Polecane publikacje

Ochrona dorzeczy w rejonie Morza Śródziemnego (16826)

2014-02-16

Drukuj

srodziemne CC20 BY NC sputputsByć może my, Europejczycy, nie jesteśmy jeszcze bezpośrednio narażeni na wszystkie jego konsekwencje, niemniej, globalne ocieplenie wpływa na życie na całym świecie. Prawdopodobnie najlepiej udokumentowane i najbardziej niszczycielskie są następstwa związane z wodą.

Wystarczy obejrzeć wiadomości, aby przekonać się, że w tym obszarze, natura nie oszczędza również Europy. Niektórym z naszych najwrażliwszych i najcenniejszych ekosystemów – dorzeczom – systematycznie zagrażają ekstremalne zdarzenia klimatyczne. Susze i powodzie, które rok rocznie nękają tysiące ludzi. Mimo podejmowania wysiłków, nauka nadal pozostaje w tyle.

Dofinansowany ze środków unijnych projekt BEWATER to najnowsza inicjatywa paneuropejska poświęcona kwestii suszy w dorzeczach. Konsorcjum projektu, w skład którego weszło 12 partnerów z ośrodków badawczych, przedsiębiorstw, NGO i europejskich instytucji, dąży do ustalenia zrównoważonych i adaptacyjnych opcji gospodarki wodnej w najwrażliwszych regionach śródziemnomorskich. Studia przypadku – zaplanowane w Katalonii, na Cyprze, w Słowenii i Tunezji – mają budować odporność społeczną na skutki globalnej zmiany.

"Rozpoczynamy właśnie pierwszy etap procesów partycypacyjnych w każdym ze studiów przypadku dorzeczy, w ramach których mamy zaangażować społeczeństwo w dyskusję na temat bieżących zastosowań wody i powiązanych z nimi problemów, koncentrując się w szczególności na spodziewanym oddziaływaniu zmiany klimatu w skali dorzeczy" – zauważa koordynatorka projektu, Anabel Sanchez z Ośrodka Badań Ekologicznych i Zastosowań Leśnych (CREAF) w Hiszpanii.

Aktualne projekcje dla regionu śródziemnomorskiego w Europie zapowiadają pogłębienie niedoborów wody i zaostrzenie suszy, skutkujące szkodami w środowisku oraz istotnymi stratami społeczno-gospodarczymi. Konsorcjum podkreśla, że połączenie wyższej świadomości, wzajemnych procesów uczenia się oraz wspólnej odpowiedzialności społeczeństwa obywatelskiego i interesariuszy, ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia skutecznych strategii adaptacyjnych i ich wdrażania.

To oddolne podejście, polegające na aktywnym zaangażowaniu społeczeństwa w strategie adaptacji do globalnej zmiany, stanowi właśnie wyróżnik projektu BEWATER. Partnerzy projektu mają nadzieję, że ich prace przełożą się na skuteczne strategie adaptacyjne i podniesienie świadomości wyzwań związanych z gospodarką wodną i zużyciem wody przez lokalne społeczności. Metodologia przyjęta w ramach projektu BEWATER łączy procesy fizyczne, ekologiczne, społeczne i zarządcze, które mają umożliwić projekcję wyników na skalę krajową i międzynarodową.

Spotkanie inaugurujące projekt BEWATER odbyło się w dniach 13-15 stycznia. Wykorzystano techniki partycypacyjne, aby zdefiniować metody pracy, ustalić wspólny język i określić wyzwania stojące na drodze do efektywnej realizacji projektu. Wizyta w terenie w ramach studium przypadku dorzecza La Tordera w Hiszpanii umożliwiła także partnerom bezpośrednie zapoznanie się z relacjami interesariuszy na temat problemów dotyczących praktyk związanych z gospodarką wodną na obszarze dorzecza.

Projekt BEWATER jest finansowany za pośrednictwem siódmego programu ramowego Komisji Europejskiej w ramach inicjatywy "Nauka w społeczeństwie". Realizacja przedsięwzięcia potrwa do marca 2014 r.

Karta informacji o projekcie znajduje się TUTAJ.

 

źródło: © Unia Europejska 2014 – CORDIS
www.cordis.europa.eu
fot. Sputputs, Creative Commons 2.0, BY-NC

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej