- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Dodatkowe pozwolenia na emisję z programu NER 300 na rynku prawdopodobnie za 3 miesiące (12494)
2011-05-26Drukuj
Dzięki sprzedaży 300 mln pozwoleń na emisję zarezerwowanych dla nowych instalacji Komisja Europejska będzie mogła przeznaczyć prawie 5 mld euro na rozwój innowacyjnych technologii. Sprzedaż, według Europejskiego Banku Inwestycyjnego, mogłaby rozpocząć się już za miesiąc, najprawdopodobniej jednak stanie się tak najwcześniej za 3 miesiące.
Program Komisji Europejskiej „Rezerwa dla nowych instalacji 300” (NER 300) ma zachęcić unijne firmy do inwestowania w demonstracyjne instalacje oraz do testowania nowych rozwiązań przyjaznych klimatowi i środowisku. Dzięki sprzedaży 300 mln pozwoleń na emisję zostanie sfinansowanych co najmniej 8 projektów CCS (wyłapywania i składowania dwutlenku węgla) oraz 34 projekty wykorzystujące OZE.
Do drugiego etapu programu w połowie maja br. zakwalifikowano 78 spośród 153 demonstracyjnych innowacyjnych projektów, w tym 13 CCS i 65 technologii OZE. Dokumenty zostały przekazane do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wśród zaakceptowanych propozycji są wszystkie trzy zgłoszone wcześniej polskie projekty: instalacja wyłapywania i składowania CO2 w elektrowni węglowej w Bełchatowie, instalacja do otrzymywania etanolu z celulozy w Goświnowicach oraz zakład produkujący energię z biomasy i odpadów komunalnych w Jastrzębiu Zdroju.
Teraz Europejski Bank Inwestycyjny dokona przeglądu wszystkich wniosków złożonych przez poszczególne państwa. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zwróci się do wnioskodawców z prośbą o uzupełnienie dokumentów. Później każda propozycja zostanie oceniona i stworzony zostanie ich ranking: w przypadku instalacji CCS – jeden, obejmujący wszystkie projekty, technologie OZE natomiast zostaną ocenione w jednej z ośmiu podkategorii (bioenergia, skoncentrowana energia słoneczna, fotowoltaika, geotermia, wiatr, ocean, hydroenergia oraz zarządzanie odnawialnymi źródłami energii – inteligentne sieci). Potem czekać trzeba będzie już tylko na potwierdzenie Komisji Europejskiej i ostateczną decyzję o przydziale funduszy. Pieniądze popłyną do maksymalnie 3 projektów z każdego kraju członkowskiego.
Tymczasem Europejski Bank Inwestycyjny ma otrzymać 300 mln pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Pierwszą transzę uprawnień chce wprowadzić na rynek jeszcze przed decyzją o podziale pieniędzy dla instalacji CCS i OZE, której ogłoszenia można się spodziewać w drugiej połowie 2012 roku. Kolejne tury sprzedaży odbywać się będą w regularnych odstępach czasu, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Ostatnie 100 mln uprawnień sprzedane zostanie już w trzeciej fazie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, która rozpocznie się w roku 2013.
Dokładna data wprowadzenia na rynek CO2 tych pozwoleń jest niezwykle ważna dla wszystkich jego uczestników, gdyż stanowić one będą ok. 15% wszystkich uprawnień do emisji w jednym roku.
EBI zapowiedział wcześniej, że może rozpocząć handel w ciągu miesiąca od otrzymania pozwoleń, ale rzeczywisty czas ich wprowadzenia na rynek będzie zależał od Komisji Europejskiej. W reakcji na styczniową kradzież ponad 2 mln pozwoleń z trzech narodowych rejestrów chce bowiem ona jeszcze przed wprowadzeniem na rynek dodatkowych uprawnień dokonać pewnych zmian w systemie w celu poprawy ochrony przed nadużyciami i oszustwami.
Projekt rozporządzenia zakłada m.in. 24-godzinne opóźnienie w transferze zezwoleń na emisję, co do których powstaną podejrzenia dotyczące ich autentyczności, wprowadzenie mechanizmu ostrzegania w przypadku awarii, przekazywanie informacji o podejrzanych transakcjach i podwójną weryfikację użytkowników.
Nowe zasady mają zostać skonsultowane z państwami członkowskimi, a potem skierowane do Parlamentu Europejskiego, który ma debatować nad nimi najwcześniej w czerwcu, miesiąc później niż pierwotnie planowano. Zwykle taki proces zajmuje 4-5 miesięcy, jednak w tym przypadku być może uda się go skrócić do 3 miesięcy – powiedział Agencji Reutera Peter Zapfel, urzędnik z departamentu zajmującego się sprawami klimatu Komisji Europejskiej.
Urszula Drabińska, ChronmyKlimat.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności