- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Grupa IKEA inwestuje w farmy wiatrowe w Polsce (13328)
2011-10-14Drukuj
30 września 2011 roku IKEA Retail Sp. z o.o. nabyła dwie działające farmy wiatrowe od grupy Martifer (28 MW) i zobowiązała się zakupić trzecią farmę wiatrową, która zostanie zbudowana (26 MW). Inwestycja ta umożliwi produkcję energii na poziomie zapotrzebowania 16 sklepów IKEA i jest kontynuacją wcześniejszych inwestycji w dachowe kolektory słoneczne, kogenerację ciepła i energii elektrycznej oraz w inne środki poprawy efektywności energetycznej w Polsce.
To kolejny krok Grupy IKEA w stronę zrównoważonego rozwoju oraz realizacji długoterminowego celu korzystania wyłącznie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Do tej pory inwestycje w podobne farmy wiatrowe zostały zrealizowane w Niemczech, Szwecji, Francji oraz Wielkiej Brytanii.
Działające farmy wiatrowe zlokalizowane są na południu Polski, w województwie podkarpackim – w okolicach miejscowości Bukowsko i Łęki. Trzecia farma wiatrowa powstanie w Rymanowie, w pobliżu dwóch pozostałych. Grupa IKEA jest gotowa wspierać rozwój produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce, by zmniejszyć uzależnienie od energii pozyskiwanej z paliw kopalnych.
Grupa IKEA zdecydowała się na inwestycję w energię odnawialną w naszym kraju, ponieważ Polska jest jednym z kluczowych rynków dostarczających meble do firmy na świecie, a trzy wspomniane farmy wiatrowe wygenerują prąd na poziomie 50% całego zużycia energii przez spółki z Grupy IKEA w Polsce.
"Zakup farm wiatrowych w Polsce stanowi kolejny krok IKEA w stronę realizacji jednego z naszych długofalowych celów środowiskowych, jakim jest pozyskiwanie i korzystani wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Wierzymy, że w przyszłości również w Polsce uda nam się wykorzystać generowaną w ten sposób energię do zasilania naszych sklepów. Zrównoważony rozwój oraz podejmowanie działań proekologicznych są integralną częścią naszej strategii i wyrazem naszej wizji, jaką jest tworzenie lepszych warunków życia dla wielu ludzi" – powiedział Walter Kadnar, dyrektor sieci sklepów IKEA w Polsce.
Głównym celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla pochodzącego z obiektów należących do Grupy IKEA na całym świecie. Docelowo obiekty te mają wykorzystywać energię pochodzącą jedynie ze źródeł odnawialnych. Oprócz farm wiatrowych Grupa IKEA inwestuje również w panele fotowoltaiczne.
Obecnie trzy sklepy IKEA w Polsce – w Łodzi, Gdańsku i Krakowie korzystają z zamontowanych na dachach paneli słonecznych do ogrzewania wody. Ponadto sklep IKEA w Łodzi oraz centrum dystrybucyjne w Jarostach korzystają z gruntowych wymienników ciepła współpracujących z pompami ciepła dla celów ogrzewania i chłodzenia (klimatyzacji) obiektów.
Dzięki tym inwestycjom IKEA obniża poziom emisji dwutlenku węgla spowodowany własną aktywnością. To tylko jednak część naszej działalności. Wszystkie urządzenia domowego użytku sprzedawane w sklepach IKEA mają klasę energetyczną A lub wyższą, a klienci mogą znaleźć wiele porad, jak zmniejszyć zużycie energii w swoim domu, a w konsekwencji zredukować emisję CO2 i zaoszczędzić na wydatkach.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności