- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Raport: „Liderzy klimatyczni i maruderzy europejskiego sektora ciepłowniczego" (21747)
2021-03-16Drukuj
Krajowa branża ciepłownicza nie ma planów dotyczących neutralności klimatycznej. Nowy audyt ujawnia, że większość wiodących europejskich producentów opóźnia wycofanie kotłów na gaz i olej, co stawia UE na drodze do nieudanego osiągnięcia celów klimatycznych do roku 2030 i 2050. Sektor ogrzewnictwa i ciepłownictwa odpowiada za połowę rocznego zużycia energii w UE i jedną trzecią jej emisji CO2.
Nadal większość wiodących europejskich producentów systemów grzewczych nie ujawniła jeszcze planów zmiany produkcji z kotłów na paliwa kopalne na systemy solarne i pompy ciepła, zgodnie z audytem marki i kwestionariuszem oceniającym klimat.
Raport powstał na zlecenie Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB) - największej w Europie sieci grup ekologicznych - w imieniu kampanii Coolproducts.
Z audytu wynika, że 42 z 53 ankietowanych firm odmówiło ujawnienia informacji o swoich planach dotyczących przeciwdziałania zmianom klimatu lub przyznało się do braku takich planów. Wśród tych firm są znane marki, takie jak Bosch, Carrier i Toyota.
Spośród pozostałych ankietowanych firm tylko sześć sprzedaje wyłącznie pompy ciepła i systemy fotowoltaiczne , podczas gdy pięć jest w trakcie przechodzenia na zrównoważone rozwiązania.
Urzędnicy UE opracowują obecnie plany stopniowego wycofywania kotłów gazowych i olejowych, zgodnie z europejskimi planami renowacji i dekarbonizacji naszych domów. Szacunki Komisji Europejskiej wskazują na potrzebę zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 60%, aby osiągnąć cel UE, jakim jest zmniejszenie całkowitej emisji o co najmniej 55% w ciągu następnej dekady.
W związku z tym z badania wynika, że większość respondentów poparłaby zakaz, gdyby zaproponowały go instytucje UE. W ramach kontroli respondenci uzyskali również zdecydowane poparcie dla natychmiastowego zniesienia dotacji zachęcających do korzystania z technologii paliw kopalnych.
Ale czas ucieka. Ze względu na długi okres trwałości systemów grzewczych (do 25 lat) instalacja nowych kotłów gazowych musi zakończyć się do 2025 r., aby neutralność węglowa stała się rzeczywistością do 2050 r.
Stephane Arditi, dyrektor ds. Integracji polityk w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska, powiedział: „Potrzebujemy firm, które mają swój udział w przejściu na czystą energię, szczególnie tych, które od dziesięcioleci korzystają z niszczących klimat decyzji biznesowych i dotacji rządowych. Nasze badania pokazują, że niektórzy producenci już teraz odgrywają wiodącą rolę w ogrzewaniu paliwami kopalnymi, udowadniając, że przejście to jest nie tylko możliwe przy odpowiednich inwestycjach i odpowiednich zachętach, ale także pożądane ".
Mélissa Zill, menedżer programu w ECOS, powiedziała: „Kotły opalane gazem kopalnym i olejem nie mają miejsca w neutralnej dla klimatu Unii Europejskiej. Producenci muszą myśleć przyszłościowo i odpowiednio zmieniać swoje modele biznesowe, zamiast patrzeć wstecz i promować kotły na paliwa kopalne - nadszedł czas, aby zaakceptować, że należą one do przeszłości ".
Podobne artykuły
- Epidemia tajemnic
W reakcji na nieścisłości z danych o zakażeniach i zgonach na COVID-19 w 2020 roku rząd utajnił dane Sanepidu na ten temat. Pod koniec 2020 roku premier w tajemnicy przed prezydentem Warszawy otworzył Most Południowy. Kilka dni temu odbyło się tajne posiedzenie dotyczące przyszłości energetyki w Polsce. Niechybnie życie publiczne w Polsce jest coraz mniej transparentne, a my mniej szczęśliwi.
Więcej
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia skłania się ku budowie kilku mniejszych spalarni
Po tym, jak wojewoda i sąd zakwestionowali decyzję Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ws. powołania spółki celowej do budowy jednej dużej instalacji termicznego przetwarzania odpadów, Metropolia skłania się ku budowie kilku mniejszych spalarni - przez gminy.
Więcej
- Kolej tworzy klimat, czas na stworzenie klimatu dla kolei
Już tylko dwa tygodnie dzieli nas od inauguracji raportu „Kolej dla klimatu – klimat dla kolei” – pierwszą tak ekspercką publikację opisującą kwestie ograniczania oddziaływania na środowisko w sektorze transportu zbiorowego.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności