- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Komisja rozpoczęła konsultacje dotyczące poprawy polityki UE w zakresie jakości powietrza (12853)
2011-07-04Drukuj
49 proc. Europejczyków mieszka na obszarach, w których cele UE dotyczące jakości powietrza w dalszym ciągu nie są spełnione, i z tego względu zanieczyszczenie powietrza jest dla obywateli Europy jednym z głównych problemów dotyczących środowiska.
W ramach kompleksowego przeglądu polityki UE w zakresie jakości powietrza mającego na celu określenie nowych, długoterminowych celów po roku 2020, Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje społeczne na temat swojej polityki w tej dziedzinie. Przez najbliższe dwanaście tygodni zbierane będą opinie na temat mocnych i słabych stron istniejących ram prawnych oraz postępów w ich wdrażaniu. Wspomniane konsultacje internetowe są częścią szerszego procesu refleksji i zostaną uwzględnione w przeglądzie zaplanowanym na nie później niż rok 2013.
Unijny komisarz ds. środowiska Janez Potočnik powiedział: "Patrząc wstecz na starania UE w zakresie poprawy jakości powietrza, mamy wiele powodów do dumy. Jednak 500 000 przypadków przedwczesnych zgonów spowodowanych przez wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza przez pył zawieszony wyraźnie pokazuje nam, jak wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Musimy natychmiast rozpocząć dyskusję na temat kolejnej generacji celów w zakresie jakości powietrza".
Konsultacje społeczne zachęcają wszystkie zainteresowane strony wyrażenia swoich poglądów na temat najlepszego sposobu poprawy unijnego prawodawstwa w zakresie jakości powietrza. Konsultacje są podzielone na dwie części – krótki kwestionariusz dla ogółu społeczeństwa i dłuższa sekcja dla ekspertów i pracowników administracji krajowych, władz regionalnych lub lokalnych, naukowców, przedstawicieli świata biznesu, zainteresowanych stron, pracowników służby zdrowia, osób zajmujących się ochroną środowiska i innych grup zaangażowanych we wdrażanie unijnego prawodawstwa w zakresie jakości powietrza.
Kolejne kroki
Jest to początek szeroko zakrojonego procesu konsultacji zapowiedzianych przez Komisję w styczniu 2011 r. Komisja będzie nadal prowadziła prace przygotowawcze i przeprowadzi kolejną rundę konsultacji społecznych przed przedstawieniem koncepcji dotyczących przyszłości unijnej polityki w zakresie jakości powietrza najpóźniej do 2013 r.
Podstawowe informacje
Unijna polityka w zakresie jakości powietrza posiada długą historię i jest jednym z sukcesów polityki ochrony środowiska. Zgodnie ze sprawozdaniem na temat stanu środowiska Europejskiej Agencji Środowiska emisje wszystkich istotnych zanieczyszczeń powietrza zmniejszyły się w ciągu ostatnich 20 lat. Poziom niektórych emisji znacznie się zmniejszył, na przykład emisje ołowiu zostały ograniczone o ok. 90 proc. Prawodawstwo UE dotyczące zanieczyszczeń przemysłowych, emisji z pojazdów oraz jakości paliwa odgrywa ważną rolę w tym procesie.
Jakość powietrza w UE jednak wciąż nie spełnia celów szóstego programu działań na rzecz ochrony środowiska, w którym UE postanowiła "osiągnąć poziom jakości powietrza, który nie będzie powodował znacznych negatywnych skutków i zagrożenia dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego".
W 2008 roku 45 proc. ludności UE wciąż mieszkało w strefach, w których stężenie pyłu zawieszonego (PM10) przekraczało wartości dopuszczalne, 49 proc. w strefach, w których stężenie NO2 przekraczało roczne wartości dopuszczalne, a 46 proc. w strefach, w których stężenie O3 przekraczało wartość docelową w odniesieniu do zdrowia ludzi. Ponadto, 20-30 proc. ludności miejskiej jest narażone na cały szereg przekroczeń wartości dopuszczalnych.
Najnowsze badanie Eurobarometru "Podejście obywateli Europy do środowiska naturalnego (365)" pokazuje, że 36 proc. obywateli wymienia zanieczyszczenie powietrza jako jeden z pięciu głównych problemów środowiskowych, podczas gdy 40 proc. wymienia zanieczyszczenie miast jako zagadnienie z zakresu ochrony środowiska, które jako pierwsze przychodzi im do głowy.
Dodatkowe informacje:
Ankieta konsultacyjna znajduje się pod adresem: ec.europa.eu/environment/consultations_en.htm
Więcej szczegółów na temat polityki UE w zakresie jakości powietrza i jej przeglądu: ec.europa.eu/environment/air/index_en.htm
źródło: © Unia Europejska, 1995-2011, fot. www.sxc.hu
www.europa.eu
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności