- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Kwiecień plecień (21826)
Wojciech Szymalski2021-04-24
Drukuj
Oj, plecie nam kwiecień, plecie zimę z latem. Dopiero co temperatury sięgnęły 20 st. C, a już sięgają po raz kolejny 0 st. C. Padał deszcz, pada śnieg, jak w to w kwietniowej pogodzie. Podobnie i w klimatycznej polityce.
To był tydzień pełen wrażeń i ważnych decyzji w zakresie polityki klimatycznej. Po pierwsze, możliwe, że sami zdecydowaliście kto wygrał w naszej wspólnej z CAN-Europe zabawie www.cashawards.eu. Po drugie, główne organy Unii Europejskiej doszły do porozumienia w sprawie europejskiego prawa klimatycznego. Po trzecie, polski rząd twierdzi, że dogadał się w sprawie wycofania węgla z polskiej gospodarki do roku 2049 z przedstawicielami górników. Po czwarte wreszcie, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej pokazały swój lwi pazur w zakresie ochrony klimatu, a przynajmniej za taki pazur można poczytywać sobie spotkanie w sprawie zmian klimatu zwołane przez amerykańskiego prezydenta Joe Bidena na św. Wojciecha. W dodatku zaprosił on na to posiedzenie Prezydenta RP.
Choć pogoda zdawała się być normalna, tak jakby zmiany klimatu nijak się miały do jej kwietniowych humorów w Polsce, to jednak praktycznie wszystkie wyżej wymienione wydarzenia, choć były niewątpliwie doniosłe i znaczące, niestety zawiodły. Zawiodły w najważniejszej sprawie, czyli zapewnieniu, że cele Porozumienia Paryskiego zostaną wypełnione, a globalna temperatura nie przekroczy o 1,5 st. C tej z 1750 roku do końca XXI wieku. Zresztą nieco ponad tydzień temu naukowcy oświadczyli, że już mamy przekroczenie tej temperatury o 1,2 st. C, więc do 1,5 st. brakuje nam już bardzo mało. A w dodatku notujemy rekordy w zakresie stężenia metanu w atmosferze ziemskiej, który jest 23-krotnie silniejszym gazem cieplarnianym, niż dwutlenek węgla. Tak więc, co z tym 1,5 stopnia?
Komisja Europejska uzgodniła Prawo Klimatyczne na poziomie faktycznej redukcji emisji o niecałe 53% do 2030 roku. Niestety nie jest to w pełni „Fit for 55%”, ani nie jest to -65%, czego oczekiwałyby środowiska naukowe, aby nie przekroczyć progów bezpieczeństwa w ochronie klimatu. Polski rząd z kolei przekonał górników, że w 2049 roku należy zamknąć wszystkie kopalnie. Może i 2049 rok nie jest bardzo ambitny, ale istotna jest też ścieżka dojścia do tego 2049 roku. Na razie tak naprawdę jej nie znamy, a może się okazać, że nie będzie ona sprzyjała faktycznemu wycofaniu węgla z użytkowania tak szybko jak będzie dyktował to rynek międzynarodowy – zatem jako Polki i Polacy będziemy wciąż dorzucać do całkiem już nieopłacalnego węglowego kondominium z własnych podatków. Wreszcie Joe Biden choć zagrał dużo bardziej ambitnie, niż jego poprzednicy, jeśli chodzi o możliwe zobowiązania USA w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, to jednak nie był w stanie przedstawić celu, który by Porozumienie Paryskie dostatecznie mocno uwiarygodnił. W Climate action tracker usuną one z oceny USA słowo „critically” z przed „insufficient” (niewłaściwe). Cenne jednak, że Wujek Sam wrócił do gry, podczas gdy Polska nie – prezydent Duda nie zadeklarował nawet neutralności klimatycznej w 2050 roku.
Niby więc w polityce było gorąco, ale jakoś tak nadal zimno. Bo w sumie to w pogodzie niby jest zimno, ale w klimacie jakoś tak bardziej gorąco. Ot, kwiecień plecień.
Podobne artykuły
- Przywrócić zaufanie
Prezydentura Joe Bidena w USA rozpoczęła się od pojednawczych deklaracji i poszukiwania dróg do przywrócenia zaufania do administracji federalnej oraz instytucji prezydenta USA. Czy w zakresie klimatu i energii też nastąpi zmiana?
Więcej
- Prawo klimatyczne Unii Europejskiej uzgodnione
Podczas rozmów trójstronnych dotyczących prawa klimatycznego prawodawcy UE przyspieszyli z osiągnięciem porozumienia w sprawie Prawa klimatycznego, ale nie zdołali wypełnić ambitnych zapowiedzi, w tym ambitnego celu w zakresie redukcji emisji do 2030 r. oraz rozszerzenia celu neutralności klimatycznej na wszystkie państwa członkowskie z osobna.
Więcej
- Czy prezydent Duda pójdzie w ślady Bidena?
Zaproszenie przez Joe Bidena do udziału w spotkaniu stanowi wyraźny sygnał, że w kontekście stosunków z USA konieczne jest przemyślenie dotychczasowego podejścia Polski do kwestii ochrony klimatu – pisze prof. Zbigniew Karaczun i dr Andrzej Kassenberg .
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności