- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
-
Kornwalia - angielski "powiat" z odsieczą dla klimatu
2011-02-17Kornwalia to najbardziej na południowy-wschód wysunięty powiat* Wielkiej Brytanii smagany zachodnimi wiatrami znad Atlantyku i poważnie zagrożony ich coraz większą siłą napędzaną zmianami klimatu. Jest to także jeden z najbiedniejszych obszarów Wielkiej Brytanii. Mimo to zawiązano tam partnerstwo na rzecz zrównoważonej energii (Cornwall Sustainable Energy Partnership, CSEP), dzięki któremu Kornwalia to ogólnoeuropejski przykład, że można żyć praktycznie bez węgla. Aktywnym polskim samorządowcom i liderom, którzy zaangażują się w realizację celów projektu „Dobry Klimat dla Powiatów” Instytut na rzecz Ekorozwoju umożliwi wizytę studyjną w Kornwalii.
Więcej
-
Kraby królewskie maszerują na Antarktydę
2011-02-17Ocieplające się wody wokół Półwyspu Antarktycznego przyciągają całe populacje krabów królewskich, które zagrażają unikalnemu dziewiczemu ekosystemowi dna morskiego – informuje serwis MSNBC.
Więcej
-
Zielone technologie GreenEvo w Chorwacji
2011-02-17Transfer technologii związanych z ochroną środowiska był jednym z tematów rozmów ministra Andrzeja Kraszewskiego podczas Chorwacko-Polskiego Forum Gospodarczego w Zagrzebiu.
Więcej
-
Założenia do projektu ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową
2011-02-17Warstwa ozonowa to naturalny filtr chroniący organizmy żywe przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Systematyczne zmniejszanie się ilości ozonu w warstwie ozonowej (spowodowane przez substancje posiadające współczynnik potencjału niszczenia ozonu) powoduje zmniejszenie skuteczności jej działania jako filtra promieniowania ultrafioletowego, zwiększając tym samym ryzyko jego szkodliwego oddziaływania na żywe organizmy na Ziemi. Substancje te nie tylko niszczą warstwę ozonową, ale również mają wysoki współczynnik globalnego ocieplenia i należą do czynników przyczyniających się do wzrostu temperatury na naszej planecie.
Więcej
-
System handlu uprawnieniami do emisji tematem posiedzenia Rady Ministrów
2011-02-17Stworzenie transparentnych regulacji, które dotyczą m.in. zasad rozporządzania uprawnieniami do emisji, a także włączenia do systemu operacji lotniczych wykonywanych przez operatorów statków powietrznych – to główne cele przyjętego przez rząd projektu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Rada Ministrów podjęta również decyzję, że sprzedaż uprawnień do emisji gazów cieplarnianych w III okresie handlu uprawnieniami do emisji w ramach systemu EU ETS, prowadzona będzie poprzez krajową platformę aukcyjną.
Więcej
-
Kornwalia - angielski "powiat" z odsieczą dla klimatu
2011-02-16Kornwalia to najbardziej na południowy-wschód wysunięty powiat* Wielkiej Brytanii smagany zachodnimi wiatrami znad Atlantyku i poważnie zagrożony ich coraz większą siłą napędzaną zmianami klimatu. Jest to także jeden z najbiedniejszych obszarów Wielkiej Brytanii. Mimo to zawiązano tam partnerstwo na rzecz zrównoważonej energii (Cornwall Sustainable Energy Partnership, CSEP), dzięki któremu Kornwalia to ogólnoeuropejski przykład, że można żyć praktycznie bez węgla. Aktywnym polskim samorządowcom i liderom, którzy zaangażują się w realizację celów projektu „Dobry Klimat dla Powiatów” Instytut na rzecz Ekorozwoju umożliwi wizytę studyjną w Kornwalii.
Więcej
-
Zielona Gospodarka
2011-02-16Nieoczekiwana głębokość ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego, który rozpoczął się od kryzysu na światowych rynkach finansowych w drugiej połowie 2008 r., a następnie przeniósł do sfery realnej i przekształcił w najpoważniejszy od 80 lat kryzys gospodarczy i społeczny, nie tylko ujawniła groźne dla gospodarki niedostatki w regulacji rynków finansowych, ale także potwierdziła wagę reform strukturalnych w gospodarce.
Więcej
-
Obywatele UE solidarni w razie kryzysu energetycznego - ujawnia sondaż Eurobarometru „Europejczycy i energia”
2011-02-16Przeprowadzone na zlecenie Komisji Europejskiej badanie opinii publicznej na temat polityki energetycznej wskazuje, że Europejczycy oczekują przede wszystkim zagwarantowania stabilnych cen energii, na dalszych miejscach lokując m.in. rozwój OZE i zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw. Wzrost efektywności wykorzystania energii był najrzadziej umieszczany wśród priorytetów polityki energetycznej. Ten kierunek działania ma szczególnie mało zwolenników w Polsce.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska poszukuje kandydatów na stanowisko: Dyrektor Departamentu zmian klimatu i ochrony atmosfery
2011-02-16Ministerstwo Środowiska w Warszawie poszukuje kandydatów na wyższe stanowisko w służbie cywilnej: DYREKTOR DEPARTAMENTU ZMIAN KLIMATU I OCHRONY ATMOSFERY. Dokumenty można skł do dnia 7 marca br.
Więcej
-
Auta oszczędnie oświetlone
2011-02-15Wszystkie nowe typy samochodów osobowych i niewielkich pojazdów dostawczych będą musiały od teraz posiadać światła do jazdy dziennej. Za półtora roku dyrektywa obejmie samochody ciężarowe i autobusy. Według Komisji Europejskiej takie rozwiązanie znacząco poprawi bezpieczeństwo na wspólnotowych drogach, a jednocześnie będzie przyjazne dla środowiska, bo światła do jazdy dziennej zużywają znacznie mniej prądu niż światła mijania.
Więcej
-
Efektywność energetyczna - warto o tym mówić!
2011-02-15W Polsce coraz więcej instytucji i organizacji mówi o efektywności energetycznej. Jednak, jak wynika z badań i obserwacji Instytutu na rzecz Ekorozwoju rozumienie tego pojęcia przez ogół społeczeństwa jest niewielkie, a zrozumienie wśród polityków i przedsiębiorców zdecydowanie niewystarczające. A przecież efektywność energetyczna to „czysty zysk” tylko, jak się okazuje mało kto wie, jak ten zysk osiągnąć i po co po niego sięgać. Szersze zrozumienie przez Polaków potrzeby oszczędzania energii i podniesienia efektywności energetycznej może w konsekwencji przynieść wiele korzyści na różnych poziomach. Warto wciąż o tym mówić w mediach!
Więcej
-
Kłopotliwe emisje Australii
2011-02-15Rząd australijski ocenia, że jego dotychczasowa polityka klimatyczna może być niewystarczająca, aby spełnić zobowiązania zawarte w Cancun. Raport Departamentu Zmian Klimatu i Efektywności Energetycznej mówi, że bez nowych działań w ciągu najbliższych kilku lat emisje gazów cieplarnianych mogą wyrwać się spod kontroli, a ich poziom w 2020 roku może być większy o 24 proc. niż w roku 2000.
Więcej
-
Największa energooszczędna gmina w Europie
2011-02-14W Danii, na terenie gminy Egedal, powstaje najbardziej energooszczędna wioska w Europie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i rozwiązań budowlanych koszt rocznego ogrzewania przeciętnego domu jednorodzinnego na tym obszarze wynosi zaledwie 1200 złotych.
Więcej
-
Badania nt. skutków zmian klimatu w Europie do 2080 r.
2011-02-14Według analiz naukowców z University of Bath w Wlk. Brytanii i Joint Research Centre w Sewilli łączny długoterminowy efekt zmian klimatu będzie dla Europy negatywny. Najbardziej ucierpią kraje Europy Południowej, natomiast w krajach północnej i środkowej Europy na zmianach może skorzystać rolnictwo i turystyka.
Więcej
-
Konferencja „Japońskie technologie środowiskowe”
2011-02-14Japońska agencja rządowa NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization), przy wsparciu Ambasady Japonii, organizuje w Warszawie, w dniach 2-3 marca (środa i czwartek) 2011 konferencję zatytułowaną „Japońskie technologie środowiskowe”. Współorganizatorem konferencji jest JAAP (JICA Alumni Association in Poland) – stowarzyszenie zrzeszające polskich absolwentów szkoleń w Japonii organizowanych przez JICA.
Więcej
-
Kompleks biurowy Rondo 1 otrzymał certyfikat ekologiczny LEED Gold
2011-02-13Kompleks biurowy Rondo 1 w Warszawie, jako pierwszy w Europie wieżowiec, otrzymał certyfikat ekologiczny LEED Gold w kategorii „Budynki istniejące”. Certyfikat stanowi zwieńczenie ponad rocznego procesu wdrażania w Rondo 1 nowych rozwiązań przyjaznych dla środowiska naturalnego.
Więcej
-
Polacy lubią słońce
2011-02-13W połowie października NFOŚiGW poinformował, że wpłynęły do niego 1072 wnioski na zakup instalacji słonecznych. W tym samym czasie Bank Ochrony Środowiska informował o ponad 480 przyjętych wnioskach na preferencyjne kredyty z dopłatą na kolektory słoneczne. W połowie stycznia było to już 840 wniosków na łączną kwotę blisko 12,5 mln zł.
Więcej
-
Projekt "Akademia Ekojazdy"
2011-02-12Akademia Ekojazdy: ekojazda – ale jazda! to ogólnopolska kampania informacyjno-promocyjna, której głównym celem jest zaznajomienie obecnych oraz przyszłych kierowców z ideą i zasadami ekojazdy, czyli poruszania się pojazdami nie tylko w sposób bezpieczny, ale także efektywny i oszczędny pod względem pro-środowiskowym.
Więcej
-
Program "Biogaz Inwest 2011" dostępny już w sklepie IEO
2011-02-12Program Biogaz Inwest jest narzędziem obliczeniowym, opracowanym w formie arkusza programu MS Excell, pomocnym przy planowaniu i realizacji inwestycji biogazowej, które umożliwia oszacowanie wysokości nakładów inwestycyjnych oraz ekonomiki projektu biogazowego z uwzględnieniem produktywności biogazu oraz innych nośników energii przez planowaną instalację biogazową.
Więcej
-
Spotkanie członków Panelu Słonecznego z przedstawicielami NFOŚiGW
2011-02-11W dniu 20 stycznia br. w siedzibie NFOŚiGW odbyło się spotkanie członków Panelu Słonecznego z przedstawicielami NFOŚiGW odpowiedzialnymi na realizację programu dopłat do kredytów bakowych na zakup kolektorów słonecznych. Podczas spotkania zostały omówione zmiany do Programu Priorytetowego.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności