- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Antyatomowi aktywiści aresztowani na Białorusi (14605)
2012-07-24Drukuj
W piątek, 19 lipca br. w stolicy Białorusi, Mińsku, aresztowano cztery osoby działające w ruchu antyatomowym, które planowały złożyć petycję na ręce rosyjskiego premiera Dmitrija Miedwiediewa. Apelowano w niej, aby rosyjski rząd nie podpisywał umowy na budowę elektrowni jądrowej na Białorusi. Jeden z aresztowanych, rosyjski fizyk jądrowy i dziennikarz Andriej Ożarkowiskij, planował w najbliższych dniach odwiedzić Polskę w ramach rozpoczętego w poniedziałek 23 lipca, Obozu Antyatomowego w Lubiatowie (woj. Pomorskie).
Ożarkowskij został aresztowany razem z dziennikarką i koordynatorką petycji, Tatianą Nowikową w środę rano. Otrzymał wyrok 10 dni, a Nowikowa 5 dni w więzieniu za „chuligaństwo". Jedynymi świadkami zdarzenia byli mińscy policjanci. Kilka godzin później została aresztowana Irina Suchy, szefowa organizacji ekologicznej EcoDum w Mińsku. Do zatrzymania doszło w drodze do ambasady rosyjskiej, gdzie miała złożyć petycję. Została ukarana grzywną 1,5 miliona rubli (600 zł). Czwartą zatrzymaną osobą jest Michael Mackiewicz, obserwator praw człowieka. Aresztowano go, kiedy udzielał wsparcia pozostałym aresztowanym. Otrzymał wyrok 3 dni więzienia.
Brutalne odpowiedzi na protesty ekologów nie są na Białorusi niczym niezwykłym. Ożarkowskij był już wcześniej aresztowany w 2009 roku, za wniesienie na salę, gdzie odbywało się wysłuchanie publiczne, 150 kopii własnych uwag do oceny ryzyka środowiskowego elektrowni atomowej w Astrawcu.
Rosja i Białoruś planują zbudować elektrownię jądrową o mocy 1200 MW w pobliżu miasta Astrawec, zaledwie 50 km na wschód od stolicy Litwy, Wilna, i 180 km od polskiej granicy. Premier Rosji odwiedził w środę Mińsk, by podpisać umowę, zgodnie z którą Rosja sfinansuje, zbuduje i obsłuży elektrownię atomową w Stawcu. Uruchomienie planowane jest na 2018 rok. Wielu mieszkańców Białorusi obawia się tego projektu, pamiętając doświadczenie katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku, która doprowadziła do tego, że część terenu Białorusi nie nadaje się do zamieszkania, a duży obszar kraju został skażony.
Greenpeace zaprosił Andrieja Ożarkowskiego na zbliżający się Obóz Antyatomowy Lubiatowo 2012, który odbywa się w dniach 23-29 lipca na terenie wyznaczonym przez inwestora, firmę PGE, jako potencjalne miejsce budowy elektrowni jądrowej. Miał opowiedzieć o wydarzeniach na Białorusi, w Kaliningradzie i w Rosji.
Greenpeace wysłał dziś list protestacyjny do Ambasady Białorusi w Warszawie z wezwaniem do natychmiastowego wypuszczenia zatrzymanych aktywistów.
„Z doświadczeń krajów generujących energię z atomu wynika, że niesie ona ogromne ryzyko środowiskowe i ekonomiczne. W Polsce czy na Białorusi nie będzie pod tym względem inaczej. Ci, którzy wskazują, że nuklearny cesarz jest nagi, pełnią w społeczeństwie ważną funkcję. Białoruś swoją ostrą reakcją na pokojową i legalną krytykę po raz kolejny udowodniła. że energetyka jądrowa nie idzie w parze z demokracją" – mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.
Pobierz plik PDF:
LIST GREENPEACE DO AMBASADY BIAŁORUSI W WARSZAWIE
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności