałować? (20308)
2017-12-14Drukuj
Sezon grzewczy to dla właścicieli domów i mieszkań jeden z najtrudniejszych okresów w roku. Widmo rosnących kosztów eksploatacyjnych, zachwianie komfortu termicznego czy obawa przed uciążliwym przeziębieniem sprawiają, że regularne wietrzenie odsuwamy na boczny tor. A to właśnie wtedy, gdy kaloryfery pracują ze zdwojoną mocą, powinniśmy szczególnie zadbać o prawidłową wentylację w pomieszczeniach. Dlaczego to tak ważne?
W trosce o zdrowie i budżet
Zimą okna w mieszkaniach otwieramy rzadziej, a to prowadzi bezpośrednio do zauważalnego spadku jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest w tym wypadku nagrzewanie wnętrz do zbyt wysokiej temperatury, a potem ich długie wietrzenie, którego następstwem są duże straty ciepła.
Konsekwencje nieprawidłowej cyrkulacji odczujemy bardzo szybko – pogorszenie samopoczucia, problemy ze snem, zaś długofalowo, nawet problemy zdrowotne, wynikające z gromadzenia się wilgoci i zanieczyszczeń – dwutlenku węgla, kurzu czy zarodników pleśni. Dlatego, by zachować w pomieszczeniu odpowiedni mikroklimat, nie narażając się na dodatkowe koszty, należy zawczasu opracować strategię wietrzenia pomieszczeń i zaopatrzyć okna w odpowiednie akcesoria. – Pamiętajmy bowiem, że racjonalne połączenie ogrzewania domów i prawidłowej wymiany powietrza to nie tylko kwestia ekonomii, ale i naszego zdrowia – podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy Okpol.
Grunt to odpowiednia taktyka
Z pozoru tak banalna czynność, jak codzienne wietrzenie pomieszczeń, zimą wymaga szczególnej uwagi - długotrwałe otwarcie okna, do którego przyzwyczają nas letnie miesiące, jest w tym wypadku nieefektywne ekonomicznie. Z jednej strony, wzmożony napływ chłodnego powietrza prowadzi do nadmiernego wyziębienia ścian, a co za tym idzie wymaga nadrobienia strat cieplnych intensywnym ogrzewaniem mieszkania. Z drugiej natomiast, może się zdarzyć, że zapomnimy o zamknięciu zaworów termostatów, a to narazi nasz budżet na duże koszty. Dlatego, gdy temperatura za oknem oscyluje w granicach 0 °C, okno powinniśmy otwierać często, ale na krótko.
Technologia w służbie oszczędności
Myśląc o zakupie stolarki okiennej, dbającej o domowy mikroklimat, warto postawić na rozwiązania, które łączą w sobie efektywne i ekonomiczne podejście do tematu wietrzenia. - Dostępny w naszej ofercie nowy nawiewnik manualny NEO VENT, pozwala na sprawną regulację strumienia powietrza wpływającego do wnętrza, niezależnie od warunków pogodowych i bez konieczności pełnego otwierania okna. Ten niewielki element konstrukcyjny gwarantuje nam cały szereg korzyści - lepszą jakość powietrza w mieszkaniu, wstrzymany kondensat pary wodnej oraz pełną kontrolę wentylacji, która pozwoli zauważalnie obniżyć koszty ogrzewania – rekomenduje Marcin Demski, ekspert firmy Okpol. Zakup wysokiej jakości okna z wydajnym nawiewnikiem to inwestycja wielosezonowa: doskonale sprawdzi się wiosną – zwłaszcza w pokoju alergika, gdy pełne otwarcie okna naraża go na uciążliwe dolegliwości, latem ochroni wnętrze przed intensywnym napływem gorącego powietrza, a jesienią pozwoli na komfortowe wietrzenie nawet podczas silnych opadów atmosferycznych. – Wybierając nowoczesne okno, warto zwrócić uwagę, czy rozwiązanie posiada funkcję mikrouchylenia, która nie tylko zabezpieczy stolarkę przed otworzeniem skrzydła z zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, ale w znacznym stopniu usprawni obieg świeżego powietrza na poddaszu – dodaje Marcin Demski, ekspert firmy Okpol.
Kiedy temperatura na zewnątrz spada, szczelnie zamykamy okna i podkręcamy ogrzewanie do maksymalnych wartości. Pamiętajmy jednak, że dbanie o prawidłowy mikroklimat nie musi wiązać się ze stratami ciepła i ogromnymi rachunkami za ogrzewanie. Wydatki możemy w znacznym stopniu ograniczyć – wystarczy postawić na innowacyjne rozwiązania, zmienić swoje nawyki i w prawidłowy sposób wietrzyć mieszkanie zimą.
Źródło: okpol.pl
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności