- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Brak ustawy o OZE może spowodować utratę unijnych funduszy (14637)
2012-08-01Drukuj
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło długo oczekiwany projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Nadal jednak nie wiadomo, czy ustawa zostanie przyjęta. Tymczasem za opóźnienia we wdrażaniu unijnego prawa Polsce grożą kary finansowe, a w dłużej perspektywie również utrata unijnych funduszy na OZE.
Przedstawiony w piątek projekt ustawy ma wdrożyć unijne przepisy w zakresie promocji stosowania OZE. Termin na ich przyjęcie upłynął 5 grudnia 2010 r. W grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Gospodarki przedstawiło pierwszy projekt ustawy, który został jednak skrytykowany i wrócił do dalszych prac ministerialnych.
„Jeśli zapowiemy, że będzie zmiana prawa, ale jej nie ma, w dodatku nie wiemy, w jakim kierunku zmierza i kiedy się o tym dowiemy, to jest najgorszy sygnał dla rynku" – ostrzega Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w rozmowie z newseria.pl.
Jak zwraca uwagę, przedłużające się prace nad ustawą spowodowały zamrożenie inwestycji w odnawialne źródła energii. Tymczasem zgodnie z unijną strategią, państwa członkowskie powinny rozwijać sektor OZE. Pakiet energetyczno-klimatyczny UE zakłada, że do 2020 r. w całej UE 20 proc. całkowitego zużycia energii finalnej będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Dla Polski ten cel wynosi 15 proc.
Utrata unijnych dotacji?
„Każde opóźnienie w tym przypadku przekłada się na ryzyko kary liczonej za każdy dzień (zwłoki w implementacji unijnej dyrektywy o OZE)" – podkreśla Wiśniewski. Dodaje, że przekłada się to ponadto „na koszty związane z niewykorzystaniem zasobów finansowych, ludzki, instytucjonalnych".
Może to zatem oznaczać utratę unijnych dotacji.
Zgodnie z raportem IEO pt. „Energetyka odnawialna jako dźwignia społeczno-gospodarczego rozwoju województw do 2020 r.", polskim samorządom w nowej unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 ma przypaść 10 mld zł na rozwój odnawialnych źródeł energii. To dziewięć razy więcej niż w dotychczasowym budżecie na lata 2007-2013, jednak może się okazać, że unijne pieniądze nie trafią do Polski.
„Jeżeli w danym obszarze kraj nie wdroży ustawodawstwa unijnego to znaczy, że nie będzie miał prawa do środków. Czyli przeznaczamy na energetykę odnawialną z Funduszu Spójności od 6 do 20 proc. puli w zależności od regionu" – tłumaczy Wiśniewski. „Ale jeżeli nie ma ustawodawstwa w danym obszarze, to znaczy, że o tyle albo maleje skala pomocy Unii Europejskiej dla danego kraju, albo opóźnia się do momentu, aż prawo zostanie w pełni wdrożone" – dodaje.
Bez uzasadnienia
Zdaniem prezesa IEO „przetrzymywanie" projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii nie było uzasadnione.
„Trudno zrozumieć, dlaczego ta ustawa, która otwiera nowe rynki, buduje przyszłość, jest proinnowacyjna, ma być uwiązana w pakiecie z pozostałymi dwoma ustawami, które dotyczą energetyki konwencjonalnej. To jest nie fair, bo siły starego porządku opóźniają wdrożenie nowych rozwiązań" – uważa Wiśniewski.
W jego ocenie projekt powinien zostać wyłączony z tzw. trójpaku energetycznego (wraz z prawem energetycznym i gazowym), gdyż „zielona ustawa" to jedyny element pakietu, który jest już gotowy.
„Nie widzę żadnego powodu, by ten projekt opierał się na nieistniejącym prawie. Można go z powodzeniem przeprowadzić przez Sejm odwołując się do obowiązującego prawa energetycznego i gazowego. A potem, jeśli energetyka konwencjonalna w końcu się porozumie, wówczas można dokonać zmian w przepisać i związać ustawę o OZE z tymi dotyczącymi energetyki konwencjonalnej. W tym przypadku liczy się czas" – argumentuje Wiśniewski.
Jak zaznacza, ustawa o OZE musi zostać uchwalona do końca 2012 r. Wtedy bowiem znany ma być ostateczny kształt unijnej polityki spójności na lata 2014-2020, w której znajdą się również środki na rozwój OZE.
„Toczą się brutalne negocjacje dotyczące tych funduszy. Jeśli Polska w ciągu najbliższych miesięcy nie wdroży unijnej dyrektywy, niektóre państwa UE mogą zablokować przekazanie Polsce tych środków. Po co mają nam płacić, skoro nie mamy nawet rynku, możliwości wykorzystania tych pieniędzy" – mówi Wiśniewski.
Prezes IEO sugeruje, że kompletny projekt ustawy jako oddzielny dokument powinien jak najszybciej zostać skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów i przekazany w trybie pilnym do Sejmu, tak by posłowie mogli zająć się nim już po przerwie wakacyjnej.
Jak zapowiedział wiceminister gospodarki, Mieczysław Kasprzak projekt ma trafić do Komitetu na przełomie sierpnia i września. Resort gospodarki chce, by projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii został przyjęty przez parlament jeszcze w tym roku. Dzięki temu ustawa będzie obowiązywała od 1 stycznia 2013 r. - poinformował w piątek na konferencji Kasprzak.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności