- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Warszawa walczy o siedzibę Zielonego Funduszu Klimatycznego (14717)
2012-08-25Drukuj
Podczas trwającego właśnie w Genewie pierwszego spotkania zarządu Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund – GCF) ustalane są miedzy innymi kryteria i metodologia wyboru miasta-siedziby. Na dzisiaj zaplanowano krótkie prezentacje poszczególnych kandydatur. W obradach uczestniczy Beata Jaczewska, wiceminister środowiska, która jest przedstawicielem Polski w zarządzie GCF.
Warszawa rywalizuje o lokalizację siedziby GCF z pięcioma konkurentami, którymi są: Bonn (Niemcy), Mexico City (Meksyk), Windhoek (Namibia), New Songdo City (Republika Korei) i Genewa (Szwajcaria). Zarząd musi dokonać wyboru jeszcze w tym roku, tak aby mógł przedstawić do zatwierdzenia wybraną siedzibę podczas najbliższej Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Doha, na przełomie listopada i grudnia tego roku.
Wśród najważniejszych atutów Warszawy jej przedstawiciele z wiceprezydentem Michałem Olszewskim wskazywali w Genewie m.in.: dogodne położenie w centrum Europy, wysoki poziom bezpieczeństwa i standard życia przy niskich kosztach utrzymania, rozwiniętą infrastrukturę, w tym dwa lotniska obsługujące połączenia międzynarodowe oraz dostępność wykształconych kadr. Warszawa od lat angażuje się także w działania na rzecz podniesienia efektywności energetycznej oraz ochrony klimatu. Stolica nie tylko spełnia wszelkie wymogi formalne stawiane miastom-kandydatom, ale oferuje dużo więcej – stabilny system gospodarczy i bankowy, reprezentacyjną lokalizację oraz bogatą ofertę kulturalną dla pracowników GCF. Pozostali kandydaci przygotowali również atrakcyjne oferty, tak więc konkurencja jest bardzo mocna, a ocena i wskazanie przez Zarząd GCF jednej, która zostanie uznana za najbardziej odpowiadającą potrzebom GCF, będzie trudnym zadaniem.
"Prowadzone przez zarząd ustalenia dają Warszawie bardzo dobre warunki do konkurowania z innymi miastami. Przez kolejne tygodnie Polska i Warszawa nadal będą obecne ze swoją ofertą w najważniejszych miejscach, gdzie prowadzi się negocjacje klimatyczne. Mam nadzieję, że w ten sposób wszyscy poznają propozycję zlokalizowania Funduszu w stolicy Polski i wielu zechce wybrać naszą kandydaturę. Zależy nam, żeby o klimat i środowisko dbać wszędzie i solidarnie. Polska jest przykładem udanej transformacji społecznej, politycznej, gospodarczej i ekologicznej. Chcemy się podzielić naszymi pozytywnymi doświadczeniami z innymi krajami, przede wszystkim z krajami rozwijającymi się. Dlatego wspieramy kandydaturę Warszawy i działanie GCF. Wiemy, że konkurenci są bardzo silni, ale już samo uczestnictwo Polski i Warszawy w procesie wyboru pozwoli nam na zaprezentowanie naszych walorów i aktywnej postawy w kwestii działań na rzecz ochrony klimatu "– mówi wiceminister Beata Jaczewska.
"Warszawska oferta jest atrakcyjna i skrojona na miarę oczekiwań GCF. Uważam, że Warszawa jest najlepszym miejscem do zlokalizowana tego typu instytucji nie tylko z uwagi na dogodne warunki życia i poziom bezpieczeństwa, ale również z uwagi na aktywność władz miasta w zakresie polityki ochrony klimatu i zachowania dziedzictwa przyrodniczego. Działamy aktywnie również w tym zakresie na arenie międzynarodowej w ramach współpracy pomiędzy innymi metropoliami w Eurocities i C-40 Cities oraz w gronie sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów" – dodaje Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Zielony Fundusz Klimatyczny powstał jako instrument finansowy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC). Jego głównym zadaniem jest zapewnienie sprawnej realizacji projektów na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się, jak również adaptacja do już zachodzących zmian klimatu. Przewiduje się, że do 2020 roku wartość wspieranych przez Fundusz projektów osiągnie co najmniej 100 mld dolarów.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności