Polecane publikacje

Francuzi rezygnują z budowy elektrowni na Lubelszczyźnie (18717)

2015-07-14

Drukuj
galeria

Francuzi rezygnują z budowy elektrowni na Lubelszczyźnie, fot. Monika Flueckiger, flickr.com CC BY-NC-SA 2.0

Francuski koncern energetyczny Engie zrezygnował z planów budowy elektrowni węglowej Łęczna na Lubelszczyźnie. Decyzja podyktowana jest spadkiem rentowności i wzrastającym ryzykiem związanym z inwestycjami w energetykę węglową w Europie.

W korespondencji z Polską Zieloną Siecią i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi prezes koncernu, Gérard Mestrallet, poinformował, że Engie definitywnie wycofał się z planów budowy elektrowni na Lubelszczyźnie. Tym samym potwierdził oświadczenie złożone w kwietniu br. podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy, mówiące, że spółka nie realizuje żadnych nowych projektów węglowych w Polsce.

Inwestycja, przeciwko której protestowali mieszkańcy i organizacje pozarządowe – Towarzystwo na rzecz Ziemi, Towarzystwo dla Natury i Człowieka, ClientEarth oraz HEAL, miała powstać w miejscowości Stara Wieś koło Łęcznej w bezpośrednim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie. Jeszcze pod koniec 2014 roku koncern – wówczas działający pod nazwą GDF Suez – kontynuował wysiłki, zmierzające do uzyskania decyzji środowiskowej niezbędnej dla realizacji wartej 3,5 mld złotych inwestycji. Zgodnie z planami elektrownia o mocy 500 MW miała zacząć działać w 2020 roku.

Engie to jeden z największych na świecie producentów energii elektrycznej i jeden z głównych graczy na europejskim rynku energii. Tak jak i inne spółki energetyczne koncern mierzy się obecnie z konsekwencjami przeobrażeń europejskiego rynku energii w kierunku niskoemisyjnym. W latach 2008-2013 łączna wartość giełdowa największych spółek energetycznych na naszym kontynencie – Engie, EDF, RWE, E.ON i Enel – spadła o 37%, czyli ok. 100 miliardów euro, a agencja Moody’s obniżyła ratingi każdej z nich. Jednym z kluczowych czynników wpływających na spadek wyceny aktywów spółek energetycznych opartych na węglu jest polityka klimatyczna wdrażana w odpowiedzi na globalne zmiany klimatu.

W ubiegłym roku E.ON ogłosił, że zamknie 13 GW mocy w źródłach wytwórczych zlokalizowanych w Europie (dla porównania – jest to więcej niż moc wszystkich elektrowni należących obecnie do PGE). Zaledwie kilka miesięcy później zamknięcie części elektrowni ogłosiło także RWE. Pod koniec 2013 r. koncern Engie – działający wtedy jeszcze pod nazwą GDF Suez – dokonał odpisu księgowego na aktywa warte 15 miliardów euro. Obejmował on m.in. dwie trzecie wartości znajdujących się jeszcze w fazie rozruchu nowoczesnych elektrowni węglowych w Rotterdamie i Wilhelmshaven. Rezygnacja z inwestycji w Polsce wpisuje się w ten trend i potwierdza dążenie europejskich koncernów do ograniczania roli węgla w ich portfolio biznesowym. Równocześnie coraz częściej odczuwalna presja międzynarodowego rynku finansowego oraz presja polityczna zmusza firmy energetyczne do poszukiwania modeli biznesowych opartych m.in. na technologiach wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE).

– Rezygnacja z budowy elektrowni węglowej Łęczna powinna być sygnałem dla innych koncernów energetycznych działających w Polsce. Zmiany zachodzące w ostatnich latach pokazują, że przyszłość europejskiej energetyki leży w wykorzystaniu potencjału rozproszonych, odnawialnych źródeł energii – powiedział Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci. – Tymczasem w naszym kraju powstają obecnie nowe bloki węglowe o łącznej mocy ponad 4 GW. Zamiast w innowacyjne i perspektywiczne rozwiązania oparte o OZE, koncerny energetyczne inwestują w technologie węglowe, które są nie tylko szkodliwe dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego, ale w dłuższej perspektywie mogą okazać się również nieopłacalne.

Lubelszczyzna posiada wielki potencjał rozwoju energetyki wykorzystującej źródła odnawialne. Już teraz w regionie powstają biogazownie rolnicze oraz farmy wiatrowe. Lubelszczyzna charakteryzuje się też najlepszymi w Polsce warunkami do rozwoju energetyki wykorzystującej energię promieniowania słonecznego. W wykorzystaniu tego potencjału mogą pomóc środki unijne – lubelskie należy do czołówki polskich województw pod względem środków przeznaczonych na rozwój gospodarki niskoemisyjnej. Według planów w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 na rozwój OZE przeznaczonych zostanie 138 milionów euro, z czego 110 milionów otrzyma energetyka słoneczna.

Źródło: Polska Zielona Sieć, zielonasiec.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej