- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Koalicja Klimatyczna krytykuje najnowszy projekt ustawy o OZE (16463)
2013-11-15Drukuj
W środę, 13 listopada br., Ministerstwo Gospodarki upubliczniło i oddało do konsultacji społecznych kolejną propozycję projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jego wejście w życie zablokuje rozwój sektora odnawialnych źródeł energii. Stracą na tym wszyscy obywatele, w tym rolnicy, a zyskają wielkie firmy, które produkcję energii wciąż opierają na węglu.
Propozycja Ministerstwa Gospodarki zakłada między innymi, że właściciele przydomowych źródeł odnawialnych będą sprzedawać energię do sieci tylko za 80% jej wartości (średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym). Zdaniem Koalicji Klimatycznej doprowadzi to do sytuacji, w której mikroenergetyka odnawialna nie będzie mogła się rozwijać. Za to wielkie koncerny energetyczne, nie dosyć, że będą mogły sprzedawać swoją energię za 100% jej ceny, to dodatkowo będą miały dostęp do różnorodnych systemów wsparcia – aukcyjnego lub świadectw pochodzenia.
– Jeżeli rząd przyjmie proponowane rozwiązania dotyczące mikroenergetyki, będzie to jednoznaczny sygnał, że odwraca się plecami do obywateli. Na "lodzie" zostaną przede wszystkim rolnicy, którzy jeśli mają oszczędności, mogliby, wzorem kolegów z Niemiec, zainwestować w źródła odnawialne – mówi Ilona Jędrasik z Koalicji Klimatycznej.
Nowy projekt ustawy jest modelowym przykładem nierównego traktowania uczestników rynku i ograniczania konkurencji. Pod przykrywką hasła "optymalizacja kosztów" przemycane jest wsparcie dla koncernów energetycznych. Lepsze warunki niż nowe źródła odnawialne dostanie blisko 50 istniejących instalacji współspalających węgiel z biomasą. Mogą one pozostać w systemie świadectw pochodzenia, który zapewni im wyższe wsparcie niż tzw. aukcjoning. Po pierwsze, współspalacze dostaną korzystny współczynnik 0,5 świadectwa za 1 wyprodukowaną MWh, czyli około dwa razy więcej niż jest to uzasadnione ekonomicznie. A po drugie, będą mieli wydłużony okres wsparcia do 15 lat od dnia rozpoczęcia produkcji energii (we wcześniejszych propozycjach wsparcie dla współspalania miało obowiązywać tylko do roku 2017) – uważa Koalicja Klimatyczna.
– Autorzy projektu zdecydowali się utrzymać nieuzasadnione ekonomicznie, nadmierne wsparcie dla kontrowersyjnej technologii współspalania węgla z biomasą. Współspalanie to technologia, która rozwinęła się w Polsce na niespotykaną nigdzie na świecie skalę, dzięki wieloletniemu hojnemu rządowemu wsparciu. Od początku jego celem było przede wszystkim dotowanie dużych koncernów węglowych, które obawiały się rosnącej, zielonej konkurencji. Trudno bowiem na serio traktować współspalanie jako energię odnawialną – mówi Anna Ogniewska z Greenpeace Polska.
Dodatkowo, w opublikowanej wraz z projektem ocenie skutków regulacji zaniżono koszty wdrożenia regulacji, ponieważ opiera się na fałszywych założeniach przepisanych z analiz dotyczących innego projektu ustawy. Krótko mówiąc, kolejny projekt ustawy to gwóźdź do trumny odnawialnych źródeł energii.
Tymczasem najnowsze wyniki badań opinii społecznej przygotowanych na zlecenie Fundacji Greenpeace Polska przez CBOS wskazują, że aż 89% Polaków chce, aby więcej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Poparcie dla produkcji energii pochodzącej ze spalania węgla kamiennego i brunatnego jest znikome.
na podstawie: Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności