- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Europejski Zielony Ład: nie tylko klimat (21185)
2020-03-02Drukuj
W zeszłym tygodniu odwiedził polskę Artur Runge-Metzger, dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Klimatu Unii Europejskiej. Dyrektor przybliżył polskim organizacjom pozarządowym, podczas specjalnego spotkania założenia i harmonogram wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.
Europejski Zielony Ład, choć u jego podwalin leży ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 90% do 2050 roku, nie jest tylko programem klimatycznym. To szeroki program ekonomiczno-społeczny - nowa architektura gospodarcza Europy do roku 2050 - rozpoczął swoje wystąpienie Artur Runge-Metzger. U podstaw tej nowej koncepcji leży głęboko przemyślana i wymodelowana przyszłość, w której m.in. energetyka przestaje emitować gazy cieplarniane już w 2040 roku, a w roku 2050 jeszcze blisko 10% emisji z paliw kopalnych pozostaje, ponieważ jesteśmy w stanie pochłonąć je w przyrodzie lub technologicznie. Bardzo duże wyzwanie w tym zakresie stoi przed rolnictwem.
Rys. Plan ograniczenia emisji w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, źródło: prezentacja Komisji Europejskiej, Artur Runge-Metzger.
Komisja Europejska w swoich modelach ekonomicznych zakłada, że do 2050 roku będzie można zmobilizować dodatkowe zasoby finansowe w wysokości ok. 2% PKB UE rocznie na cele ograniczenia emisji. W zamian jednak w całej Unii Europejskiej uda się wygenerować dodatkowe 2% wzrostu gospodarczego PKB rocznie, co w efekcie będzie realizować scenariusz bez negatywnych perturbacji gospodarczych, ale też bez dodatkowych emisji. Juz nie mówi się o tzw.: decouplingu emisji i wzrostu gospodarczego, ale ten decoupling leży u podstaw Europejskiego Zielonego Ładu.
Unia Europejska nie ukrywa, że nowy plan gospodarczy wiąże się z wyzwaniem społecznym. Pewne tradycyjne sektory gospodarcze bedą musiały być może nawet zejść ze sceny gospodarczej. Wskazuje się w tym miejscu, głównie na wydobycie węgla i paliw kopalnych. Głebokiej transformacji będą musiały ulec m.in. przemysły zużywające duże ilości energii, np. cementowy i stalowy, czy przemysł samochodowy. Z tego powodu powstał Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Środki z tego funduszy moga iść m.in. na tworzenie zielonych miejsc pracy oraz szkolenia.
Rys. Wzrost gospodarczy i ograniczenie emisji w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, źródło: prezentacja Komisji Europejskiej, Artur Runge-Metzger.
Podstawowe punkty Europejskiego Zielonego Ładu to:
- wzrost klimatycznych ambicji Unii Europejskiego na ok 2030 i 2050;
- zapewnienie czystej i dostepnej energii;
- mobilizacja przemysłu do stworzenia czystej gospodarki zamknietego cyklu;
- budowanie i modernizacja budynków w sposób energo o zasobooszczędny;
- ambitnia polityka braku zanieczyszczeń i środowiska bez toksyn;
- ochrona i przywracanie ekosystemów oraz bioróżnorodności;
- strategia "od gospodarstwa do stołu" na rzecz zdrowego i ekologicznego systemu żywienia;
- przyspieszenie przejścia do zrównowazonej i inteligentnej mobilności.
Harmonogram
Punktów harmonogramu UE na najbliższy okres jest wiele. Jednak niektóre z nich wymagają szczególnej uwagi. Już w marcu 2020 roku Komisja Europejska rozpocznie dyskusje na temat propozycji Dyrektywy Klimatycznej (Climate Law). Do września 2020 roku Komisja Europejska chce zdecydować o celu redukcji emisji do roku 2050, który miałby wynosić co najmniej 50%. Zapowiadane są także na rok 2021 zmiany w przepisach o opodatkowaniu energii oraz wprowadzenie mechanizmu podatku węglowego na granicach UE.
Komisja widzi m.in. możliwość co najmniej dwukrotnego zwiększenia tempa renowacji budynków do wyższych standardów energetycznych już od końca 2020 roku. W zakresie technologii od 2020 roku ruszy inicjatywa czystej produkcji stali - czyli produkcji bez emisji gazów cieplarnianych - takie rozwiązania technologiczne są już dostępne. Ruszy także program strategiczny wspierający produkcje i recykling baterii w Europie. Do 2025 roku w Europie ma być 1 milion punktów ładowania samochodów elektrycznych, choć podkresla się, że podejście Komisji do sektora transportu jest neutralne technologicznie, bo np. silniki spaliwnowe wciąż mogą być wykorzystywane np. z użyciem biopaliw. Ograniczeniu ulegnie ilość emisji, którą będą mogły wykorzystać linie lotnicze oraz transport morski w ramach systemu EU ETS.
Bardzo dużym wyzwaniem będzie przywracanie ekosystemów, w tym w szczególnosci gospodarka leśna. To w tym sektorze w dużej mierze będzie potrzebna odbudowa możliwości magazynowania dwutlenku węgla wychwyconego z powietrza. Dodać do tego należy, że rolnictwo, oprócz odpowiedzialnej produkcji żywności, będzie musiało sprostać w większym zakresie także produkcji roślin energetycznych, biopaliwowych czy zdatnych do przetworzenia na pożyteczne materiały konstrukcyjne, opakowaniowe i tekstylne. W tym zakresie stosunkowo mało wiemy, jeśli chodzi o szczegóły.
Plany Komisji Europejskiej są bardzo ambitne i czy nie pokrzyżuje ich, m.in. zmiana klimatu, to się wkrótce okaże.
Więcej o Europejskim Zielonym Ładzie w naszej debacie on-line, 3 marca 2020 o godzine 10:00 na portalu chronmyklimat.pl oraz profilach FB chronmyklimat oraz FundacjaInE.
Podobne artykuły
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną – debata online
W dniu 3 marca 2020 roku, o godzinie 10:00, zapraszamy na debatę pt. „ Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną”.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności