- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Historyczne orzeczenie sądu: Shell ma zmniejszyć emisję o 45% do 2030 r. (21874)
2021-05-27Drukuj
Jest to pierwsze orzeczenie nakazujące przedsiębiorstwu zmniejszenie emisji zgodnie z porozumieniem paryskim. Sprawa została rozpatrzona przez sąd rejonowy w Hadze, gdzie Shell ma siedzibę.
Zwolennicy twierdzą, że wynik stanowi precedens dla przyszłych pozwów przeciwko branży paliw kopalnych i może uwolnić falę sporów klimatycznych przeciwko dużym trucicielom.
Siedem grup ekologicznych, w tym Greenpeace i Friends of the Earth w Holandii, znany również jako Milieudefensie, złożyli pozew przeciwko Shell w kwietniu ubiegłego roku, w imieniu ponad 17.000 obywateli Holenderskich. Działacze twierdzili, że Shell narusza swoje międzynarodowe zobowiązania klimatyczne i zagraża życiu tych obywateli, kontynuując inwestowanie miliardów rocznie w rozszerzanie produkcji ropy naftowej i gazu.
Sędzia orzekł, że obecna strategia klimatyczna Shella "nie jest wystarczająco konkretna i pełna zastrzeżeń", dodając, że koncern naftowy ma prawny obowiązek redukcji emisji zgodnie z międzynarodowymi celami klimatycznymi.
Sara Shaw, działaczka Friends of the Earth International, opisała orzeczenie jako "nadzwyczajne zwycięstwo ruchu sprawiedliwości klimatycznej".
"Po raz pierwszy korporacja paliw kopalnych została pociągnięta do odpowiedzialności za swoją rolę w spowodowaniu kryzysu klimatycznego," Shaw powiedziała Climate Home News.
"Ten przełomowy wyrok teraz ustanawia precedens, że korporacje mogą być pociągnięte do odpowiedzialności za spowodowanie zmian klimatycznych i zmuszone do redukcji emisji zgodnie z globalnymi celami klimatycznymi", powiedział Marit Maij, dyrektor wykonawczy ActionAid Holandia. "Wielcy truciciele uważajcie", dodał.
Harro van Asselt, profesor na University of Eastern Finland Law School, powiedział Climate Home orzeczenie sugeruje, że firma paliw kopalnych ma obowiązek zmniejszenia własnych emisji, jak również emisji od swoich dostawców i klientów. "W efekcie sugeruje to, że Shell musi ponownie rozważyć swoje plany produkcji paliw kopalnych", powiedział.
Rzecznik Shell powiedział Climate Home że firma "w przygotowuje się do odwołania od dzisiejszej rozczarowującej decyzji sądu". "Potrzebne są pilne działania w sprawie zmian klimatu, dlatego przyspieszyliśmy nasze wysiłki, aby stać się przedsiębiorstwem energetycznym o zerowej emisji netto do 2050 r., zgodnie ze społeczeństwem, z krótkoterminowymi celami śledzenia naszych postępów", dodali.
Co na to akcjonariusze?
Shell staje w obliczu rosnącego buntu wśród akcjonariuszy w sprawie planu redukcji emisji, które odbyło się na dorocznym walnym zgromadzeniu w zeszłym tygodniu. Rezolucja klimatyczna przedstawiona przez grupę kampanii Follow This, domagająca się, aby Shell wyznaczył nowe cele klimatyczne w celu ograniczenia emisji zgodnie z porozumieniem paryskim w całej swojej działalności i łańcuchu dostaw, otrzymała ponad 30% głosów.
Strategia zerowa netto Shell pozwala na zwiększenie produkcji ropy naftowej i metanu do 2025 roku.
Jest to sprzeczne z pierwszym kompleksowym scenariuszem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, który został dostosowany do ograniczenia globalnego ogrzewania do 1,5C, w którym stwierdzono, że wszystkie nowe projekty poszukiwawcze muszą zostać wstrzymane, jeśli sektor energetyczny ma osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku.
Aktywiści oskarżyli Shella o planowanie kompensacji emisji poprzez sadzenie drzew, a nie ograniczenie emisji u źródła. Aby zrównoważyć emisję dwutlenku węgla zgodnie z 1,5C, strategia Shella wymaga sadzenia lasu wielkości Brazylii.
Eksperci klimatyczni skrytykowali Shella za "podejmowanie kolosalnych zagrożeń z naszą wspólną przyszłością" poprzez stawianie zakładów na sadzenie drzew, a nie szybkie zmniejszanie produkcji paliw kopalnych.
Działacze zbudowali swoją sprawę na precedensie ustanowionym przez "sprawę Urgendy", przełomowy pozew klimatyczny, który w 2019r. trafił na szczyt holenderskiego systemu sądowego.
W grudniu 2019r. Sąd Najwyższy w Holandii nakazał holenderskiemu rządowi zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 25% do końca 2020r. w porównaniu z poziomami z 1990r., jako sprawiedliwego udziału w walce ze zmianami klimatycznymi. Sąd orzekł, że rząd holenderski stwarza "niedopuszczalne zagrożenie" dla swoich obywateli i naruszył swój obowiązek opieki nad nimi, kontynuując zanieczyszczanie.
Korey Silverman-Roati, specjalista ds. klimatu w Sabin Center For Climate Law Uniwersytetu Columbia, powiedział, że w 2019 sprawa Urgenda zainspirowała działaczy na całym świecie do pozwania ich rządu za brak redukcji emisji. "Ta sprawa może zrobić to samo w sprawach przeciwko firmom paliw kopalnych," powiedział.
Źródło: Climate Home News
Podobne artykuły
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
Debatować każdy może, czasem lepiej, a czasem gorzej. Ważne jednak by debatować, bo poruszane są wtedy ważne kwestie i współczesne problemy z którymi czasem trzeba się zmierzyć. Kolejna debata od portalu chronmyklimat.pl, będzie dotyczyła tematyki zmian w transporcie, które mogą korzystnie wpłynąć na klimat.
Więcej
- Czas na plany wycofania węgla zgodnie z Paryżem w Europie Środkowej i Wschodniej
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej muszą ustalić daty wycofania węgla najpóźniej do 2030 r., aby dostosować się do celów klimatycznych porozumienia paryskiego - piszą obrońcy środowiska.
Więcej
- Technologie niskoemisyjne nie wystarczą, potrzebne są rozwiązania zeroemisyjne
Odnawialne źródła wyprzedziły paliwa kopalne w krajach UE w 2020 roku. Wyprodukowano z nich 38 proc. energii, podczas gdy z tradycyjnych źródeł powstało 37 proc. W Polsce jednak 83 proc. prądu produkuje się wciąż z wykorzystaniem paliw kopalnych, przede wszystkim węgla (ok. 70 proc.). Produkcja energii elektrycznej w kraju jest nie tylko najbardziej emisyjna, ale i najdroższa w Europie. – Obecnie energię zabezpieczają nam elektrownie, a powinniśmy dążyć, aby osiedle czy gmina były samowystarczalne energetycznie. Zainstalowanie inteligentnych liczników jest korzystne, bo pomoże efektywniej zarządzać energią – ocenia dr Andrzej Kassenberg, ekspert Koalicji Klimatycznej z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności