- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Ruszył projekt badania zmian klimatycznych na domowych komputerach (14175)
2012-04-20Drukuj
Amerykańscy i brytyjscy naukowcy uruchomili otwarty projekt badania zmian klimatycznych. Podobnie jak wcześniejszy projekt SETI i ten korzystać będzie z ochotników analizujących dane na domowych komputerach PC i notebookach – poinformował "Computerworld".
Badania naukowe wymagające udziału wielkich sieci komputerowych typu grid lub przetwarzania w chmurze (cloud computing) są drogie, zwłaszcza jeśli potrzeba tysięcy lub nawet dziesiątek tysięcy godzin pracy. Badania, wymagające analiz plików zawierających setki tysięcy danych, konieczne dla stwierdzenia tempa wzrostu temperatur globalnych i możliwego kształtowania się efektu cieplarnianego do 2050 roku należą do tej grupy.
Według pierwotnego projektu symulacja wszystkich modeli na komputerach wysokiej wydajności (HPC) zajęłaby około 50 tys. godzin pracy i kosztowałoby około 1 mln USD w przypadku wykonywania tego projektu przy użyciu komercyjnego systemu Cloud computing. Wzrost temperatur w tym badaniu obejmuje okres obecny aż do roku 2100, porównywany z okresem 1961-1990.
Zespół naukowców z University of California w Berkeley i brytyjskiego Oxford University pod kierownictwem dr Daniela Rowlandsa postanowił "przepisać" cały projekt na komputery domowe. Użył do tego celu sieci Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (BOINC). BOINC, czyli Otwarta Infrastruktura Przetwarzania Rozproszonego Berkeley jest rozwiązaniem niekomercyjnym, umożliwiającym obliczenia rozproszone, z użyciem komputerów domowych.
Pierwotnie rozwiązanie to powstało dla potrzeb projektu SETI@home, obecnie jest rozwijane przez zespół programistów SETI na University of California, pod kierownictwem szefa projektu SETI@home, Davida Andersona. Projekt SETI@home miał najwięcej zarejestrowanych hostów gromadzących komputery domowe, bo ponad 3 mln na całym świecie.
Naukowcy prowadzący projekt zmian klimatycznych uruchomili witrynę ClimatePrediction.net, na której można uzyskać informacje o projekcie, ściągnąć aplikację kliencką ClimatePrediction, zarejestrować się i dołączyć do projektu. Obecnie w sieci zarejestrowanych jest 96 457 komputerów (przy w ogóle zarejestrowanych 500 000, w tym komputerach uczelnianych), choć aktywnych jest jedynie 33 000.
Według informacji PAP, polscy internauci znajdują się w ścisłej czołówce projektu – w ClimatePrediction zarejestrowanych jest 1506 komputerów z adresami IP wskazującymi na polskie sieci. W Europie Polskę wyprzedzają: Wielka Brytania (12125 komputerów), Niemcy (11567 komputerów), Francja (4435), Czechy (3128 maszyn), Holandia (2216), Włochy (1666) i Szwecja (1609). Co ciekawe z małego Luksemburga w projekcie bierze udział 129 internautów, zaś z Andory – 58.
Oprogramowanie BOINC napisane jest w językach C i C++ i powiązane z serwerem SQL. Nie ma minimalnych wymagań co do konfiguracji komputerów PC uczestniczących w projekcie; niektórzy internauci używają komputerów stacjonarnych z procesorem Pentium III, który wprowadzono w 1999 roku.
Na komputerach domowych nie udało się uzyskać takiej rozdzielczości badawczej jak na jednostkach HPC, gdzie możliwe było objęcie badaniem zmian klimatycznych obszaru wielkości miasta. Jednak obecne badania koncentrują się na zmianach w skali kontynentów i obejmują tysiące symulacji na komputerach PC; jednocześnie trwa taka optymalizacja projektu, aby można było powiększyć jego rozdzielczość docelowo do rozmiarów niedużej jednostki terytorialnej wielkości polskiej gminy.
Podobny projekt, według "Computerworld", pod nazwą Climate@Home, zamierza uruchomić też NASA. Jednak projekt agencji, zapowiedziany już rok temu, nie wyszedł jednak z fazy beta testów i NASA nie podała daty jego uruchomienia.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności