- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Odejście od Fast Fashion - pilną potrzebą w nowych przepisach UE (21916)
2021-06-24Drukuj
Organizacje pozarządowe odrzucają dobrowolne porozumienia w celu oczyszczenia przemysłu modowego, wzywając, aby nadchodzące unijne prawodawstwo tekstylne pociągnęło marki do odpowiedzialności za ich wkład w globalne zanieczyszczenie.
Niektóre z największych sieci grup ekologicznych w Europie łączą siły, aby domagać się położenia kresu szybkiej modzie w przemyśle tekstylnym, który jest jednym z największych przemysłów na świecie zanieczyszczających środowisko naturalne.
W ramach kampanii „Wardrobe Change” – kampanii obejmującej 25 organizacji pozarządowych*, w tym Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB) oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju – wzywają do wprowadzenia nowej polityki, aby powstrzymać niekontrolowaną nadprodukcję tekstyliów. Proponowane środki obejmują minimalne standardy dotyczące trwałości odzieży, zakaz niszczenia niesprzedanych i zwróconych towarów, zasady weryfikacji i uzasadniania ekologicznych roszczeń oraz ambitne cele dotyczące bezwzględnego zmniejszenia ilości zasobów naturalnych wykorzystywanych w całym łańcuchu dostaw.
Grupy wzywają również do pilnych przepisów, które pozwolą uniknąć narażenia mody na niebezpieczne chemikalia i położą kres łamaniu praw pracowniczych w łańcuchach dostaw. „Nie możemy prosić ludzi o udział w kwestii zrównoważonego rozwoju, jeśli wielomiliardowe firmy odpowiedzialne za promowanie takich niezrównoważonych nawyków konsumpcyjnych nie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności” — powiedziała Emily Macintosh, specjalista ds. polityki w EEB.
Wezwanie pojawia się, gdy produkcja odzieży i tekstyliów wciąż rośnie, pomimo wielu inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju ze strony głównych marek modowych i sprzedawców detalicznych.
W Europie rocznie zużywa się 675 milionów ton surowców do napędzania konsumpcji odzieży, obuwia i tekstyliów domowych. Na całym świecie całkowita ilość wyprodukowanych ubrań podwoiła się w latach 2000-2015, głównie ze względu na rynek szybkiej mody, który ma wzrosnąć z 25 miliardów dolarów w 2020 roku do 40 miliardów dolarów w 2025 roku.
„UE może zmienić sposób projektowania wyrobów tekstylnych, domyślnie czyniąc je zrównoważonymi” – powiedziała Valeria Botta, kierownik programu w ECOS – Koalicja Środowiskowa ds. Standardów. „Nasze ubrania muszą trwać dłużej, być łatwiejsze do naprawy i ponownego użycia oraz być wykonane bez szkodliwych materiałów i substancji” – powiedziała.
Komisja Europejska zbiera obecnie informacje zwrotne od przemysłu i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Konsultacje potrwają do 4 sierpnia, a władze wykonawcze UE mają opublikować swoją strategię tekstylną do końca 2021r.
Zrównoważona odzież staje się normą
Stanowisko organizacji pozarządowych zawiera cztery kluczowe postulaty:
- Zrównoważone produkty tekstylne powinny stać się normą dzięki wysokim minimalnym standardom projektowania, lepszym procesom produkcyjnym, identyfikowalności, przejrzystości i ujawnianiu informacji oraz zakazowi niszczenia niesprzedanych i zwróconych towarów.
- Obrania kierunku za zasobooszczędną konsumpcją tekstyliów dzięki przepisom określającym, jakie wiarygodne oświadczenia ekologiczne można umieszczać na produktach, zharmonizowanym etykietom i lepszym informacjom na temat oczekiwanego okresu użytkowania i możliwości naprawy produktu.
- Porzucenie liniowego modelu biznesowego, opodatkowując wykorzystanie pierwotnych zasobów i czyniąc producentów odpowiedzialnymi za produkty, które wprowadzają na rynek od kołyski do grobu.
- Pociągnięcie przemysłu włókienniczego UE do odpowiedzialności za swoją rolę w świecie dzięki resetowi handlu oraz rygorystycznym zasadom należytej staranności w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska.
*Członkowie koalicji Wardrobe Change obejmują następujące grupy i ich członków: European Environmental Bureau (EEB), ECOS, RREUSE, Plastic Soup Foundation, Zero, Future in Our Hands Norway, Changing Markets Foundation, HEJ Support, Generation Climate Europe, i Zielona Wolność.
Dokument ten wspierają również: Biuro rzecznictwa Sprawiedliwego Handlu (FTAO), Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Runder Tisch Reparatur, Zero Waste Europe, Umweltdachverband, FCISV, Irish Environmental Network, WECF France, Institute Povod Slovenia, Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE/ISD), Na Mysli, OKOBURO , WECF Holandia i Wontanara.
Źródło: EEB
Podobne artykuły
- Co ustalił Krakowski Panel Klimatyczny?
Zakończył się Krakowski Panel Klimatyczny, czyli pierwszy panel obywatelski w Krakowie. Jego celem było wypracowanie odpowiedzi na pytanie: “Jak Miasto Kraków i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?” przez reprezentatywną grupę Mieszkanek i Mieszkańców.
Więcej
- Recykling energii, jako możliwość ucieczki od wysp ciepła na terenach zurbanizowanych
Zapraszamy na cykl dyskusji online nad ktrymi Patronat Medialny objął nasz portal ChrońmyKlimat.pl o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przedsięwzięciach, dających szansę na wypełnienie dyrektyw Unijnych prowadzących do neutralności klimatycznej w 2050 roku.
Więcej
- Dzień Działania Paktu Klimatycznego | 29 czerwca 2021
Razem możemy odwrócić los zmian klimatycznych, dokonując zmian w naszym własnym świecie – czy to w szkole, w pracy, w domu, czy w naszej szerszej społeczności. Wspólnie nasze działania zmienią nasze społeczeństwo, naszą gospodarkę i naszą planetę na lepsze.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności