- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Dlaczego potrzebujemy ustawy o odnawialnych źródłach energii? (15521)
2013-03-22Drukuj
Zgodnie z ostatnim projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii, każdy z nas będzie mógł produkować prąd w przydomowych elektrowniach. Będziemy też mogli oddawać nadwyżki energii elektrycznej do sieci bez zbędnych pozwoleń i biurokratycznej udręki. Dokument ten jest gotowy i czeka na ruch ze strony wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz premiera Donalda Tuska.
Ale co ja będę z tego miał?
Nowe przepisy mają dać impuls do rozwoju małych i mikro instalacji, które stworzą nowe miejsca pracy oraz realnie wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne kraju. Stworzą też podstawy do przebudowy systemu energetycznego w oparciu o syntezę nowoczesnych technologii, ekonomii i regulacji prawnych, co pozwoli wziąć nam udział w jednym z najciekawszych projektów cywilizacyjnych XXI wieku.
Ile to będzie mnie kosztować?
Nowe przepisy mają z założenia zlikwidować kosztowne patologie obecnego systemu wsparcia dla rozwoju energetyki odnawialnej. Dzięki temu nowy system ma być tańszy. Zgodnie z uzasadnieniem do oceny skutków regulacji dla ustawy o OZE z października 2012, skumulowane oszczędności z tytułu modyfikacji obecnie obowiązującego system wsparcia wyniosą ok. 2,3 mld zł do 2020 r.
Wiatraki działają jak wieje wiatr, a panele dają energię jak świeci słońce – czyli jak zbilansować popyt i podaż energii?
Odnawialne źródła energii to nie tylko wiatr, czy słońce, ale też biomasa pozyskiwana w sposób zrównoważony, czy geotermia. Ze względu na duże opóźnienia w inwestycje OZE na terenie Polski, w najbliższej przyszłości nie zastąpią one tzw. energetyki systemowej. Nie zmienia to jednak faktu, że zdaniem ekspertów, same mikro i małe instalacje produkujące energię ze źródeł odnawialnych, już w 2020 roku mogą zaspokajać nasze potrzeby energetyczne na poziomie 10-20%. To naprawdę dużo biorąc pod uwagę, że do tego czasu większość krajowych bloków węglowych będzie wyłączana ze względu na zaawansowany wiek i niemożność spełnienia norm związanych z ochroną zdrowia i środowiska. Wszystko wskazuje na to, że od 2016 roku zaczniemy importować energię z Rosji, dlatego warto zacząć rozwijać instalacje wykorzystujące lokalne źródła energii. Dzięki temu nie będziemy płacić chociażby za energię, która gubiona jest na przesyle (ok. 9% stanowią tzw. straty przesyłowe).
OZE jest drogie, a węgiel tani, dlaczego musimy dopłacać?
Koszty produkcji energii z odnawialnych źródeł są w pełni transparentne w przeciwieństwie do paliw kopalnych. Każde źródło energii w Polsce jest dotowane, przy czym dotacje do produkcji energii z węgla są dobrze ukryte. Po pierwsze wiele z pracujących obecnie elektrowni węglowych została zbudowana "na kredyt" za czasów Edwarda Gierka. Słono za to wszyscy zapłaciliśmy bo dopiero w 2012 roku udało nam się spłacić cały dług z tzw. czasów Gierka. Ale to nie wszystko. Jak przyjrzymy się samym dotacjom dla elektrowni węglowych to zobaczymy, że na każdą wyprodukowaną megawatogodzinę otrzymują większe wsparcie niż tzw. sektor odnawialny (patrz wykres). Trzeba też wziąć pod uwagę, że zestawione poniżej dane nie obejmują kosztów pożyczek Banku Światowego, zaciągniętych przez budżet państwa na potrzeby restrukturyzacji górnictwa, czy też tzw. kosztów zewnętrznych, jak straty rolników sąsiadujących z kopalniami odkrywkowymi węgla brunatnego (problem osuszanie terenów przez lej depresyjny).
Wyjaśnienie: w 2003 roku, przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, polski rząd zdecydował się wypłacić przedsiębiorstwom energetycznym rodzaj dotacji, która miała pokryć koszty długoterminowych zobowiązań (np kontrakty pracownicze) zanim zaczęto wprowadzać zasady UE w sprawie konkurencyjności rynku energetycznego. W kolejnych latach wypłacano kolejne transze dla pokrycia tzw. kosztów osieroconych.
Czy projekt ustawy o OZE jest dobry?
Ostatni projekt ustawy o OZE, który został upubliczniony, zdecydowanie nie jest doskonały. Z informacji Greenpeace wynika, że planowane są korekty dokumentu, które pójdą w jeszcze gorszym kierunku. Już teraz w sposób nieuzasadniony premiowana jest w ustawie budowa stopnia wodnego w Nieszawie, czy też tworzenie wielkoskalowych farm fotowoltaicznych. Istnieje jednak ryzyko, że na gorsze w stosunku do obecnego projektu, zostaną zmienione zasady wsparcia dla współspalania węgla z biomasą (w tym biomasą importowaną z Indonezji, czy Afryki) oraz ograniczony zostanie rozwój mikro i małoskalowej energetyki, a więc tej, która ma najwięcej obecnie sensu w polskich warunkach.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności