Polecane publikacje

Inwestycje w czyste technologie przyniosą zyski (14461)

2012-06-18

Drukuj

Właściwa polityka, nastawiona na przebudowę systemu energetycznego, w oparciu o nowe technologie wytwarzania energii, może skutecznie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, poprawić bezpieczeństwo energetyczne i wygenerować olbrzymie zyski – ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna w najnowszym raporcie "Energy Technology Perspectives 2012".

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) obecnie mamy już szereg czystych technologii umożliwiających przekształcenie system energetycznego, potrzebujemy jednak zdecydowanych działań politycznych.

W ocenie dyrektor wykonawczej MAE, Marii van der Hoeven dotychczasowe wdrażanie czystych technologii wytwarzania energii jest coraz bardziej opóźnione, jednak ciągle istnieje szansa na wyzwolenie ogromnego potencjału tych technologii, tak by ograniczyć emisję i polepszyć bezpieczeństwo energetyczne.

"Zidentyfikowaliśmy rozwiązanie i źródło potencjalnych zysków. Nadszedł czas, żeby rządy otrząsnęły się z samozadowolenia i podjęły działania radykalnie zmieniające system energetyczny. Brak takich działań będzie oznaczał pozbawienie naszego społeczeństwa dobrobytu, na który zasługują" – powiedziała van der Hoeven.

Zdaniem MAE czekająca nas rewolucja energetyczna z pewnością nie będzie tania, ale długoterminowe zyski znacznie przewyższą koszty. Zaproponowany przez autorów raportu plan oszczędności energii już od 2025 roku powinien zacząć przynosić zyski. Zainwestowanie w światowy system energetyczny dodatkowych 36 bln $ może przynieść w 2050 r. zyski rzędu 100 bln – ocenia MAE.

Opisany w raporcie "Scenariusz 2°C" proponuje szereg technologii energetycznych, które mogą zapewnić 80-proc. szansę na powstrzymanie wzrostu średniej temperatury Ziemi poniżej 2°C. Nowy system energetyczny powinien uwzględniać zróżnicowane źródła energii, zakładać niskoemisyjną produkcję energii i rozbudowaną infrastrukturę. MAE szacuje, że poprawa efektywności energetycznej oraz rozwój czystych technologii w połączeniu z odpowiednimi działaniami politycznymi może w roku 2050 ograniczyć o dwie trzecie ilość energii potrzebnej do wytworzenia jednostki światowego PKB.

Agencja podkreśla jednak, że przyszłość niskoemisyjnych źródeł energii zależy od dzisiejszych decyzji, m.in. w sprawie budowy sieci energetycznych.

Raport opiera się na opublikowanej w kwietniu br. analizie MAE "Tracking Clean Energy Progress", z której wynika, że pomimo pewnych postępów we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii, nadal nie podążamy w kierunku pełnego wykorzystania potencjału czystych technologii. Zdaniem MAE już teraz możemy ograniczyć emisję z elektrowni węglowej (o 30 proc.) używając pary o znacznie wyższej temperaturze. W raporcie podkreślono też, że źródła odnawialne (głównie wiatr i słońce) możemy uzupełnić źródłami gazowymi i w rezultacie osiągnąć elastyczność systemu energetycznego i możliwość szybkiej reakcji na zmiany zapotrzebowania na energię.

Raport "Energy Technology Perspectives 2012" jest do nabycia na stronie: www.iea.org/w/bookshop/add.aspx?id=425


ChronmyKlimat.pl
na podstawie: www.iea.org

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej