Polecane publikacje

Melody – przepływowe elektrownie wodne (14353)

2012-05-24

Drukuj

bluetail_ kolo_front - kopiaStandardowe hydroelektrownie wymagają budowy urządzeń spiętrzających, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają migrację ryb, powodują zamulanie koryt rzecznych i zalewanie cennych przyrodniczo terenów. Nowy projekt pozyskiwania energii z przepływów wodnych o dźwięcznej nazwie "Melody", opracowany przez firmę Bluetail może rozwiązać ten problem.

Elektrownie wodne nie emitują do atmosfery szkodliwych gazów i do produkcji energii wykorzystują odnawialne zasoby Ziemi. Niosą jednak za sobą pewne zagrożenia dla stabilności ekosystemów rzecznych. Firma Bluetail zbudowała niedawno prototyp bezspadowej instalacji rzecznej, która jako siłę napędową wykorzystuje energię kinetyczną płynących wód. Technologia ta znosi potrzebę sztucznego spiętrzania cieków, dzięki czemu nie zaburza ich naturalnego biegu i nie narusza równowagi siedlisk.

Producent wskazuje również na jedną istotną cechę instalacji, korzystną dla środowiska naturalnego – koła turbinowe obracając się, efektywnie natleniają wodę, co usprawnia proces rozkładu substancji organicznych oraz rozdrabniania innych zanieczyszczeń w korycie rzecznym. Właściwość ta może wspomóc przywracanie cieków zanieczyszczonych ściekami komunalnymi bądź przemysłowymi do stanu naturalnego.

bluetail_ kolo_front

Producent opracował dwa typy elektrowni, przybrzeżne i pływające. Przybrzeżne najlepiej lokalizować w miejscach odznaczających się doskonałymi warunkami przepływu. Natomiast tam, gdzie linia brzegowa i poziom wody ulegają częstym wahaniom, elektrownię można umiejscowić na pływającej platformie. W razie niekorzystnych zmian w reżimie rzecznym pływające instalacje można przenieść w bardziej dogodne miejsce. Są one znacznie mniej skomplikowane technologicznie, gdyż nie ma tu tak dużego znaczenia aktualny stan wód. W obu typach elektrowni w jednym ciągu można bezpiecznie zainstalować kilka kół, zwiększając ich efektywność.

Poza swoją podstawową funkcją, elektrownie bezspadowe mogą poprzez koła turbinowe absorbować nadmierną energię wody w jej stanach wysokich i powodziowych. Natomiast obniżając prędkość nurtu, chronią brzeg przed erozją brzeżną i denną. Lecz na budowie instalacji zyska nie tylko ekosystem rzeczny, uważa producent. Inwestycje oznaczać będą nowe miejsca pracy, co jest szczególnie istotne na terenach o dużym bezrobociu i słabo rozwiniętych gospodarczo.

bwizual4

A skąd nazwa "Melody"? Symulacje komputerowe propagacji hałasu w środowisku (średni poziom ciśnienia akustycznego wytwarzany przez urządzenia w czasie pracy ciągłej mierzony w odległości 1 m od urządzeń i na poziomie 1,5 m nad poziomem urządzenia) wykazały, że wartości dopuszczalne dla człowieka nie zostaną przekroczone. Dźwięk emitowany przez turbiny nie będzie uciążliwy dla mieszkańców terenów sąsiadujących z instalacją. Co więcej, według producenta ma on być przyjemny dla ucha, przywodzić na myśl skojarzenia z naturalnymi wodospadami i szumem wody.

Prototyp instalacji służący jako urządzenie demonstracyjne osiąga moc 7 kW, ale dzięki dalszemu udoskonalaniu technologii producent zamierza ją podnieść do 10 kW. Efektywność energetyczna kół turbinowych osiąga 95%. Elektrownie te mogą, poza okresem konserwacji, pracować przez cały rok ze stałą wydajnością – ich czas pracy wynosi 8000 h rocznie. Czas realizacji przedsięwzięcia, od fazy projektowej do zakończenia budowy, wynosi 40-60 tygodni. Głównymi odbiorcami tych instalacji mają być inwestorzy indywidualni. Producent będzie zabiegał o objęcie ich unijnymi programami dotacji w ramach wsparcia innowacyjnych czystych technologii.

 

OB, ChrońmyKlimat.pl

na podstawie materiałów promocyjnych firmy Bluetail 

www.bluetail.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej