- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Na niebezpieczne chemikalia nie ma szczepionki. Kampania PYTAJ O CHEMIĘ. (21328)
2020-05-22Drukuj
Epidemia koronawirusa zamknęła nas w domach na wiele tygodni. Nasze mieszkania to miejsca, gdzie czujemy się bezpieczni. Niestety toksyczne substancje chemiczne w produktów, którymi otaczamy się na co dzień, oddziałują na nas latami i nie ma na nie szczepionki.
Ubrania, obuwie, naczynia kuchenne, akcesoria sportowe, meble, dywany, elektronika… wszystkie te produkty mogą zawierać tzw. SVHC, czyli substancje wzbudzające szczególnie duże obawy. Są to chemikalia, które Europejska Agencja Chemikaliów, oceniła jako zaburzające gospodarkę hormonalną, rakotwórcze, czy też uznane za mające istotny wpływ na środowisko.
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie realizuje kampanię „PYTAJ O CHEMIĘ”, której celem jest wzrost świadomości na temat szkodliwych substancji chemicznych oraz większa transparentność w produkcji. Kampania skierowana jest do konsumentów, producentów i sprzedawców sieci detalicznych.
Aplikacja na smartfony
Pod koniec tego roku Fundacja wprowadziła na rynek bezpłatną aplikację mobilną „Pytaj o Chemię”, połączoną z bazą danych, dzięki której, skanując kod kreskowy produktu, każdy konsument może zapytać producenta, czy w jego wyrobie znajdują się szkodliwe chemikalia. Aplikacja pomaga tez firmom, które mogą umieszczać dane o swoich wyrobach w bazie.
Firma ma obowiązek udzielenia klientowi informacji na temat obecności potencjalnie szkodliwych substancji w składzie każdego produktu. Tylko że nikt o tym nie wie. Czyli jest prawo, ale nikt z niego nie korzysta. Aplikacja „Pytaj o chemię" ma pomóc ludziom w łączeniu się z producentem w prosty sposób i uzyskaniu - po jednym kliknięciu - potrzebnych informacji. Aplikacja ma również być czynnikiem nacisku na firmy, które stosują w swoich wyrobach szkodliwe substancje, i które - na skutek lawiny pytań - zdecydują się zastąpić je bezpieczniejszymi odpowiednikami - mówi Maria Huma, prezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.
Kampania pytaj o chemię
Kampania „PYTAJ O CHEMIĘ” koncentruje się na zwiększaniu świadomości konsumentów w kwestii zawartości SVHC w wyrobach, by umożliwić im podejmowanie odpowiedzialnych decyzji zakupowych, a także dostawców, by wypełnili obowiązek informowania wynikający z REACH. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest polskim partnerem międzynarodowej kampanii LIFE AskReach i wraz z organizacjami pozarządowymi, instytucjami naukowymi oraz organami władzy z 13 krajów Unii Europejskiej zaprasza do współtworzenia bazy danych, z której korzystać będą konsumenci na terenie Unii Europejskiej. Jednym z celów działania międzynarodowego konsorcjum, do którego należy Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, jest udoskonalenie procesów komunikacyjnych w łańcuchach dostaw, zmierzających ostatecznie do zastępowania SVHC w wyrobach substancjami nieszkodliwymi.
Jednym z beneficjentów kampanii są polscy przedsiębiorcy, którzy dzięki włączeniu w kampanię, mogą w prosty sposób spełnić swój obowiązek informacyjny wobec swoich klientów. Ramy prawne tworzy unijne rozporządzenie REACH dotyczące chemikaliów. Udział w kampanii i korzystanie z narzędzi są bezpłatne.
SVHC – co to jest?
Substancje wzbudzające szczególnie duże obawy (SVHC) to m.in. substancje rakotwórcze, zaburzające gospodarkę hormonalną czy mające istotny Wpływ na środowisko. Unijne rozporządzenie REACH dotyczące chemikaliów przewiduje obowiązek informowania o zawartości SVHC. Jeśli zawartość tych substancji w wyrobie przekracza stężenie 0,1%, każdy dostawca w łańcuchu dostaw musi przekazać informację o tym każdemu komercyjnemu odbiorcy wyrobu. Konsumenci mają prawo do uzyskania takich informacji na życzenie, tak by mogli dokonywać świadomych decyzji zakupowych.
Źródło: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
Podobne artykuły
- Od zera do gigawata - Ewolucja polskich regulacji prosumenckich - analiza mocy w prosumenckich mikroinstalacjach OZE
W Polsce mamy dziś już ponad gigawat mocy w prosumenckich mikroinstalacjach OZE, głównie w panelach fotowoltaicznych. Większość z nich powstała w ciągu ostatniego roku. Dlaczego wcześniej tak niewielu i niewiele z nas czerpało własną energię z OZE? Odpowiedź znajdziecie w najnowszej analizie Client Earth Prawnicy dla Ziemi.
Więcej
- Stowarzyszenie „Polski Recykling” wnioskuje do premiera o wprowadzenie podatku od plastiku
Unia Europejska w ramach unijnej strategii na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym uruchomiła kompleksowy zestaw inicjatyw mających stanowić odpowiedź na problem nadmiernego zużycia plastiku.
Więcej
- Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta bez udziału organizacji odzysku
Wiele krajów UE ma dobrze funkcjonujący system ROP, wspierający lokalne zakłady recyklingu. W Polsce dyskusja o usprawnieniu systemu gospodarki odpadami toczy się zbyt długo, a obecny system opiera się na organizacjach odzysku (O.O.).
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności