- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Program Region. Na razie wniosek tylko od jednego WFOŚiGW (20071)
2017-03-22Drukuj
Od początku lutego NFOŚiGW w Warszawie prowadzi nabór wniosków dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które zechcą przystąpić do programu Region mającego na celu finansowanie inwestycji m.in. w domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Zainteresowanie wyraziło dotąd kilka spośród 16 działających w kraju WFOŚiGW. Wniosek o przystąpienie do programu złożył jak na razie tylko jeden z nich.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie informuje, że dofinansowywanie w ramach programu Region obejmie wszystkie typy przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska lub gospodarki wodnej ujęte w planach działalności WFOŚiGW, w formie preferencyjnej, niskooprocentowanej pożyczki.
Program Region ma być alternatywą, którą obecne władze Funduszu zaoferują w miejsce zakończonych programów Prosument, Ryś czy Kawka – oferty przygotowanej przez poprzednie władze NFOŚiGW.
Oprocentowanie pożyczek w programie Region dla wojewódzkich funduszy zostanie oparte o WIBOR 3M na poziomie WIBOR 3M plus 15 punktów bazowych nie mniej niż 2 proc. Pożyczki będą udzielane na okres nie dłuższy niż 7 lat z okresem karencji do 6 miesięcy.
Warunki finansowania udzielanego beneficjentom końcowym określą poszczególne WFOŚiGW, przy czym oprocentowanie tych pożyczek nie będzie mogło mieć charakteru konkurencyjnego dla pożyczek NFOŚiGW udzielanych w tym samym obszarze.
Za bezpośrednią obsługę beneficjentów – m.in. osób fizycznych czy wspólnot mieszkaniowych – mają odpowiadać wojewódzkie fundusze, które ze środków otrzymanych z programu Region będą finansować inwestycje m.in. w odnawialne źródła energii na terenie województw, w których działają.
NFOŚiGW uruchomił nabór wniosków dla wojewódzkich funduszy w programie Region na początku lutego br.
Jak informuje Fundusz w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, na razie wniosek o udział w programie Region złożył tylko WFOŚiGW w Białymstoku, a wstępne zainteresowanie udziałem miało wyrazić 6 wojewódzkich funduszy. NFOŚiGW nie wymienia jednak, o które WFOŚiGW chodzi.
Kiedy z programu Region będą mogli skorzystać pierwsi beneficjenci, czyli – jak wszystko wskazuje – mieszkańcy województwa podlaskiego?
Donata Bieniecka-Popardowska z biura prasowego NFOŚiGW informuje, że podpisanie umowy z WFOŚiGW w Białymstoku powinno nastąpić najpóźniej do końca przyszłego miesiąca.
Nie wiadomo jednak, kiedy z nowej oferty będą mogli skorzystać mieszkańcy Podlasia. Termin naboru wniosków oraz jego zasady ma indywidualnie określać każdy z WFOŚiGW, które przystąpią do programu Region.
Obecnie wiele wojewódzkich funduszy ochrony środowiska prowadzi własne programy, które zakładają preferencyjne finansowanie inwestycji mających na celu produkcję zielonej energii czy walkę z niską emisją i które są adresowane do osób fizycznych lub wspólnot mieszkaniowych.
W większości te programy bazują na mechanizmie preferencyjnych pożyczek i możliwości ich częściowego umorzenia w przypadku terminowej realizacji inwestycji i spłaty części zaciągniętej pożyczki. W kilku WFOŚiGW, które uruchomiły na początku 2017 r. tegoroczne edycje takich programów, nabory jednak już się zakończyły. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w WFOŚiGW w Warszawie i Poznaniu.
Dla części WFOŚiGW, które nie realizują własnych programów finansowania inwestycji proekologicznych, szansą na uruchomienie takiej oferty jest przystąpienie do programu Region.
Na złożenie wniosku o udział w programie Region wojewódzkie fundusze mają czas do 29 września br. – o ile nie zostaną wcześniej wyczerpane środki przewidziane na ten rok.
Budżet programu Region na 2017 r. ma wynieść 200 mln zł, z czego na działania związane z OZE i efektywnością energetyczną do dyspozycji ma być 116 mln zł.
NFOŚIGW zakłada, że program Region będzie realizowany do 2023 r.
Źródło: Gram z Zielone
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności