Polecane publikacje

Gdzie inwestować w OZE według Ernst & Young (14046)

2012-03-26

Drukuj

imotov_flickr_BY-NC-SAErnst & Young opublikował najnowszą edycję rankingu określającego atrakcyjność inwestycyjną państw w zakresie energetyki odnawialnej. Jak wypada Polska?

Ranking "Renewable Energy Country Attractiveness", który jest cyklicznie publikowany przez firmę konsultingową Ernst & Young, określa atrakcyjność państw w zakresie inwestowania w poszczególnych brażach OZE, w tym w branży energii wiatrowej onshore i offshore, energii słonecznej, biomasy i geotermii.

Bazując na rankingach poszczególnych rodzajów energii odnawialnej, E&Y podaje ranking ogólny, którego najnowsza odsłona nie wprowadza większych zmian w stosunku do edycji wcześniejszej. Według Ernst&Young, w dalszym ciągu najatrakcyjniejsze kraje do inwestowania w zieloną energię to kolejno: Chiny, USA, Niemcy, Indie i Wielka Brytania. W pierwszej dziesiątce są jeszcze Włochy, Francja, Kanada, Szwecja i Brazylia, a wypada z niej Hiszpania, której rząd w ostatnich miesiącach znacząco ogranicza wsparcie dla produkcji energii odnawialnej.

W rankingu atrakcyjności państw dla OZE Polska spada z miejsca 13., które dzieliła wcześniej z Rumunią, na miejsce 14. Wyprzedzamy m.in. Koreę Południową, Japonię, Belgię, RPA (awans z 23. na 16. miejsce) oraz Irlandię i Danię.

Na wysoki wynik Polski w rankingu ogólnym niezmiennie największy wpływ ma dobra ocena, jaką analitycy E&Y wystawiają naszemu rynkowi energetyki wiatrowej. W osobnym rankingu poświęconemu potencjałowi rynków energii wiatrowej Polska utrzymuje 10. miejsce, a prowadzą w nim Chiny, Niemcy i USA.

 

źródło: Gram w Zielone, fot. imotov flickr BY-NC-SA

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej