- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Adaptacja do zmian klimatu szansą dla biznesu (12868)
2011-07-05Drukuj
86% międzynarodowych korporacji traktuje przeciwdziałanie zagrożeniom związanym ze zmianami klimatu oraz inwestycje w adaptację do zmian klimatu jako szansę na rozwój biznesu – wynika z raportu pt. "Adaptacja do zielonej gospodarki: przedsiębiorstwa, społeczności i zmiany klimatu", opublikowanego właśnie przez UNEP, UN Global Compact, Oxfam oraz World Resources Institute.
Jak twierdzi Georg Kell, dyrektor wykonawczy UN Global Compact1, warunkiem rozwoju biznesu jest stabilne, sprzyjające środowisko naturalne. "Adaptacja do zmian klimatu może oferować rozwiązanie dla społeczności, które już teraz odczuwają niszczące skutki zmian klimatu. Równocześnie tworzą wachlarz nowych możliwości dla sektora prywatnego".
Bazując na wynikach przeprowadzonej w 2010 roku ankiety, badanie analizuje adaptację do zmian klimatu z punktu widzenia sektora prywatnego i jego przedsięwzięć. Już teraz przedsiębiorstwa na całym świecie zaczynają dostrzegać zagrożenia i skutki ekonomiczne coraz częstszych burz i sztormów, niedoboru wody, spadającej produktywności rolnictwa oraz pogarszającego się stanu zdrowia.
Achim Steiner, podsekretarz generalny ONZ i dyrektor wykonawczy UNEP2 tłumaczy: "Żyjemy w świecie, gdzie ekstremalne zjawiska pogodowe w ciągu jednego dnia mogą podnieść ceny żywności i paliw, wpływając na ubogie, podatne na zmiany społeczności, a zarazem na łańcuch dostaw przedsiębiorstwa. Infrastruktura zbudowana dziesiątki lat temu jest coraz bardziej podatna na skutki zjawisk takich jak gwałtowne burze i porywiste wiatry, a to z kolei zagraża opracowanym w przeszłości modelom biznes-jak-zwykle i wpływa na przewidywane korzyści i straty firm".
"Istnieje wiele powodów, dla których świat potrzebuje natychmiastowego przejścia na niskowęglową zieloną gospodarkę oszczędnie korzystającą z zasobów, mającą na względzie zmiany klimatu i adaptację do jego skutków. Nasz raport podkreśla, że działania na rzecz ochrony klimatu to nie tylko odpowiedzialność rządów. Powinny one pozostawać w centrum kolejnych planów biznesowych i przyszłościowych strategii wielkich korporacji", dodaje Steiner.
Potwierdzając założenie, że zmiany klimatu to nie tylko zagrożenie dla określonych społeczności, ale również ryzyko dla biznesu, 83% badanych firm odpowiedziało, że skutki zmian klimatu stanowią zagrożenie dla ich produktów i usług.
"Przedsiębiorstwa stoją przed coraz większymi wyzwaniami związanymi z rosnącą częstotliwością ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak susze, fale upałów i powodzie", ocenia Manish Bapna, dyrektor zarządzający World Resources Institute3. "W tym nieustannie zmieniającym się środowisku przewagę zyskają firmy, które jako pierwsze stawią czoła zagrożeniom i opracują innowacyjne strategie adaptacji do zmian klimatu".
Raport zaleca przede wszystkim, aby przedsiębiorstwa uwzględniały adaptację do zmian klimatu w podstawach strategicznego planowania rozwoju firmy i wprowadzały do oferty produkty i usługi odporne na skutki zmian klimatu. Kierując się do osób odpowiedzialnych za tworzenie polityki, autorzy raportu proponują zaostrzenie zobowiązań politycznych i finansowych do podejmowania działań adaptacyjnych, wzmocnienie instrumentów stymulacji rynku oraz promowanie nowych form partnerstwa publiczno-prywatnego.
"Społeczności na całym świecie już teraz zmagają się ze skutkami zmian klimatu", przypomina Raymond C. Offenheiser, prezes amerykańskiego oddziału Oxfam. Podkreśla on, że funkcjonowanie firm jest nierozerwalnie związane z dobrobytem lokalnych społeczności w obliczu zmieniającego się klimatu. Członkowie tych społeczności są bowiem dostawcami, klientami, pracownikami, a ponadto firmy muszą mieć pewność, że lokalne usługi i infrastruktura będą w stanie działać bez zarzutu.
Jak podkreślają autorzy raportu, aby wyjść naprzeciw potrzebom adaptacyjnym najbardziej zagrożonych społeczności, potrzeba współpracy między rządami, przedsiębiorcami, grupami obywatelskimi oraz członkami samych społeczności na niespotykanym dotąd poziomie. Sektor prywatny ma wiele do zaoferowania jeśli chodzi o opracowanie i wdrażanie rozwiązań z zakresu adaptacji do zmian klimatu – w tym specjalistyczne ekspertyzy, technologie, możliwość finansowania, a przede wszystkim ducha przedsiębiorczości. Najważniejsze to odnaleźć punkt, w którym potrzeby biznesu schodzą się z potrzebami adaptacyjnymi społeczności. Firmy, które regularnie oceniają zarówno zagrożenia, jak i możliwości wynikające ze zmian klimatu oraz wdrażają innowacyjne rozwiązania zapewniające długoterminową odporność na ich skutki, stymulują wzrost przedsiębiorstwa, a zarazem wspierają zrównoważony rozwój i zieloną gospodarkę.
Pełen tekst raportu (w języku angielskim) można znaleźć pod adresem:
unglobalcompact.org/docs/issues_doc/Environment/climate/C4C_Report_Adapting_for_Green_Economy.pdf.
Przypisy:
1. Global Compact jest największą na świecie inicjatywą na rzecz odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju. Od momentu inauguracji w 2000 roku przez sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, do inicjatywy przystąpiło już ponad 8700 członków ze 130 krajów. Global Compact stanowi skierowane do biznesu wezwanie, aby w swojej działalności kierował się 10 podstawowymi zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji oraz promował społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). Więcej informacji: www.globalcompact.org.pl.
2. Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych, w skrócie UNEP (ang. United Nations Environmental Programme) to agenda ONZ powołana rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 2997 z 16 grudnia 1972 r. w celu prowadzenia przez ONZ działań w zakresie ochrony środowiska i stałego monitorowania jego stanu na świecie. Więcej informacji: www.unep.org.
3. Światowy Instytut Zasobów Naturalnych (ang. World Resources Institute) to niezależna organizacja non-profit o charakterze think-tank, gromadząca ponad stu naukowców, ekonomistów, ekspertów, analityków i przedstawicieli kręgów opiniotwórczych wokół tworzenia i promowania polityk, które miałyby na celu ochronę planety i polepszania warunków życia zamieszkujących ją ludzi. Więcej informacji: www.wri.org.
Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu, pod warunkiem podania źródła tekstu i zamieszczenia linku do portalu lub podlinkowanego logotypu.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności