Polecane publikacje

Coraz więcej Google w zielonej energii (12783)

2011-06-17

Drukuj
Google coraz mocniej zaznacza swoją obecność na globalnym rynku energetyki odnawialnej. Dzięki temu do branży OZE płyną setki milionów dolarów. 
Internetowy potentat poinformował, że zainwestuje 55 mln dolarów w Alta Wind Energy Center – kompleks farm wiatrowych, który ma się stać największym tego typu obiektem w USA. Oprócz Google do inwestycji kolejne 55 mln dolarów dołoży Citigroup.

Google i Citigroup dokaplitalizują budowę czwartego etapu Alta Wind Energy Center, który zwiększy istniejący już kompleks elektrowni wiatrowych o 102 MW. W ramach parku wiatrowego Alta Wind już teraz działa 720 MW wiatraków, a docelowa moc całej inwestycji ma wynieść 1,55 GW, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi całkowity potencjał energetyki wiatrowej w Polsce. Energia wyprodukowana w Alta Wind Energy Center ma zaspokajać zapotrzebowanie na prąd 1,3 mln gospodarstw domowych w Kalifornii.

Alta Wind to nie pierwsza inwestycja w OZE, jaką realizuje Google w USA. Za oceanem firma posiada już udziały m.in. w farmie wiatrowej Shepherds Flat w stanie Oregon, a takżę w komleksie elektrowni słonecznych Ivanpah w Kalifornii.

Internetowy gigant inwestuje także w rozwój enegetyki wiatrowej typu offshore. W projekcie o nazwie Atlantic Wind Connection, który ma połączyć docelowo 6 GW elektrowni wiatrowych zlokalizowanych na wschodnim wybrzeżu USA, w okolicy Nowego Jorku, a którego koszt szacuje się teraz na ok. 5 mld dolarów, Google posiada w tej chwili 37,5% udziałów, a przedsięwzięcie ma dokapitalizować docelowo kwotą 200 mln dolarów. Rozpoczęcie budowy sieci morskich farm wiatrowych Atlantic Wind Connection ma się zacząć w 2013, a zakończyć w 2021 roku.

Google rozwija energetykę odnawialną nie tylko w USA. Wobszarze jego zainteresowań są także projekty realizowane w Europie. Niedawno firma poinformowała o zainwestowaniu 5 mln dolarów w farmę słoneczną o mocy 18,6 MW i powierzchni 47 hektarów zlokalizowaną w pobliżu Berlina. Elektrownie słoneczne działające na terenie byłej bazy wojsk rzadzieckich będą zaspokajać zapotrzebowanie na energię 5 tys. brandenburskich gospodarstw domowych.

W sumie inwestycje Google w energetykę odnawialną liczone już są w setkach milionów dolarów. Dodatkowo, filantropiczny oddział firmy – Google.org – wspiera rozwój nowatorskich projektów i technologii w zakresie zielonej energii.

Dzięki wejściu Google na rynek energii odnawialnej, globalna branża OZE znalazła potężnego gracza, którego inwestycje nie pozostaną bez wpływu na jej rozwój. Dla przykładu – zaangażowanie się Google w projekt Alta Wind Energy Center umożliwiło duńskiemu producentowi elektrowni wiatrowych Vestas zdobycie ogromnego kontraktu na dostawę 73 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 219 MW. 
 
 
źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej