- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Biblioteka Narodowa bardziej ekologiczna (15903)
2013-07-13Drukuj
Od teraz Biblioteka Narodowa będzie zużywała mniej energii elektrycznej, cieplnej, a co za tym idzie – będzie emitowała mniej CO2. Remont budynku został sfinansowany ze środków Krajowego Systemu Zielonych Inwestycji (Green Investment Scheme – GIS), nadzorowanego przez Ministerstwo Środowiska.
W Bibliotece Narodowej przeprowadzono termomodernizację obejmującą m.in. wymianę grzejników, ocieplenia dachu, okien i oświetlenia, zainstalowano wentylację z odzyskiem ciepła. Dzięki inwestycji zostanie zmniejszona: emisja CO2 o ok. 50% oraz zużycie energii cieplnej o ok. 67%.
"Dzięki środkom otrzymanym z NFOŚiGW ogromny gmach Biblioteki Narodowej przy Alei Niepodległości w Warszawie stał się w pełni ekologiczny. Powstający budynek w latach 70. i 80., nie zawsze z właściwych materiałów ze względu na kryzys gospodarczy Polski, wymagał wymiany większości elementów zastosowanych przy jego budowie. Szczęśliwie się składa, że projektant gmachu inż. Stanisław Fijałkowski jest stale czynnym architektem i mógł służyć przez cały czas modernizacji radą i pomocą. Dzięki dobrej z nim współpracy mogliśmy też zrealizować niemal w pełni pomysł z 1963 r., czyli czasu, kiedy projekt faktycznie powstał. Gmach BN staje się dobrym przykładem polskiej architektury modernistycznej lat 60., funkcjonalnym i ekologicznym" – podkreśla dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach ekoprojektu „Zarządzanie energią w budynkach Biblioteki Narodowej", ze środków Krajowego Systemu Zielonych Inwestycji (GIS). W ramach GIS umowę zawarli Ministerstwo Środowiska i działająca z ramienia japońskiego Ministerstwa Gospodarki Organizacja Rozwoju Nowych Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO – New Energy and Industrial Technology Development Organization). Inwestycja otrzymała największe dofinansowanie ze środków GIS, ze wszystkich projektów realizowanych w ramach umowy podpisanej z NEDO. Wyniosło ono 20,7 miliona zł.
"Jestem bardzo zadowolony, że są praktyczne efekty umów w ramach Krajowego Systemu Zielonych Inwestycji. Termomodernizacja Biblioteki Narodowej to nie pierwszy tego typu projekt w Warszawie, realizowany ze środków GIS. W ramach zazieleniania zostały już przeprowadzone remonty Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Łazienek Królewskich i Muzeum Narodowego. Inwestycje w zazielenianie objęły także liczne szkoły, przedszkola, przychodnie i szpitale w całej Polsce. Projekty te może nie są tak spektakularne, jak remont Biblioteki Narodowej, ale jednak bardzo ważne dla lokalnych społeczności" – powiedział minister środowiska, Marcin Korolec.
"W maju br. przeprowadziłem inspekcję stanu zaawansowania prac termomodernizacyjnych w Bibliotece Narodowej i dowiedziałem się, że jest ona wspaniałym ośrodkiem, dbającym o konserwację i zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa intelektualnego Polski. Fakt, iż środki pochodzące z NEDO mogą przyczyniać się nie tylko do ograniczenia emisji CO2, ale również do poprawy stanu samego budynku Biblioteki Narodowej oraz do podnoszenia poziomu obsługi korzystających z niego obywateli Polski, jest nie do przecenienia" – mówi dyrektor generalny Departamentu Promocji Mechanizmów Kioto, NEDO, Sumiya Kisanuki.
O zazielenianiu
Krajowy System Zielonych Inwestycji (GIS) polega na finansowaniu ekoprojektów dzięki pieniądzom pochodzącym ze sprzedaży jednostek przyznanej emisji (AAU). Pieniądze te mogą być wykorzystane tylko na cele ekologiczne związane z redukcją gazów cieplarnianych (tzw. zazielenianie).
Polska ma możliwość zbywania jednostek AAU innym państwom – Stronom protokołu z Kioto lub podmiotom prywatnym upoważnionym przez te kraje. Zgodnie z zapisami Protokołu Polska była zobowiązana do zredukowania emisji gazów cieplarnianych o 6% w okresie 2008–2012. Emisje udało się jednak zredukować o blisko 30%. Dzięki temu Polska ma możliwość sprzedaży „zaoszczędzonych" jednostek AAU. Łączna kwota, jaką Polska zarobiła dotychczas na sprzedaży jednostek AAU to blisko 780 mln zł (ponad 192 mln euro) w ramach 10 transakcji.
W wyniku realizacji projektów GIS, w ramach wszystkich 10 umów, szacowany efekt ekologiczny łączny, który zostanie osiągnięty w postaci redukcji emisji CO2 to ok. 2 006 108 Mg/rok (to tyle ile emitowane jest przy produkowaniu, serwisowaniu i złomowaniu 100 000 średnich rozmiarów samochodów lub tyle ile emituje w ciągu roku 200 000 osób (czyli duże miasto, takie jak np. Toruń, Kielce). Dodatkowo, w wyniku termomodernizacji budynków, zostanie osiągnięta oszczędność energii na poziomie ok. 1 100 000 GJ/rok.
Najwięcej projektów GIS wdrażanych jest w ramach programu Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej – 227. Inwestycje te są realizowane m.in. w budynkach samorządów, zakładów opieki zdrowotnej, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych, ochotniczych straży pożarnych.
Ze środków GIS prowadzone są także inwestycje w ramach programu Zarządzania energią w budynkach wybranych podmiotów sektora finansów publicznych. Obejmują one budynki administracji rządowej, Polskiej Akademii Nauk, państwowych instytucji kultury oraz instytucji gospodarki budżetowej.
Termomodernizacja Biblioteki Narodowej - prezentacja
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności