- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
W drodze do polskiej prezydencji (12813)
2011-06-24Drukuj
W Luksemburgu zapadły ostatnie decyzje przed objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Ministrowie podjęli kwestie dotyczące m.in. bioróżnorodności, klimatu i GMO. Poznali też zaprezentowany przez Polskę plan działań w obszarze środowiska.
Jednym z najistotniejszych punktów obrad była unijna strategia ochrony różnorodności biologicznej na okres do 2020 roku. Prezydencja węgierska przyjęła konkluzję Rady w tej kwestii, czyli ministrowie zgodzili się na jej kształt. Przyjęcie strategii umożliwi Polsce w czasie prezydencji skuteczne działanie w tym zakresie. Projekt odzwierciedla najważniejsze zagadnienia z zakresu ochrony różnorodności biologicznej i stanowi podstawę do dalszych rozważań nad elementami strategii. Polska zobowiązała się, że sposób wdrożenia strategii będzie przedmiotem pogłębionej dyskusji w trakcie naszej prezydencji.
– Utrata różnorodności biologicznej to jedno z dwóch największych wyzwań globalnych. Jak dotąd Europie nie udało się skutecznie zahamować zanikania bioróżnorodności. Rozwój usług ekosystemowych, planowanie przestrzenne, kompleksowe finansowanie, integrowanie z innymi politykami – wykorzystanie dotychczasowych narzędzi to według Polski przyszłość działań na rzecz polityki ochrony różnorodności biologicznej – podkreślił minister Kraszewski.
Prezydencja węgierska przyjęła także konkluzje na temat „Planu działania do przejścia na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r." (tzw. mapa drogowa). W konkluzjach prezydencja węgierska przypomniała, że celem UE jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 80-95% do roku 2050 w porównaniu do poziomu z roku 1990, oraz że Unia Europejska zobowiązała się do osiągnięcia 20% redukcji do roku 2020. Postanowienia dotyczące komunikatu Komisji nie są prawnie wiążące – nie stanowią obowiązujących, nowych celów redukcji emisji CO2. Polska nie podzieliła wspólnego stanowiska w sprawie mapy drogowej, dotyczącej przejścia UE na wyższy cel redukcji emisji. Dalsze prace w tym temacie będą kontynuowane.
Minister Andrzej Kraszewski komentując wyniki rady ministrów w tym zakresie podkreślał:
– Oczekujemy większej solidarności w Europie, zrozumienia sytuacji poszczególnych państw członkowskich, a także honorowania przez UE swoich dotychczasowych zobowiązań. Prowadzone analizy powinny zostać poddane szerszej dyskusji a skutki dla poszczególnych krajów należycie wzięte w tej dyskusji pod uwagę. Wtedy możliwe będzie zgodne podjęcie decyzji o dalszych działaniach.
Ponadto podczas posiedzenia Polska poparła treść raportu z postępu prac nad projektem dyrektywy Seveso III w sprawie kontroli niebezpieczeństwa poważnych awarii związanych z substancjami niebezpiecznymi, opracowanego przez prezydencję węgierską. Polska prezydencja planuje kontynuację prac, celem zamknięcia negocjacji w pierwszym czytaniu w grudniu br.
W kwestii dotyczącej GMO przedstawiciel Polski zapewnił, że Polska podczas swojej prezydencji będzie kontynuować prace nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego dyrektywę 2001/18/WE pozwalającego państwom członkowskim na podejmowanie suwerennych decyzji w sprawie upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych na ich terytoriach. Pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. GMO, prowadzone przez prezydencję polską odbędzie się we wrześniu br.
Polska jako zbliżająca się prezydencja zadeklarowała także wsparcie dla wspólnotowej polityki gospodarki wodnej, szczególnie w zakresie adaptacji do zmian klimatu w zakresie gospodarki wodnej.
Więcej o priorytetach Ministerstwa Środowiska pod adresem: www.mos.gov.pl/g2/big/2011_06/085be93a072a3cb943ecf8ce8eddb431.pdf
źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności