- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
IMiGW: Klimat na Ziemi ulega zmianom. Czeka nas coraz więcej takich zjawisk jak gwałtowne burze, powodzie czy gwałtowne deszcze (20368)
innowacje.newseria.pl2018-03-12
Drukuj
Klimat na Ziemi ulega zmianom. Takie zjawiska pogodowe jak śnieg na Saharze czy gwałtowne zimy w Stanach Zjednoczonych mogą się zdarzać coraz częściej. Zmiany zauważalne są także w Polsce. Zimy są mniej śnieżne i coraz cieplejsze, z kolei latem występuje więcej gwałtownych zjawisk, takich jak burze czy powodzie.
Metamorfoza klimatu związana jest z efektem cieplarnianym i zmianą składu atmosfery, przede wszystkim ze zwiększeniem w niej ilości dwutlenku węgla i metanu.
– Zmiany klimatu, które zachodzą, są związane ze zmianą składu atmosfery, z efektem cieplarnianym. Mówiąc precyzyjniej, z wpływem człowieka na efekt cieplarniany. W okresie zimowym widzimy, że podnosi się temperatura powietrza, w okresie letnim, że zwiększa się ilość bardzo gwałtownych zjawisk, przyczyna jest ta sama – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Michał Kowalewski, klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Jak wynika z raportu „Stan klimatu” amerykańskiej agencji NOAA (Narodowa Agencja Badania Oceanu i Atmosfery), w 2016 roku globalne temperatury na powierzchni Ziemi były najwyższe od 137 lat. Podobnie było w przypadku temperatury wody mórz i oceanów. Wartości te były wyższe o 0,45˚–0,56˚C w porównaniu do średniej z okresu 1981–2010. Co więcej, poziom gazów cieplarnianych rósł szybciej niż w jakimkolwiek innym roku. Na przykład stężenie dwutlenku węgla po raz pierwszy przekroczyło 400 ppm (części na milion).
Na początku 2018 roku na Saharze, największej i najgorętszej pustyni na Ziemi, spadł śnieg. Chociaż zjawisko to z pozoru wydaje się bardzo osobliwe, to śnieg na afrykańskiej pustyni spadł trzeci raz w ciągu ostatnich 40 lat. W grudniu 2016 r. nieduża pokrywa śnieżna utrzymywała się na części pustyni przez dzień, podczas gdy w 1979 roku algierskie miasto Ain Sefra nawiedziła półgodzinna burza śnieżna. Tego typu zjawiska mogą się pojawiać coraz częściej.
– Opad śniegu na Saharze nie jest zjawiskiem, które wystąpiło po raz pierwszy, którego nigdy wcześniej nie było. Natomiast faktycznie są to zjawiska, które nie zdarzają się co roku, w związku z tym są dla nas zaskakujące. To, że na Saharze temperatura spada w nocy poniżej 0 stopni jest zjawiskiem normalnym, występującym od zawsze, regularnie – wyjaśnia ekspert.
Zmiany klimatu wiążą się m.in. z wpływem człowieka na efekt cieplarniany oraz zmianami składu atmosfery. Od pewnego czasu obserwuje się wzrost ilości dwutlenku węgla i metanu w atmosferze. Jak przyznaje klimatolog, z roku na rok będzie coraz mniej śnieżnych zim, będą one także krótsze. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku lata. Temperatura w lecie nie będzie wzrastać, natomiast pojawi się coraz więcej groźnych zjawisk pogodowych, takich jak gwałtowne burze.
– Klimat na Ziemi ulega zmianom. Na przełomie wieków, mniej więcej 20 lat temu, mówiliśmy o ociepleniu klimatu. Teraz wiemy, że zjawiska te są dużo bardziej skomplikowane, że ocieplenie jest tylko jednym z objawów zmian klimatu. Zimy są zdecydowanie cieplejsze, temperatura w okresie letnim nie wzrasta tak szybko jak w okresie zimowym, za to mamy dużo więcej gwałtownych zjawisk typu gwałtowne burze, kilkukrotne powodzie czy gwałtowne deszcze – twierdzi klimatolog IMGW.
źródło: innowacje.newseria.pl
Podobne artykuły
- Zmiany klimatu wyzwaniem dla metropolii
Skutki wpływu zanieczyszczeń na klimat oraz jakość życia znane są każdemu kto mieszka w większym mieście. Wystarczy wspomnieć ostatnią zimę, gdzie podróż tramwajem, autobusem lub innym środkiem lokomocji, wydawała się być podróżą w nieznane i nicość spowitą mgłą gęsta jak mleko. Zima przyniosła nam niechlubny rozgłos w kategorii najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, a nawet świata.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności