Polecane publikacje

"Wiatrówka" obroniła wsparcie w nowym systemie zielonych certyfikatów (14397)

2012-06-10

Drukuj

Rozwiązania w nowym projekcie ustawy o OZE są o wiele bardziej korzystne dla operatorów farm wiatrowych niż zakładała to pierwsza wersja ustawy pokazana w grudniu 2011 r.

Jak pokazuje rozwój energetyki odnawialnej na naszym rynku w ostatnich latach, obowiązujący w Polsce od roku 2005 system wsparcia w postaci zielonych certyfikatów jest bardzo korzystny dla deweloperów farm wiatrowych, których atrakcyjny system dopłat do produkcji energii wiatrowej zachęcał do realizacji projektów mimo długoletniego i ryzykownego procesu realizacji projektów.

Zgodnie z planami Ministerstwa Gospodarki, nowy system wsparcia dla OZE, który ma być wprowadzony w życie wraz z nową ustawą o OZE od poczatku przyszłeg roku, wielkość dopłat dla "wiatrówki" ma jednak ograniczyć.

Wstępne rozwiązania przyjęte w projekcie nowej ustawy o OZE opublikowanym w grudniu ubiegłego roku znacząco pogarszały sytuację deweloperów i operatorów farm wiatrowych m.in. poprzez zmniejszenie wielkości wsparcia w postaci zielonych certyfikatów do jego 70% obecnej wartości, co miało dotyczyć także inwestycji już oddanych do użytku, a także poprzez odebranie gwarancji zakupu energii z farm wiatrowych, co mogłoby znacząco ograniczyć zainteresowanie inwestorów rynkiem energii wiatrowej w Polsce.

Zamieszanie wokół nowej ustawy, z którym mamy do czynienia w tym roku, sprawiło - w opinii wielu uczestników rynku - odłożenie planów dotyczących nowych inwestycji w farmy wiatrowe - m.in. na skutek wstrzymania kredytowania nowych projektów przez banki niepewne rentowności tego rodzaju inwestycji.

Na szczęście dla branży energetyki wiatrowej, Ministerstwo Gospodarki ostatnio postanowiło wycofać się z początkowych pomysłów i poprawiło jej perspektywy w nowej wersji ustawy, której założenia zostały zaprezentowane 29 maja.

Zgodnie z nimi, operatorzy farm wiatrowych, które zostały lub zostaną oddane do użytku przed wprowadzeniem w życie nowej ustawy, utrzymają obecny, korzystny poziom wsparcia przez 15 lat od ich uruchomienia. Po drugie, Ministerstwo Gospodarki zdecydowało się wprowadzić do nowej ustawy zapisy mówiące o obowiązku zakupu energii z OZE przez operatorów energetycznych po określonej cenie, a po trzecie "wiatrówka" odzyskała częściowo wsparcie - w stosunku do początkowo zaproponowanego przez rząd współczynnika korygującego wartość zielonych certyfikatów, wynoszącego 0,7.

Zgodnie z ostatnimi propozycjami, farmy wiatrowe o mocy od 200 do 500 kW oddane do użytku w latach 2013-2014 mają otrzymać współczynnik 1,2, a farmy wiatrowe o mocy powyżej 500 kW – 0,9, co oznacza niewiele mniejsze wsparcie w stosunku do obowiązującego i dzięki czemu deweloperzy już rozpoczętych projektów nie będą musieli znacząco rewidować prognoz przychodów.

 

źródło: Gram w Zielone

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej