- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Plan działania na rzecz fali renowacji: Wspólne osiąganie zrównoważonych budynków w Europie (21267)
2020-04-16Drukuj
Strategie wzrostu gospodarczego opisane w Europejskim Zielonym Ładzie będą ważnym elementem programu naprawy pokryzysowej. W tym kontekście fala renowacyjna powinna odgrywać ważną rolę. BPIE (Buildings Performance Institute Europe) opracowało zestaw zaleceń dla wszystkich zainteresowanych stron, które mogą pomóc w rozpoczęciu fali remontów i osiągnięcia neutralności klimatycznej zasobów budowlanych w Europie do 2050r. „Plan działania na rzecz fali renowacji: Wspólne osiąganie zrównoważonych budynków w Europie.”
Rozpoczęcie fali remontowej będzie wymagać całościowego, międzysektorowego podejścia, od decydentów po podmioty z branży, instytucje finansowe oraz indywidualnych właścicieli domów i budynków.
Niniejszy dokument przedstawia zatem opartą na dowodach strategię dla sektora budynków wraz z praktycznymi wytycznymi dla każdej grupy w całym łańcuchu wartości. Naszym celem jest wspieranie przejścia do neutralności klimatycznej, jednocześnie wyciągając Europejczyków z ubóstwa energetycznego i rozwijając zieloną gospodarkę.
W miarę, jak świat nawiguje przez koronawirusa kryzys i jego globalne reperkusje, nasze społeczeństwo było zmuszone poradzić sobie z nieoczekiwanymi skutkami i wprowadzić zmiany wpływające na wszystkich i na wszystko. Środki musiały zostać wprowadzone bez dużej ilości czasu na zastanowienie, ponieważ wirus pukał do drzwi frontowych. Jest to jedna ważna lekcja wynikająca z tego kryzysu: odporność na wstrząsy zewnętrzne i zdolność adaptacji się, są niezbędne, by zachować stabilność i przetrwanie społeczeństwa.
Podczas gdy zrozumiemy konsekwencje pandemii, nie możemy zejść z drogi do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050r. w Europie. Obecna sytuacja to wyzwanie, które będzie wymagało transformacyjnego podejścia do naszego stylu życia, ruchu, pracy, produkcji i konsumpcji.
Sektor budowlany odgrywa kluczową rolę w tym przejściu. Ten dokument sugeruje działania wielu decydentów, którzy powinni zaakceptować zmiany i wprowadzić je w życie - fala remontowa. Zmiana będzie wymagać dostosowania nawyków, modyfikacji procedur, przyjęcia nowych zachowań, próbowania innowacyjnych pomysłów i uczenie się na błędach, ale ten proces może i musi prowadzić do lepszych warunków życia dla wszystkich Europejczyków.
Przewidujemy całkowitą transformację, nie w formie szoku, ale jako dobrze przygotowany proces integracyjny: praktyki budowlane i remontowe, sposób, w jaki budynki są zintegrowane z sieciami elektroenergetycznymi i cieplnymi, strategie mające na celu uczynienie budynków odpornymi na działanie zmian klimatu, wykorzystanie technologii cyfrowych, sposób finansowania remontów i wiele innych praktyk będzie musiało ewoluować w porównaniu do dzisiejszych standardów.
Ta transformacja może być wymagająca z punktu widzenia normalnej działalności. Oprócz tego, że jest to konieczne, aby uniknąć katastrofalnego klimatu, zmiana ta, doprowadzi do zwiększenia komfortu w naszych budynkach, zmniejszenia wewnątrz i na zewnątrz zanieczyszczenia powietrza, idzie ona w kierunku eliminacji ubóstwa energetycznego i znacznie zwiększa poziom gotowości do zarządzania skutkami zmian klimatu. Poprawią się również środowiskowe, społeczne i zarządcze wyniki przedsiębiorstw i pomoże to osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju (SDG).
Fala remontowa ogłoszona w Europejskim Zielonym Ładzie musi być katalizatorem. Green Deal uznaje, że nasza infrastruktura budynków potrzebuje pilnej modernizacji, nie tylko w celu walki ze zmianami klimatu, ale także w celu wyciągnięcia milionów Europejczyków ubóstwa energetycznego i zapewnienia, że budynki zapewniają zdrowe, niedrogie życie i zdrowe środowisko pracy.
Sukces fali renowacyjnej i europejskiego zielonego porozumienia zależy również od koordynacji z innymi inicjatywami, takimi jak Nowa strategia przemysłowa dla Europy, Strategia na rzecz zrównoważonej i cyfrowej Europy oraz Strategia na rzecz zrównoważonego budowania. Niektóre środki sugerowane w tych dokumentach pasują również do tych inicjatyw. Czas podciągnąć nasze rękawy i podjąć wspólny wysiłek, aby uruchomić falę remontową, by uczynić nasze budynki lepszymi dla wszystkich.
Całość planu możesz zobaczyć TUTAJ (w języku angielskim)
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności