Polecane publikacje

Taryfy gwarantowane przesądzone? PSL poprze prosumentów w Sejmie (18172)

2015-02-02

Drukuj
galeria

Siedziba KP PSL, fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Ludowcy zdecydowali, że poprą tzw. poprawkę prosumencką, a więc przepisy gwarantujące zakup energii z najmniejszych odnawialnych źródeł energii wg. specjalnej taryfy. To oznacza zwycięstwo frakcji Pawlaka i powrót jedności w klubie PSL-u.

W sobotę Rada Naczelna PSL-u podjęła uchwałę ws. poparcia tzw. poprawki prosumenckiej do ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przyjętej wcześniej w Sejmie wbrew stanowisku rządu. Przegłosowanie rządu było możliwe dzięki poparciu części posłów PSL. Promotor przepisów o taryfach gwarantowanych dla instalacji do 10 kW, Waldemar Pawlak, poinformował Obserwator Legislacji Energetycznej, że posłowie PSL będą za zachowaniem tych przepisów także w przypadku, gdyby Senat wniósł o ich uchylenie.

To wyraźne zwycięstwo frakcji Pawlaka, która opowiada się za rozwojem rozproszonych odnawialnych źródeł energii, w sporze z frakcją Piechocińskiego, który jako Minister Gospodarki, pilnował przede wszystkim trzymania w ryzach wysokości dotacji dla OZE.

Styczniowe głosowanie w Sejmie, w którym poprawka prosumencka (zgłoszona jako poprawka mniejszości), ostatecznie zyskała większość dzięki poparciu aż 21 posłów PSL, skupionych wokół Pawlaka (przeciwko 11 głosom Ludowców skupionym wokół Piechocińskiego) pokazało, że to wizja Pawlaka ma w Stronnictwie większe uznanie.

Na wyższym wsparciu dla mikroinstalacji, gł. paneli słonecznych, skorzystają w dużej mierze właściciele domów jednorodzinnych. Dla PSL-u oznacza to wzmocnienie swojego znaczenia w elektoracie wiejskim. Być może z tego samego powodu przepisy prosumenckie wsparł także PiS.

Co teraz zrobi Senat?

Senatorowie nie zdecydowali jeszcze o losach poprawki prosumenckiej – senacka komisja zajmie się nią w środę, 4 lutego o 16:00. Całą izba będzie głosowała nad zmianami do ustawy na posiedzeniu 5-6 lutego.

Jak informowaliśmy wcześniej w Obserwatorze Legislacji Energetycznej, senatorowie PO planowali opowiedzenie się za usunięciem przepisów o taryfach feed-in dla instalacji do 10 kW. Projekt poprawki w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Gospodarki. PO liczyła, że w Sejmie koalicja odzyska większość dla ostatecznego wyeliminowania przepisów z ustawy (decydujące było poparcie części Ludowców z frakcji Pawlaka).

Co PO i senatorowie zrobię w tej sytuacji? Analiza dalszych scenariuszy dla przepisów w Obserwatorze Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

Bartłomiej Derski, www.WysokieNapiecie.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej