- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Putin zadekretował rozwój OZE (20032)
Wojciech Krzyczkowski, WysokieNapiecie.pl2017-02-09
Drukuj
Prezydent Rosji polecił rządowi na serio wziąć się za efektywność energetyczną i źródła odnawialne. Nowe plany mają być gotowe do połowy roku.
Jeszcze kilka lat temu prezydent Rosji był bardzo sceptyczny wobec transformacji energetycznej zachodzącej w Niemczech. Na spotkaniu z niemieckimi przemysłowcami pytał ironicznie: "Boicie się rosyjskiego gazu, nie chcecie węgla, czym będziecie się grzać? Drewnem? Ale drewno też z Rosji".
Teraz żarty się skończyły. 24 stycznia Władimir Putin podpisał instrukcję "O ekologicznym rozwoju Federacji Rosyjskiej w interesie przyszłych pokoleń" - wielowątkowy dokument związany z realizacją wkładu Rosji do globalnego porozumienia klimatycznego z Paryża. Jednak już w pierwszym punkcie instrukcji znalazło się polecenie wyznaczenia celów efektywności energetycznej dla całości gospodarki i głównych sektorów, oraz planu poprawy tej efektywności, również poprzez wykorzystanie źródeł odnawialnych. Ze szczególnym wskazaniem na "rozwój mikrogeneracji z OZE". "Raport z postępów – do 1 lipca 2017 r." - precyzuje instrukcja.
Prawdopodobnie zatem w drugiej połowie roku rosyjski rząd przedstawi mniej lub bardziej szczegółowe, ale za to nowe plany rozwoju sektora OZE. Bo obowiązujące nie są specjalnie imponujące – w 2009 r. Rosja wyznaczyła na rok 2020 4,5 proc. udział OZE – bez wielkiej hydroenergetyki - w produkcji energii elektrycznej. W 2015 r. zredukowano jednak ten cel do 2,5 proc. Z kontekstu podpisanej przez Putina instrukcji można się domyślać, że cele dla OZE pójdą zdecydowanie w górę.
Dziś energetyka wiatrowa w Rosji jest w powijakach, dość powiedzieć, że zajęcie Krymu razem ze zbudowanymi tam wiatrakami o mocy ok. 70 MW podniosło potencjał całej Rosji ponad dwukrotnie. Pierwsze poważne projekty wiatrowe dopiero się rodzą. Rosatom, który od dłuższego czasu napomykał o wejściu w sektor OZE, latem wygrał pierwsze aukcje dla wiatraków, co pozwoli mu wybudować do 2020 r. turbiny wiatrowe o mocy 610 MW.
Koncern ogłosił też właśnie, że jego partnerem w tym przedsięwzięciu będzie holenderski producent wiatraków Lagerwey, wybrany podobno spośród ponad 20 chętnych. Głównym celem współpracy ma być natomiast transfer technologii do Rosji, m.in. wybudowanie tam zakładów produkcyjnych. W Rosji będzie to zupełnie nowa gałąź przemysłu – zauważył przy tej okazji wiceprezes Rosatomu Kirył Komarow. Dodając, że jego zdaniem, przyszłość energetyki to właściwie zbalansowane źródła zeroemisyjne – atom i OZE.
Według ciągle obowiązujących rządowych planów, w 2024 r. moc zainstalowana rosyjskich wiatraków ma sięgnąć 3,6 GW. Rosatom szacuje, że skumulowana wartość takiego rynku przekracza 6 mld dol. Dzięki współpracy z Holendrami rosyjski koncern chce budować na miejscu najważniejsze elementy, jak generatory. Ale także i łopaty wirników z włókien węglowych, czym ma się zająć specjalizująca się w tego typu materiałach filia Rosatomu – Umatex.
Rosyjski system wsparcia dla OZE daje zwycięzcy aukcji odpowiednio korzystny kontrakt na zakup energii, gwarantujący nawet ponad 10 proc. stopy zwrotu. Ale na wiatraki trzeba było rozpisać specjalny przetarg, ponieważ we wcześniejszych aukcjach parametry były tak dobrane, iż wygrywała tylko fotowoltaika i to rodzimej produkcji. Czyli w praktyce wytwarzana przez firmę Hevel - spółkę państwowego koncernu Rusnano oraz holdingu Renova, należącego do bliskiego Kremlowi oligarchy Wiktora Wekselberga.
Czego nie obejmuje obecny system? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności