- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Pierwsze zautomatyzowane pomiary pyłków umożliwiają sprawdzanie prognoz w kilku krajach europejskich w czasie zbliżonym do rzeczywistego (21898)
2021-06-11Drukuj
Partnerstwo między Usługą Monitorowania Atmosfery Copernicus i Europejską Siecią Alergenów Powietrznych to pierwszy krok w weryfikacji prognoz pyłkowych w czasie zbliżonym do rzeczywistego za pomocą zautomatyzowanego programu EUMETNET „Autopollen”.
Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) ogłosiło pierwszy krok we wspólnej inicjatywie z Europejską Siecią Alergenów Powietrznych (EAN) w kierunku zautomatyzowanego monitorowania pyłków w kilku krajach europejskich. Pod auspicjami Sieci Europejskich Krajowych Służb Meteorologicznych (EUMETNET) różne stanowiska monitorowania pyłków zostały wyposażone w funkcję automatycznej obserwacji w ramach programu „Autopollen” prowadzonego przez Szwajcarską Służbę Meteorologiczną MeteoSwiss. Na stronach z automatycznymi obserwacjami pyłków można sprawdzać prognozy w czasie zbliżonym do rzeczywistego, podczas gdy w innych można je ocenić dopiero pod koniec sezonu.
CAMS, wdrażany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) na zlecenie Komisji Europejskiej, dostarcza obecnie czterodniowe prognozy pięciu powszechnych rodzajów pyłków: brzoza, oliwka, trawa, ambrozja i olcha przy użyciu modelowania komputerowego. Zautomatyzowany system monitorowania pyłków jest testowany w 20 lokalizacjach w Szwajcarii, Bawarii, Serbii, Chorwacji i Finlandii, z planami rozszerzenia na inne kraje europejskie.
Są to pierwsze rutynowe, automatyczne obserwacje pyłków, które stały się publicznie dostępne, co oznacza, że każdy, kto korzysta z prognoz pyłkowych CAMS, czy to za pośrednictwem aplikacji, narzędzia, czy bezpośrednio na stronie internetowej, może sprawdzać codzienne aktualizacje prognoz z przychodzącymi obserwacjami i oceniać ich dokładność. Chociaż system jest wciąż na wczesnym etapie, naukowcy przewidują, że znacznie pomoże w ocenie, na ile można ufać prognozom. Zamiast oceniać prognozy na koniec sezonu, witryny wyposażone obecnie w automatyczne obserwacje pyłków umożliwiają przeprowadzanie kontroli krzyżowych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. W dalszej części projektu CAMS i EAN mają nadzieję poprawić codzienne prognozy, wykorzystując obserwacje w procesie asymilacji danych. Przychodzące obserwacje będą natychmiast przetwarzane w celu dostosowania punktu początkowego prognoz dziennych, tak jak ma to miejsce na przykład w numerycznej prognozie pogody. Ponadto planowana jest ekspansja geograficzna na całą Europę przy wsparciu EUMETNET.
CAMS współpracuje z EAN od czerwca 2019 r., aby pomóc zweryfikować swoje prognozy z danymi obserwacyjnymi z ponad 100 stacji naziemnych na całym kontynencie, które zostały wybrane ze względu na ich reprezentatywność. Dzięki partnerstwu prognozy uległy znacznej poprawie.
Alergie na pyłki dotykają miliony ludzi w całej Europie, którzy mogą reagować na niektóre rośliny o różnych porach roku. Na przykład, szczyty pyłku brzozy osiągają w kwietniu i jest bardziej prawdopodobne, że należy ich unikać na południu Europy, natomiast wyjazd na północ w lipcu może oznaczać nieszczęście dla alergików, ponieważ trawy są w tym czasie w pełnym rozkwicie. Drzewo oliwne jest powszechne w krajach śródziemnomorskich, a jego pyłek jest bardzo rozpowszechniony od maja do czerwca. Niestety, prawie nie ma regionów „wolnych od pyłków”, ponieważ zarodniki są transportowane na ogromne odległości. Właśnie dlatego czterodniowe prognozy CAMS są nieocenionym narzędziem dla alergików. A nowe zautomatyzowane obserwacje pyłków mogą wprowadzić duże zmiany, gdy system zostanie dalej wdrożony.
Vincent-Henri Peuch, dyrektor Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), komentuje: „Nowa funkcja automatycznego monitorowania pyłków opracowana przez EUMETNET i EAN jest korzystna dla wszystkich użytkowników, którzy mogą sprawdzić, na ile prognozy są prawidłowe. Chociaż obecnie powszechnie weryfikuje się prognozy jakości powietrza w czasie rzeczywistym, jest to naprawdę przełomowe dla pyłków. Przyspieszy to również ciągły rozwój naszych modeli prognostycznych, a możliwość sprawdzenia czy prognoza z ostatniego dnia lub kilku dni była poprawna, jest bezcenna”
Dr Bernard Clot, kierownik ds. biometeorologii w MeteoSwiss, komentuje: „Zautomatyzowany program pyłkowy „Autopollen” EUMETNET to ekscytujący pierwszy krok. Chociaż obecnie istnieje sześć lokalizacji w Szwajcarii, osiem w Bawarii i łącznie 20 na całym kontynencie, koordynujemy rozbudowę sieci w celu uzyskania pełnego zasięgu w Europie”.
Codzienne prognozy pylenia CAMS, które pomogą alergikom, są dostępne na stronie internetowej: https://www.regional.atmosphere.copernicus.eu/
Źródło: Copernicus.eu
Podobne artykuły
- Czy Polska będzie „Fit for 55%”?
Czas na ostatnią przed wakacjami debatę w ramach projektu „LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych”. Debata online zatytułowana Czy Polska będzie „Fit for 55%” , odbędzie się w poniedziałek 14 czerwca 2021 roku.
Więcej
- Artyści wołają S.O.S. dla Ziemi!
W Centrum Praskim Koneser rozpoczyna się wystawa S.O.S. Ziemia, towarzysząca 27. Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie. Na placu Konesera do 31 lipca będzie można podziwiać prace niemal stu artystów, które odnoszą się do zmian klimatu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Więcej
- Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych
Zapraszamy na cykl dyskusji online o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przedsięwzięciach, dających szansę na wypełnienie dyrektyw Unijnych prowadzących do neutralności klimatycznej w 2050 roku.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności