- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Środki unijne – nie wyrzućmy ich w błoto! (16581)
2013-12-13Drukuj
Jak wydawane będą środki unijne na ochronę środowiska, transport i energetykę w latach 2014-2020? Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć rozpoczyna cykl 16 regionalnych debat mających na celu uwzględnienie postulatów organizacji pozarządowych w procesie programowania przyszłych Regionalnych Programów Operacyjnych.
To czy przyznane Polsce w ramach Polityki Spójności 82 mld euro środków unijnych zapewni Polakom wysoką jakość życia w czystym środowisku i pozwoli stworzyć w naszym kraju innowacyjną, zieloną gospodarkę, zależy od trwającego obecnie procesu programowania tych środków. Zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej zasadą partnerstwa, organizacje pozarządowe muszą mieć możliwość aktywnego uczestnictwa w tym procesie.
– Obecnie zdarza się, że finansowany z funduszy unijnych projekt dotyczący edukacji ekologicznej polega na zakupie zajęcy do odstrzału oraz na poprawie wizerunku myśliwych wśród dzieci – mówi Patrycja Romaniuk z Polskiej Zielonej Sieci. Zrealizowano też na przykład projekt dotyczący ochrony przeciwpowodziowej, który nie dość, że nie spełnia tej funkcji, to jeszcze stoi w sprzeczności z unijnym prawem. Trzeba dobrze przemyśleć sposób wydawania środków unijnych, które dotyczą ochrony środowiska. Dzięki zaangażowaniu w proces ich programowania ekspertów z organizacji pozarządowych, można uniknąć podobnych błędów w przyszłości.
Organizowane przez Polską Zieloną Sieć debaty pt. "Głos organizacji pozarządowych w programowaniu Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020" mają na celu przedyskutowanie postulatów NGO dotyczących funduszy europejskich na szczeblu regionalnym w gronie przedstawicieli sektora pozarządowego, urzędu marszałkowskiego oraz innych zainteresowanych stron. Rozpoczną się w grudniu i będą prowadzone przez następne pół roku. Pierwsza już 13 grudnia w województwie podlaskim, następne – 18 grudnia w województwie małopolskim i mazowieckim.
Jednym z omawianych tematów będzie wsparcie z funduszy unijnych dla zielonej energii – rozwój jej odnawialnych źródeł, zmniejszanie zużycia np. przez ocieplanie budynków czy niskoemisyjny transport. Ze względu na wagę przypisaną interwencjom w tym obszarze, w skali całego kraju przeznaczone na nie zostanie aż ponad 8 mld euro.
– W odróżnieniu od poprzedniego unijnego budżetu, kiedy większość środków została przeznaczona w duże inwestycje infrastrukturalne, nadszedł czas, aby były one bardziej dostępne dla polskich obywateli – mówi Jakub Miler z Polskiej Zielonej Sieci. – W szczególności dotyczy to inwestycji z zakresu efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii, na których skorzystać mogłyby zarówno polskie rodziny, jak i sektor małych i średnich przedsiębiorstw.
Eksperci szacują, że dzięki ocieplaniu budynków oraz użytkowaniu energooszczędnych sprzętów RTV i AGD, przeciętna polska rodzina może wydawać na ogrzewanie i prąd nawet o jedną trzecią mniej, niż żyjąc według dzisiejszych standardów zużycia energii. Ponadto, aż 45% Polaków jest zainteresowanych inwestycjami we własne, odnawialne źródło energii. Wytworzona z nich energia, oprócz zaspokojenia własnych potrzeb, może stanowić dodatkowe źródło dochodu uzyskanego dzięki sprzedaży nadwyżek do sieci. - Staramy się, aby Regionalne Programy Operacyjne wspierały właśnie takie inwestycje – dodaje Miler.
Więcej informacji na temat debat można znaleźć na stronie www.ekoprojekty.pl.
Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć prowadzi obecnie projekt "Fundusze europejskie dla zrównoważonego rozwoju – partycypacja społeczna w programowaniu przyszłego okresu budżetowego po 2013 r.": ekoprojekty.pl.
źródło: Polska Zielona Sieć
www.zielonasiec.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności