- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Niemieccy giganci energetyczni zapłacą za denuklearyzację (18916)
2015-09-21Drukuj
Elektrownia jądrowa Isar 2 w Niederaichbach w Bawarii. Właścicielem jest koncern E.ON. Fot. J.S., flickr, (CC BY-NC-ND 2.0)
Niemiecki rząd chce zamknąć lukę w prawie, która umożliwiała koncernom „umycie rąk” w kwestii likwidacji elektrowni jądrowych oraz utylizacji odpadów promieniotwórczych.
Niemiecki minister gospodarki i energetyki, wicekanclerz Sigmar Gabriel, należący do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), nie chce zwolnić dużych przedsiębiorstw energetycznych z obowiązku zapłaty za likwidację elektrowni jądrowych. Te koszty liczone są w miliardach euro.
Nowa ustawa atomowa
Zgodnie z obecnym prawem gospodarczym spółki-matki pozostają odpowiedzialne za wydzielone z jednostki macierzystej przedsiębiorstwo (tzw. spin-off) przez okres zaledwie pięciu lat. Uciekając się do restrukturyzacji giganci energetyczni mogą zrzucić z siebie obowiązek likwidacji elektrowni jądrowych. Teraz ministerstwo Gabriela ma nadzieję na przeforsowanie projektu ustawy atomowej, której postanowień nie da się ominąć za pomocą przekształceń. Zamiast tego dostawcy będą zmuszeni dostosować się do zasady, zgodnie z którą jako „rodzice” posiadają obowiązek względem swoich „dzieci”.
Ministerstwo chce, by to na spółkach-matkach spoczywała odpowiedzialność za dokończenie rozbiórki elektrowni jądrowych oraz utylizację odpadów nuklearnych – wynika z przedłożonego w na początku września projektu ustawy. Ustawa zmierza do likwidacji luki w prawie, bowiem „obecna sytuacja prawna zapewnia jedynie ograniczoną ochronę” państwu i obywatelom. Celem inicjatywy jest „zapewnienie długoterminowej odpowiedzialności przedsiębiorstw energetycznych za utylizację odpadów promieniotwórczych i w ten sposób zmniejszenie ryzyka dla budżetu publicznego”.
Według ministerstwa konsultacje pomiędzy departamentami rządowymi zostały zakończone. Regulacji przyjrzy się teraz cały gabinet Angeli Merkel.
Pełna odpowiedzialność
Ustawa ma zagwarantować, że firmy będą wykorzystywały całość swoich aktywów, by udźwignąć wielomiliardowe koszty usunięcia elektrowni – nawet w przypadku sprzedaży majątku przedsiębiorstwa. Odpowiedzialność spółki-matki ma obowiązywać do czasu zakończenia długiego procesu likwidacji elektrowni jądrowej. Jeżeli ustawa zostanie przegłosowana, wówczas firmy nie będą zwolnione z tego obowiązku, nawet jeśli przekażą kontrolę większościową spółce zależnej.
Niemiecka polityka rządowa, której zadaniem jest promowanie energii odnawialnej i zastępowania nią tradycyjnych źródeł energii, uderzyła przede wszystkim w cztery największe niemieckie koncerny energetyczne i operatorów elektrowni jądrowych – E.ON, RWE, Vattenfall i EnBW. Przedsiębiorstwa odłożyły 38 mln euro na rozbiórkę elektrowni oraz utylizację odpadów jądrowych, których większość pozostanie radioaktywna przez tysiące lat. Politycy mają jednak znaczne wątpliwości, czy kwota jest wystarczająca.
E.ON grozi sądem
W ramach restrukturyzacji w przyszłym roku E.ON planuje wydzielenie elektrowni jądrowych, węglowych oraz gazowych i przetworzenie ich w nową firmę pod nazwą „Uniper”. Uniper przejęłaby wówczas odpowiedzialność jądrową E.ON-u, wynoszącą ponad 16 mld euro.
Dostawca energii z Düsseldorfu mocno skrytykował planowaną nowelizację prawa. Zdaniem jego zarządu zaproponowana nielimitowana odpowiedzialność pieniężna jest „niezgodna z konstytucją”. Przedsiębiorstwo zagroziło już podjęciem działań prawnych przeciwko proponowanej ustawie. Również koncern energetyczny RWE chce przeanalizować nowe regulacje z punktu widzenia prawa.
Po wystosowaniu ministerialnego oświadczenia ceny ich udziałów spadły. Dla E.ON-u spadek wyniósł 1,2%, dla RWE – 1,6%.
Źródło: Euractiv.pl. Opracowanie i wytłuszczenia: Marta Śmigrowska
Podobne artykuły
- Energiewende: brudna pomyłka, czy też czysty przełom?
Niemcy mają problem z realizacją swoich klimatycznych celów – i to mimo spektakularnego rozwoju OZE. Niemiecki dziennik „ Die Zeit ” nazwał Energiewende brudną pomyłką, z czym polemizuje zarówno Ministerstwo Energetyki, jak i wpływowy think-tank Angora Energiewende.
Więcej
- Niemcy: czy węgiel zastąpił atom?
Twierdzi się, jakoby w Niemczech odejście od atomu przywróciło do łask energię z węgla. Eksperci dowodzą jednak, że puste miejsce po atomie wypełniło OZE. Węgiel ma się dobrze, bo... wypiera gaz.
Więcej
- Koncerny energetyczne w Niemczech: krok do przodu, krok do tyłu
Rząd federalny dokręca śrubę koncernom energetycznym – do roku 2020 emisje CO₂ w energetyce muszą spaść o dodatkowe 22 mln ton. Z drugiej strony byłby gotów płacić elektrowniom węglowym za pracę w trybie gotowości, co dałoby im dodatkowe źródło dochodu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności