Polecane publikacje

Francuski koncern energetyczny EDF winny szpiegowania Greenpeace (13550)

2011-11-15

Drukuj

EDF_greeneaceDecyzją sądu, francuski koncern energetyczny EDF (Electricité de France SA) został dziś skazany za szpiegowanie Greenpeace oraz ukrywanie wykradzionych z organizacji dokumentów. Firma została ukarana grzywną w wysokości 1,5 mln euro, dodatkowo sąd nakazał EDF wypłatę 500 tys. euro odszkodowania na rzecz Greenpeace.

W 2006 roku firma EDF wynajęła hakera, który monitorował działalność francuskiego oddziału Greenpeace. Działo się to w związku z prowadzoną przez ekologów kampanią przeciwko planom budowy nowych elektrowni atomowych przez EDF. W wyniku tych działań z komputera dyrektora Greenpeace Francja, zostało wykradzionych ponad 1400 dokumentów.

"Grzywna jaka została zasądzona EDF oraz zadośćuczynienie na rzecz Greenpeace to wyraźny sygnał dla lobby atomowego, że nie znajduje się ono ponad prawem. Przemysł atomowy odchodzi do lamusa i dlatego podejmuje tak desperackie działania jak szpiegowanie i wykradanie dokumentów organizacjom ekologicznym. Cieszymy się, że sprawiedliwości stało się zadość i jednocześnie zapewniamy, że nasza kampania na rzecz wycofania się z energetyki jądrowej będzie kontynuowana" – mówi Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Greenpeace od lat prowadzi kampanię przeciwko projektom jądrowym EDF. Obecnie ponad trzy czwarte energii elektrycznej we Francji pochodzi z elektrowni atomowych. Ostatnie badanie opinii publicznej we Francji pokazało, że już 60% Francuzów chce stopniowego wycofania się z energetyki nuklearnej1.

"Historia z francuskim EDF daje przedsmak tego, z czym będziemy mieli do czynienia w przypadku rozwoju programu atomowego w Polsce. Energia atomowa nie jest nam potrzebna – pieniądze na jej promocję i budowę mogą i powinny zasilić rozwój energii odnawialnej, która daje bezpieczeństwo i miejsca pracy" – dodaje Maciej Muskat.

 

Przypisy:

1. www.bloomberg.com/news/2011-06-20/french-industry-minister-rejects-poll-backing-nuclear-withdrawal.html

 

źródło: Greenpeace

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej