- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Zeroemisyjny Kraków (20871)
2019-07-05Drukuj
Kraków nawiązał współpracę z EIT Climate-KIC – europejską instytucją działającą na rzecz ochrony klimatu. Miasto dołącza do grona sześciu innych europejskich metropolii: Amsterdamu, Edynburga, Malmö, Mediolanu, Leuven czy Orleanu, które będą dążyły do zeroemisyjności już w 2030 r. Projekt będzie realizowany we współpracy z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, ekspertami i przedsiębiorstwami.
Zdrowe i czyste miasto z zerową emisją CO2 w 2030 r. – taki cel stawiają sobie władze siedmiu europejskich miast. Kraków przystąpił do projektu współtworzonego z EIT Climate-KIC i firmą Pracownia Miejska. We wtorek, 25 czerwca odbyło się spotkanie władz miasta: Andrzeja Kuliga – zastępcy prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej, Jerzego Muzyka – zastępcy prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju z Thomasem Osdobą z zespołu Urban Transitions i innymi przedstawicielami EIT Climate-KIC, podczas którego omówiono wstępne założenia przedsięwzięcia.
– Jesteśmy dumni z tego, że Kraków jest jednym z pierwszych miast, które przystąpiły do tego ogólnoeuropejskiego programu, wspierającego dążenia miast do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Uwarunkowania historyczne, duża zależność kraju od węgla, założenia polityki krajowej czynią to zadaniem ekstremalnie trudnym. Jednak warto je podjąć, bo Kraków jest miastem innowacji, liderem w wielu dziedzinach jak choćby poprawa jakości powietrza czy gospodarka odpadami. Jest szansa na wypracowanie w Krakowie rozwiązań do powielania w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie występują podobne uwarunkowania i problemy jak u nas – mówi wiceprezydent Andrzej Kulig.
Jak zaznacza wiceprezydent Jerzy Muzyk, już w poprzednich latach miasto współpracowało z tym funduszem unijnym, np. podczas organizacji Climathonu, corocznego spotkania aktywistów miejskich wypracowujących działania na rzecz klimatu. – Tym razem podejmiemy dłuższą i bardzo znaczącą współpracę – dodaje.
Misją EIT Climate-KIC jest współpraca w przyszłości z co najmniej 100 miastami w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej, czyli zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w 2030 r. – Liczymy, że dzięki współdziałaniu z miastami możliwe jest wprowadzenie dużej zmiany systemowej, która będzie kluczowa dla sprostania wyzwaniom klimatycznym. Zdajemy sobie sprawę, że jest wiele problemów do rozwiązania, ale jesteśmy zdeterminowani – mówi Thomas Osdoba z EIT Climate-KIC.
Projekt przygotowany przez Pracownię Miejską, Miasto Kraków i EIT Climate-KIC przewiduje długofalową współpracę. Zakłada on 10-letnie partnerstwo, obejmujące wypracowanie strategii, innowacje i pilotaże, a także realizację projektów, programów i polityk, zawierających niezbędne i możliwe ze względu na postęp technologiczny rozwiązania.
Co ważne, wszystkie te kroki będą oparte o współpracę z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, ekspertami krajowymi i międzynarodowymi. Projekt zakłada również szereg starannie opracowanych pilotaży, opartych na innowacyjnym podejściu. Ścisła współpraca z innymi miastami jest kolejnym ważnym czynnikiem. Strategia pozwoli również na lepszą integrację miedzy projektami, które są już realizowane przez miasto i osiągnięcie efektu synergii z innymi działaniami.
” Liczymy, że za kilkanaście lat Kraków stanie się czystym i neutralnym klimatycznie miastem odpowiadającym na wyzwania dużych aglomeracji miejskich w zakresie zmian klimatu i środowiska w jakim żyjemy. Jesteśmy przekonani, że będzie to atut Krakowa, który pozwoli nam utrzymać oraz przyciągnąć jeszcze więcej innowacyjnych rozwiązań, nowych mieszkańców i przedsiębiorców – wyjaśnia wiceprezydent Jerzy Muzyk.
Udział Krakowa w przedsięwzięciu posłuży nie tylko jako dobry przykład dla innych miast. – Projekt pozwoli nam także zidentyfikować i jasno wskazać bariery transformacji oraz konstruktywnie prowadzić rozmowy z rządem na temat możliwości i konieczności ich usunięcia – podkreśla Justyna Król z Pracowni Miejskiej.
Źródło: UM Kraków
Podobne artykuły
- Warszawa przyjęła Miejski Plan Adaptacji - ADAPTCITY
Fale upałów, ulewy czy porywiste wiatry zdarzają się coraz częściej, dlatego stolica musi przygotować się do ciężkich warunków pogodowych. Pomóc ma w tym Miejski Plan Adaptacji. Kluczowe są inwestycje w zieleń, zbiorniki wodne i odnawialne źródła energii oraz ochrona mieszkańców.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności