- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Kolejna biogazownia najbogatszego Polaka (16817)
2014-02-07Drukuj
Biogazownia rolnicza w Żernikach Wielkich pod Wrocławiem, która jest już gotowa i powinna ruszyć w najbliższych tygodniach, ma być największym tego typu obiektem w Polsce. Jej planowana docelowa moc to 2,4 MW. Jednak nie tylko to ją wyróżnia. Jej inwestorem jest spółka Polskie Biogazownie, kontrolowana przez firmy Jana Kulczyka, najbogatszego Polaka. To już kolejna biogazownia rolnicza, wybudowana przez tę spółkę.
Jak poinformowała TVP Wrocław, biogazownia w Żernikach Wielkich jest gotowa do produkcji już od ośmiu miesięcy, ale jej właściciel czeka z jej uruchomieniem na przyjęcie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ta ustawa ma być uchwalona przez Sejm w pierwszym kwartale tego roku. Inwestor zapowiada więc, że biogazownia może zostać uruchomiona w kwietniu.
Biogazownia w Żernikach została wybudowana obok wielkiej fermy świń, prowadzonej przez tamtejszy Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB, który już wcześniej korzystał z odnawialnych źródeł energii (ma własny wiatrak, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne). Na jego fermie w Żernikach powstaje rocznie kilkanaście tysięcy ton obornika i gnojowicy. Wywozi się je – jako nawóz – na okoliczne pola, czemu towarzyszy przykry i intensywny fetor. To jednak nie wszystko, bo na fermie w Żernikach, tak, jak w innych gospodarstwach, przez dużą część roku nie da się wywozić na pola gnojowicy oraz obornika (regulują to przepisy) i wtedy trzeba je magazynować. Z tego powodu dokucza swym zapachem także sama ferma. Miejscowi na to narzekają. Biogazownia ma tę sytuację zmienić. Będzie bowiem wykorzystywać obornik i gnojowicę z fermy jako główny surowiec do produkcji biogazu, zużywając je na bieżąco (uzupełniającym substratem mają być wysłodki buraczane i kiszonka z kukurydzy). Korzyści będzie więcej, bo biogazownia zaopatrzy fermę w energię cieplną, tańszą niż ta, z której gospodarstwo dotychczas korzystało.
Inwestorem biogazowni rolniczej w Żernikach Wielkich jest spółka Polskie Biogazownie S.A., założona przez znanego polskiego producenta maszyn górniczych, przedsiębiorstwo Kopex. W 2010 r. 75 proc. akcji tej spółki przejęła firma Polenergia Biogaz, należąca do dwóch firm Jana Kulczyka: Polenergii i Kulczyk Holding. Ówczesne plany Polskich Biogazowni obejmowały budowę 10 instalacji biogazowych (głównie rolniczych) do 2012 r. Kryzys finansowy, załamanie cen zielonych certyfikatów i przeciągające się w nieskończoność prace rządu nad ustawą o OZE wyhamowały jednak realizację tych ambitnych planów. Mimo to spółka konsekwentnie je realizuje. W 2010 r. rozbudowała swą pierwszą biogazownię, usytuowaną na składowisku odpadów komunalnych w Kozodrzy (woj. podkarpackie). W tym samym roku rozpoczęła budowę trzech kolejnych biogazowni, tym razem rolniczych. Jedną z nich była instalacja w Zalesiu (gmina Domaszowice, woj. opolskie), która ruszyła w październiku 2011 r. i udało się dzięki niej uratować przed likwidacją wielką fermę trzody chlewnej Ferma-Pol, zatrudniającą aż 100 osób (to największy zakład pracy w gminie Domaszowice). Chodziło o to, że owa ferma, ze względu na unijne wymogi, musiała zmienić sposób przechowywania gnojowicy. Wymagało to ogromnych nakładów finansowych, na które gospodarstwa nie było stać. Problem rozwiązała biogazownia, która na bieżąco zużywa powstającą w Ferma-Polu gnojowicę i obornik (dokładniej opisaliśmy to w artykule pt. "Biogazownia uratowała 100 miejsc pracy").
Jedna z kolejnych instalacji rolniczych spółki Biogazownie Polskie powstaje w Rzeczycach na Śląsku. Jeśli firmie uda się zrealizować wszystkie plany, stanie się za kilka lat głównym graczem w polskim biogazownictwie rolniczym, wypychając z tej pozycji spółkę Poldanor, mającą obecnie osiem biogazowni.
Jacek Krzemiński
na podstawie: TVP Wrocław, www.gramwzielone.pl, informacje własne
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności