- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Polska nie będzie przerabiać biogazu na biometan? (16499)
2013-11-25Drukuj
Biogazownie rolnicze w Polsce, które zamiast przetwarzać biogaz na energię elektryczną i cieplną, produkowałyby z niego tzw. biometan, a ten z kolei tłoczyłyby do gazociągów, miały dostawać tzw. brązowe certyfikaty. Wtedy to rozwiązanie by się im opłacało. Niestety, jak zauważył jeden z biogazowych inwestorów, tych certyfikatów na razie nie ma w nowym, upublicznionym ostatnio projekcie ustawy o OZE.
Metan jest głównym składnikiem biogazu. Wystarczy więc biogaz oczyścić z domieszek, by otrzymać pełnowartościowy gaz opałowy, mający takie same parametry jak gaz ziemny. Niemcy chcą ten fakt wykorzystać do ograniczenia importu gazu. Już w tej chwili przerabiają biogaz na biometan i tłoczą go do gazociągów. Planują, żeby ich kraj do 2020 r. wytwarzał z biogazu aż 6 mld m3 metanu rocznie. Dla porównania polski import gazu ziemnego ze Wschodu to 9 mld m3 na rok. – My mamy taki biogazowy potencjał, że bez większych trudności moglibyśmy wytwarzać tyle biometanu, ile planują Niemcy – mówi prezes spółki, do której należy jedna z biogazowni rolniczych na Lubelszczyźnie (prosił o zachowanie anonimowości). – Z drugiej strony w Polsce jest jeszcze mnóstwo miejscowości, które nie mają gazociągu i muszą korzystać z gazu z butli. PGNiG nie buduje tam swojej sieci gazowej, bo to mu się nie opłaca. Ale opłacałoby się budować tam lokalne gazociągi, które byłyby podłączone do lokalnych biogazowni rolniczych.
Wyżej wymieniona spółka zamierzała zrealizować w Lubelskiem właśnie taką inwestycję: wybudować w tym regionie biogazownię, która zamiast przetwarzać biogaz na prąd i ciepło, produkowałaby z niego metan, a ten z kolei tłoczyłaby do nowo wybudowanego lokalnego gazociągu (obecnie nikt w Polsce jeszcze tego nie robi). W miejscowościach, które dziś nie są zgazyfikowane. – Po wprowadzeniu brązowych certyfikatów takie inwestycje stały się w Polsce opłacalne – mówi prezes tejże spółki. – Ale gdy 12 listopada Ministerstwo Gospodarki upubliczniło najnowszy projekt ustawy o OZE, okazało się, że nie ma w nim mowy o brązowych certyfikatach. Czyli, że po wprowadzeniu w życie tej ustawy mają one zniknąć. Nie wiem jeszcze, czy to, że brązowych certyfikatów nie ma w projekcie jest celowe, czy to tylko przeoczenie. Zamierzam o to zapytać Ministerstwo Gospodarki. Jeśli jest to celowe, to my zrezygnujemy z naszego przedsięwzięcia, bo możemy nie zdążyć go ukończyć przed wejściem w życie nowej ustawy o OZE i tym samym stracić prawo do brązowych certyfikatów.
Inwestorów, którzy chcieliby wybudować biogazownię rolniczą, a produkowany biogaz przerabiać na biometan i ten drugi tłoczyć do gazociągu, jest w Polsce więcej. To rozwiązanie traktują jako ucieczkę przed obecnym chaosem i niepewnością panującymi na polskim rynku energii elektrycznej oraz i niestabilnością systemu wsparcia dla instalacji OZE wytwarzających prąd.
Jacek Krzemiński
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności