Polecane publikacje

Wicepremier Pawlak: Energia słoneczna to dobre dopełnienie tradycyjnych źródeł (14993)

2012-11-09

Drukuj

Prezentacja pierwszej w Polsce przemysłowej farmy produkującej energię ze słońca oraz rozwiązania zaproponowane w ustawie o odnawialnych źródłach energii, były głównym tematem konferencji prasowej z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Spotkanie odbyło się 5 listopada 2012 r. w Ministerstwie Gospodarki.

"Fotowoltaika, czyli wykorzystanie energii pochodzącej ze słońca, odpowiada oczekiwaniom i sposobowi użytkowania energii przez polskich odbiorców" – zaznaczył wicepremier Pawlak. W opinii szefa MG, fotowoltaika może być szansą na szybką modernizację polskiej energetyki. "Tym bardziej dziś, kiedy możemy korzystać z dużo bardziej dopracowanej technologii w zakresie OZE".

Wiceszef rządu przypomniał także, że przygotowana przez MG ustawa o OZE ma wspierać i ułatwiać wytwarzanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. "Dążymy do tego, aby jak najbardziej uprościć procedury z tym związane. W ramach ustawy proponujemy też system wsparcia dla poszczególnych instalacji, który będzie obowiązywać przez 15 lat od ich oddania do użytkowania" – stwierdził wicepremier Pawlak.

Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak podkreślił, że regionalne wykorzystanie OZE pobudza rozwój lokalny, zapewniając nowe miejsca pracy, wspierając miejscowe inwestycje i integrując lokalne społeczności. "Stawiamy nie tylko na duże projekty przemysłowe, ale przede wszystkim na łatwy dostęp gospodarstw domowych do energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Każdy dom będzie mógł teraz posiadać własną elektrownię" – podsumował wiceminister Kasprzak.

W konferencji wziął udział także prezes zarządu firmy Energia Wierzchosławice sp. z o.o. Marcin Wasa, który przedstawił szczegóły dotyczące inwestycji na terenie swojej gminy, oraz doradca zarządu i pełnomocnik ds. legislacyjnych spółki Tauron Polska Energia Roman Warchoł.

***

Pierwsza w Polsce przemysłowa farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW powstała w Wierzchosławicach w województwie małopolskim. W jej skład wchodzi 4445 paneli. Koszt inwestycji to 10,6 mln złotych, z czego 4,3 mln zł pochodzi z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a 4,3 mln to kwota pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Budowa obiektu trwała niewiele ponad rok i zakończyła się 30 września 2011 r. Pierwszy rok eksploatacji farmy zamknął się wynikiem około 1 GWh (1000 MWh), a cała energia przez nią wyprodukowana jest sprzedawana do sieci ogólnej. Szacowane roczne przychody inwestycji kształtują się w granicach 400-600 tys. zł.

 

źródło: Ministerstwo Gospodarki

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej