- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Inicjatywa "Adopt a Negotiator" – zaadoptuj negocjatora (13587)
2011-11-23Drukuj
Już w sobotę w Durbanie (RPA) rozpocznie się COP17 kolejna konferencja Narodów Zjednoczonych, podczas której ważył się będzie los nas wszystkich. Przedstawiciele rządów zadecydują o polityce dotyczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych, od której zależeć będzie, czy uda nam się wygrać walkę przeciwko zmianom klimatu. Osiągnięte porozumienie będzie miało olbrzymi wpływ nie tylko na środowisko naturalne ale także na rozwój społeczno-gospodarczy wszystkich krajów świata. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej z nas wiedziało, w jaki sposób rządy negocjują naszą przyszłość.
Zmiany klimatu są najistotniejszym zagadnieniem dla naszego pokolenia. Sposób, w jaki się z nimi zmierzymy, wpłynie na kształt świata, w którym żyjemy. Żadna dziedzina życia nie pozostanie obojętna na wyzwania i szanse. Nie tylko będziemy musieli się zastanowić nad wzrostem ceny żywności, ale nad tym, czy w ogóle będziemy w stanie się wykarmić. Pytania o źródła energii zmienią nasze myślenie na temat kwestii tak banalnych jak telefony komórkowe, ale i zmuszą nas do szukania kompleksowych rozwiązań dotyczących rozwoju całych społeczności.
Nasi przywódcy pracowali nad kwestią zmian klimatycznych od dekad, negocjując między sobą – w naszym imieniu! – jak poradzić sobie (lub nie) ze zmieniającym się światem.
Ale dlaczego mamy pozostawić najważniejsze decyzje w rękach kilkuset osób? Dlaczego każdy nie miałby się dowiedzieć o tym procesie? Dlaczego nie mielibyśmy wyrażać naszych opinii? Ale jak moglibyśmy to zrobić? Zadawaliśmy sobie te i podobne pytania.
I znaleźliśmy odpowiedź: zaadoptujemy negocjatorów! Zrozumieliśmy, że to najwyższy czas, by poinformować naszych przywódców, że bacznie się przyglądamy ich poczynaniom, bo zależy nam, by wziąć naszą przyszłość we własne ręce.
Reprezentujemy 13 państw i 9 języków. Naszym celem jest zmienić sposób, w jaki ludzie we wszystkich zakątkach świata włączają się w szukanie globalnych rozwiązań na wyzwania, jakie stawiają przed nami zmiany klimatu.
Dla nas jako młodych ludzi, którzy będą musieli żyć w świecie ukształtowanym podczas spotkań krajowych liderów na forach takich jak ONZ, nie do przyjęcia jest bardzo ograniczona przejrzystość tych negocjacji i skąpy udział partnerów społecznych. Od lat negocjacje naszej przyszłości toczyły się w bańce.
Czas by bańka pękła!
Jednym z głównych powodów, dla których zaangażowanie się w negocjacje bywa takie trudne, jest ich skomplikowany, techniczny i niezrozumiały język. Tu wkraczamy my.
Udajemy się na ONZ-owskie szczyty klimatyczne oraz inne kluczowe rozmowy, by wyjaśniać cały proces przystępnie i prostszymi słowy, aby stał się zrozumiały dla szerokiej grupy odbiorców.
Ponadto uczestnicząc we wszystkich dyskusjach w miejscach, gdzie podejmowane są decyzje, staramy się reprezentować głos tych, którzy nie mogą być tam osobiście. Przekazujemy rządzącym punkt widzenia mieszkańców najodleglejszych zakątków globu.
Jesteśmy grupą młodych niezależnych ludzi, którzy starają się przedstawiać własny punkt widzenia na temat tego, kto jaki wysiłek podejmuje podczas negocjacji. Chcemy uczłowieczyć bezduszny proces. Nie staramy się urywać naszych opinii i emocji, kiedy rozmowy idą w złym kierunku.
Mamy nadzieję, że nasza praca zainspiruje kolejnych młodych ludzi do włączenia się w proces negocjacyjny, że więcej osób zrozumie, że decyzje na najwyższych szczeblach podejmowane są także w ich imieniu i ukształtują przyszłość naszą i kolejnych pokoleń.
***
Inicjatywa "Adpopt a Negotiator" (Zaadoptuj Negocjatora) to project realizowany ze wsparciem Global Campaign for Climate Action (GCCA). Ma na celu monitorowanie pracy negocjatorów. Chcemy dokładnie się przyglądać, w jaki sposób nas reprezentują i przekazywać na bieżąco wszystkim zainteresowanym efekty ich pracy. Chcemy uspołecznić cały proces i sprawić, by stał się ważny dla coraz większej ilości osób i by mogli oni wywierać nacisk na rządy, gdy te zaczną przeciwstawiać globalne potrzeby i wartości krótkowzrocznym interesom. To ostatnia obawa jest szczególnie uzasadniona w czasie kryzysu ekonomicznego.
Po raz pierwszy Polska będzie miała swojego przedstawiciela w projekcie Adopt a Negotiator, po raz pierwszy praca polskich negocjatorów podczas konferencji klimatycznej będzie regularnie i z bliska monitorowana i komentowana. Doceniono nie tylko fakt polskiej Prezydencji (Polska będzie reprezentowała całą Unię), ale i wzrost znaczenie gospodarczego oraz silną pozycję międzynarodową. Przez dwa tygodnie polski przedstawiciel, Miłosz Hodun będzie informował o wysiłkach polskich negocjatorów, wyjaśniał ich poszczególne ruchy, przedstawiał, jak oceniają je inni. Skomplikowany język negocjacji klimatycznych będzie tłumaczył na przystępne posty i udostępniał po polsku na blogu: adoptanegotiator.org/2011/11/21/ot-abstrakcyjny-polityczny-proces-ktorym-nie-ma-co-sobie-zaprzatac-glowy.
Więcej na temat GCCA i jej działań można znaleźć na stronie www.tcktcktck.org.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności