Polecane publikacje

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne (19877)

2016-11-16

Drukuj
galeria

Fot. Pixabay

Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o kwestie związane z regulowaniem cen gazu ziemnego.

Zmiana wiąże się z koniecznością wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 10 września 2015 roku, w którym stwierdził on, że ustanowiony ustawą – Prawo energetyczne system regulowania cen gazu ziemnego jest niezgodny z wymogami prawa UE dotyczącymi budowy wspólnego rynku gazu. Wprowadzane w projekcie nowelizacji zmiany polegają na stopniowym znoszeniu spoczywającego obecnie na przedsiębiorstwach obrotu gazem ziemnym obowiązku ustalania i przedkładania do zatwierdzenia przez Prezesa URE taryf w zakresie ceny gazu.

Projektowane przepisy przewidują rezygnację z regulowania cen gazu ziemnego, z tym że uwalnianie cen dla poszczególnych grup odbiorców będzie następować w różnych terminach. Zgodnie z projektem w dniu wejścia w życie ustawy uwolnione zostaną ceny dla przedsiębiorstw obrotu w zakresie sprzedaży: na rynku hurtowym, w punkcie wirtualnym (w tym na giełdzie towarowej), sprężonym gazem ziemnym CNG i skroplonym gazem ziemnym LNG i w trybie przetargów, aukcji i zamówień publicznych.  Z kolei 1 października 2017 roku uwolnione zostaną ceny dla pozostałych odbiorców poza odbiorcami w gospodarstwach domowych.

Natomiast ceny gazu ziemnego dla odbiorców gazu ziemnego w gospodarstwach domowych podlegać będą w dalszym ciągu kontroli Prezesa URE do 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że w trakcie tego okresu przejściowego, odbiorcy w gospodarstwach domowych będą mogli w dalszym ciągu nabywać gaz ziemny po cenie regulowanej przez Prezesa URE. Jednocześnie w tym czasie postępować będzie dalszy rozwój konkurencji na rynku, dzięki zmniejszaniu prawnych barier dla liberalizacji i rozbudowie infrastruktury gazowej, co umożliwi utrzymywanie cen na racjonalnym poziomie wynikającym z mechanizmów rynkowych.

Przyjęte rozwiązania pozwolą na wypełnienie przez Polskę zobowiązań wynikających z prawa unijnego oraz uniknięcie nałożenia kary finansowej.

Zaproponowano, aby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2017 roku z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: www.me.gov.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej